Menu Zavřeno

Pětidenní roadtrip po Slovinsku

Přemýšleli jsme, kam během jarních prázdnin v březnu vyrazit a volba padla na Slovinsko. Touto dobou se dá stále do Slovinska vyrazit na lyže, ale zároveň se už objevují teplé jarní dny, obzvlášť na jihu. Slovinsko je poměrně malá země, kterou můžete autem projet křížem krážem po kvalitních dálnicích a silnicích. Z jihu České republiky se dá během pěti hodin dorazit do hlavního města Slovinska, Lublani. Slovinsko je ideální destinací pro roadtrip! 

Tento itinerář na pětidenní roadtrip po Slovinsku se dá s malými obměnami použít kdykoliv během roku. Pokud máte na návštěvu Slovinska opravdu jen pár dnů, můžete během pěti dnů pohodovým tempem stihnout ta nejznámější místa. Doporučujeme zakoupit dálniční známku. Není to sice nezbytné, ale výrazně vám to zkrátí čas strávený na cestě. Známka na týden stojí 15 Euro a zakoupíte ji elektronicky zde.

1. den: Cesta + Lublaň

Pokud z Česka vyjíždíte ráno, můžete být v Lublani už na oběd. Na jídlo vyražte do jedné z restaurací na pěší zóně kolem řeky Lublaňka v centru města. Auto budete muset zaparkovat mimo centrum, velké a dobře dostupné placené parkoviště je například v parku Tivoli. Mějte s sebou peníze, v parkovacím automatu se nedá platit kartou.

Od Lublani určitě neočekávejte velkoměsto, naopak hlavní město působí spíše maloměstským dojmem. Centrum v Lublani jen pro pěší je vážně super, na jaře a v létě všude posedávájí lidi a dávají si něco dobrého k jídlu nebo pití. 

Lublaň není velká, takže vám pravděpodobně bude na prohlídku stačit odpoledne. Projděte si pěší zónu, náměstí Prešernov, omrkněte Tromostovje, projděte si tržnici, sedněte si na dobrou kávu v pražírně Mariposa Specialty Coffe Roasters, vyjděte na hrad a pokud máte ještě chuť, dejte si procházku po parku Tivoli.

2. den: Hrad Predjama, jeskyně Postojnska, Portorož

Cesta z Lublani do Portorože se dá zvládnout za hodinu a půl, většina trasy je po dálnici. Zhruba v půlce trasy z dálnice sjedete směrem na hrad Predjama a Postojna Jama. K hradu pojedete asi 20 minut. Na cestě se jede dobře, jen je místy docela úzká a jsou zde prudké zatáčky.

Predjamský hrad rozhodně stojí za návštěvu, minimálně si jej obhlédněte z venku. Hrad je zajímavý tím, že byl postaven ve skále. Pokud máte čas, můžete jít na prohlídku dovnitř. Vstupné je cca za 18 Euro.

Postojnská jeskyně se v sezóně stává hojně navštěvovaným místem, což má svůj dobrý důvod. Postojnská jeskyně je opravdu krásná a je jedním z největších jeskynních systému v Evropě. Většinu prohlídky absolvujete usazení ve vláčku a část trasy jdete pěšky. Cena za samotnou prohlídku je asi 29 Euro.

Lístky na prohlídku hradu i jeskyně kupujte online dopředu tady

Po prohlídkách vyrazíte směrem na Portorož, dál po dálnici. Ta ale na jihu končí a od Izoly jedete po úzké silnici, kde někdy bývá dopravní zácpa. Podle toho, kdy jste vyrazili z Lublani, budete mít možná ještě čas se ubytovat a projít si Portorož. Jen pozor na parkování v Portoroži. Všechná parkování jsou placená, tak si raději už dopředu najděte místa, kde se dá parkovat a jak se tam dostat. Podle toho, kolik máte času, můžete vyrazit na prohlídku Sečoveljských solných polí nedaleko Portorože. Dá se tam dojít i pěšky. Více informací najdete tady.

3. den: Piran, Izola, Koper, …

Pokud jste solná pole u Portorože nestihl předešlý den, přidejte si je v itineráři pro tento den. Pokračovat budeme návštěvou Piranu, což je hezké historické městečko se zbytkem městských hradeb s krásným výhledem a s kostelem sv. Jiří na kopci. Můžete se projít po promenádě na nábřeží a obhlédnout náměstí. Určitě si někde dopřejete čerstvých mořkých plodů k obědu. V centru Piranu s emoc nedá parkovat, doporučujeme auto nechat například v parkovacím domě Arze a dojít pěšky. Mějte s sebou drobné na parkovací automat. 

Podle času můžete navštívit také Izolu, což je podobné historické městečko jako Piran, také s možností koupání.

Přespat můžeme v této oblasti tam, kde se nám nejvíce líbí, může to být třeba i v Koperu, pokud nám na něj ještě vyjde čas. V Koperu si můžete udělat procházku po nábřeží. Spousta lidí si sem jde zaběhat, projet se na kole nebo jinak zasportovat nebo prostě jen na procházku. V letních měsících se zde také koupe v moři.

Pláží ke koupání je v této oblasti více, nejsou to jen městské pláže, ale také pláže mezi městečky.

4. den: Jezero Bled, Bohinj

4. den ráno odjíždíme z Koperu a za nějakou hodinu a půl jsme u jezera Bled. Téměř celou cestu absolvujeme po dálnici. V Bledu se dá pohodlně zaparkovat na placeném parkovišti ve městě nedaleko jezera a omrknout jezero z této strany. Vyrazit můžete také na nedaleký hrad, nebo tam můžete vyjet autem. Abyste ale měli z hradu výhled na jezero, musíte si koupit vstupenky dovnitř.

Abychom měli na jezero výhled i z jiné strany, nasedneme do auta a vydáme se na opačný konec jezera, kde se dá parkovat na parkovišti vedle Camping Bled. Odtud se dá vyrazit na nedaleký kopec, na vyhlídku Ojstrica nebo Malá Osojnica, odkud máte krásné výhledy na jezero. Výstup je poměrně strmý, ale poměrně krátký. Samozřejmě vám také nikdo nebrání v tom, abyste si celé jezero obešli, je to procházka asi na hodinu a půl.

Od jezera Bled vyrazíme směrem k jezeru Bohinj, které je vzdálené něco přes půl hodiny jízdy autem. Po cestě se můžete zastavit na typické slovinské jídlo v Bohinjske Bistrici v Gostilnica Štrudl. 

První zastávku u jezera Bohinj si udělejte hned na začátku u sochy kamzíka. Další krásné místo u jezera je někde za polovinou cesty kolem jezera směrem na obec Ukanc. Je zde parkoviště, kde můžete nechat auto a sejít mezi stromy k břehu.

Úžasný výhled na jezero zažijete, pokud vystoupáte gondolou od jezera Bohinj do lyžařského areálu Vogel. Zpáteční cesta gondolou je za 28 Euro, v zimě je v ceně skipasu. Mimo zimní sezónu se můžete z Vogelu vydat na výšlap.

Oblast jezer je v létě samozřejmě velmi populární mezi turisty, navíc je výchozím bodem pro vstup do Triglavského národního parku. 

5. den + další dny

5. den a případně další dny si můžeme naplánovat podle toho, jaké je zrovna roční období nebo, kde chceme strávit víc času. 

V zimě se dá strávit například více času lyžováním, kromě Vogