Menu Zavřeno

Dovolená v karavanu: 8 pro a proti cestování v obytném voze

Cestování v obytném autě, dodávce či karavanu je populární po celém světě. Koupit, půjčit si anebo předělat karavan či dodávku a vyrazit na cesty můžete i po Česku a po Evropě. Dovolená v obytném autě navíc není jen pro mladé, ale mohou si ji užít rodiny s dětmi i senioři. V článku najdete důvody pro a proti dovolené v karavanu.

Karavany, obytná auta, dodávky, stany na střechu, …

Sami máme zkušenost s životem v dodávce na Novém Zélandu a v Austrálii, kde si mladí lidé s Working Holiday vízy často pořizují obytné dodávky, ve kterých se pohybují od práce k práci a cestují po celé zemi. V Česku máme tradici obytných přívěsů, nicméně v posledních letech je čím dál oblíbenější i cestování karavanem nebo vlastní předělanou dodávkou. Ti náročnější si mohou zakoupit zbrusu nový karavan, ve kterém nebude chybět záchod nebo sprcha. Stejně tak ale můžete využít služeb půjčoven karavanů a obytný vůz si zapůjčit jen na vaši dovolenou. Ti, co nepotřebují luxus, si můžou zkusit starou dodávku v obytný karavan přetvořit sami nebo si malou dodávku půjčit.

Pokud se vám zdají částky za půjčování obytných vozů příliš vysoké a spokojíte se i s tím, že budete mít jen místo na ulehnutí, zkuste stany na střechu auta. Stan na střechu je dobrá varianta pro ty, co nechtějí platit tolik za karavany, mají vlastní auto a nehodlají každý večer hledat vhodné místo pro stan a skládat jej. Stany na střechu se dají rychle rozložit, jsou pohodlné a můžou se v nich během jízdy převážet další věci.

Vybrat společnost, která vám prodá nebo půjčí obytný vůz, dodávku nebo střešní stan můžete na internetu. Nabídek je docela dost, strejda Google poradí, a zkusit můžete i inzertní servery jako Bazos.cz nebo Facebook Marketplace. 

Ceny

 • Ty nejkomfortnější a největší obytné vozy si pronajmete v hlavní sezoně cca od 4 tisíc Kč na den. Do takového karavanu bez problémů nacpete celou rodinku nebo partu kamarádů.
 • Obytné přívěsy za auto v podobné kategorii vám zapůjčí za cca 2000-3000 Kč na den.
 • Menší a starší dodávky bez wc či sprchy, ve kterých se ale vyspí i čtyřčlenná rodina se dají výpůjčit již od cca 1500 Kč v sezóně.
 • Střešní stany pro dvě osoby začínají na cca 400 Kč za den, ale záleží i na typu a šířce stanu a běžně zaplatíte 500 až 600 Kč.

Pro a proti cestování v karavanu

Dovolená v karavanu nemusí sedět každému, jelikož přináší svá specifika. Při dovolené s karavanem nejde jen a pouze o destinaci nýbrž i o samotnou cestu a celý koncept cestování. 

Výhody cestování v obytném voze

 1. Jiný styl cestování
  Každý už zažil dovolenku u moře, Airbnb víkend ve městě, hřebenovku a tak dále a tak dále. Při cestování v karavanu ale můžete spojit tohle všechno dohromady a ještě při tom zažít různé příhody po cestě.
 2. Svoboda, vlastní itinerář cesty, rychlá změna plánů
  Již od začátku si můžete vytvořit svůj vlastní plán a teoreticky se nemusíte na nic spoléhat. Nemusíte být za dva dny v Itálii na týdenní pobyt s All-Inclusive, tím pádem máte možnost změny. Zjednodušeně…jste v Německu a v Itálii prší? Tak jedem do Francie!
 3. Nevšední zážitky
  Cílem je částečně i cesta, a ta samotná může zanechat spoustu vzpomínek. Třeba se rozhodnete, že pojedete oklikou a po cestě náhodou narazíte na něco, co jste nečekali.
 4. Vlastní ubytování v karavanu, vlastní vybavení
  Jste ve své vlastním. Pokud máte velký karavan, tak nepotřebujete zastavovat na veřejné záchody a v kempu ani nepotřebujete sprchu. Máte vlastní kuchyňku a nádobí.
 5. Můžete si sbalit a naložit hodně věcí
  Částečně to souvisí s předchozím bodem. Nemusíte se spoléhat na vybavení kempu nebo půjčoven. Pokud máte v obytném voze dost místa, naložíte si s sebou třeba gril, hořák, nádobí, nafukovací lehátko nebo horská kola.
 6. V některých oblastech možnost spát na divoko, kempy na zajímavých místech
  V některých zemích jsou pravidla ohledně kempování v přírodě volnější, v některých je tomu opačně, takže je na to třeba myslet. Někdy se vám může podařit domluvit se s majitelem pozemku, aby vás tam nechal zadarmo nebo za malý poplatek přespat. Ať už je to jakkoliv, nikdy po sobě na místě nic nenechávejte a buďte slušní.
 7. Cena
  Dovolená v obytném voze může a nemusí být levnější než klasická pobytová dovolená, záleží na tom, v kolika lidech vyrážíte a jak velký karavan si půjčujete. Můžete to pojat low-costově, vyrazit mimo sezónu a pak vás to vyjde levněji.
 8. Dovolená vhodná pro celou rodinu
  Tento typ cestování je vhodný téměř pro kohokoliv. Když si pronajmete karavan se zázemím, můžete vyrazit na dovolenou i s velmi malým dítětem nebo třeba s malými dětmi ve školním věku. Taková dovolená může být atraktivní i pro puberťáky za předpokladu, že budou mít možnost vlastního prostoru. 
IMG_4516-01

Nevýhody cestování v obytném voze

 1. Všechno zařizování
  Jestli má být vaším cílem klidná dovolená s čistou hlavou bez starostí a vyřizování, pak vám cestování v karavanu nedoporučujeme. Předtím než se vydáte na cestu karavanem, musíte si jej pronajmout, vyřídit pojištění, sehnat vybavení a naplánovat cestu. Celou cestu řídíte nebo se s někým v řízení střídáte, musíte reagovat na nenadále situace, ve velkém obytném voze doplňujete vodu, zbavujete se odpadu, hlídáte, kolik používáte elektřiny a tak dále.

 2. Nepohodlí
  Tento bod je subjektivní, každý máme míru komfortu někde jinde, nicméně obecně se dá říct, že komfort v obytném voze či dodávce bude níž než v bytě nebo apartmánu v resortu. U velkých karavanů míra pohodlí není o tolik nižší, jelikož máte vlastní záchod a sprchu, ale i tam se uskromnit musíte. U menších dodávek také může být problém například pro seniory nebo lidi s nějakým zdravotním omezením.
 3. Cena
  Pokud si pořídíte velký obytňák v hlavní sezóně, bude pronájem docela drahý. Když se vydáte do drahých zemí a  budete spát jen v luxusních kempech, zase se vám to prodraží.

 4. Kempy
  Trochu se vracíme k předchozímu bodu. V populárních oblastech ve vyspělých státech kempování rozhodně není zadarmo, cena za pouhopouhé stání s využitím sociálních zařízení někde může být stejná jako za dvoulůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením. Kromě toho vás může rušit živá párty hned na místě vedle vás.
 5. Řídíte velké auto
  Krom toho, že musíte celou cestu řídit, musíte si zvyknout na řízení velkého auta (zejména u obytných vozů). Budete muset couvat, vjíždět do úzkých uliček nebo předjíždět.

 6. Málo osobního prostoru
  Chcete si konečně užít hezké chvíle s partnerem nebo s dětmi, nakonec to ale může skončit úplně opačně. S rodinou či partnerem trávíte na docela stísněném prostoru během cesty hodně času. To může to mít za následek hádky a stres místo odpočinku. Málo soukromí může také být docela problém, pokud se na cestu karavanem vydáte s puberťáky.

 7. Cennosti
  Když opouštíte karavan, zřejmě si s sebou vezmete cennosti, jenže ne každému se chce tahat na půldenní trek notebook. Možná si chcete jen nakoupit, tak v dodávce necháte i ten foťák. Zatímco u hotelového pokoje na to moc nemyslíte, u obytného vozu musíte vždycky řešit, abyste auto nechávali na bezpečném místě a pokud možno bez cenností uvnitř.

 8. Došly nám nápady na nevýhody cestování v karavanu.
  Máme tento druh cestování rádi a myslíme si, že může každému něco přinést, i přesto, že je třeba vykročit z komfortní zóny.

Vyražte v karavanu nebo v dodávce na populární Pálavu nebo zkuste prozkoumat Moravské Kopanice. Můžete ale vyrazit třeba i za hranice do Slovinska.

1 Comment

 1. Pingback:Nejen na kole kolem Neziderského jezera ⋆ Workhol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *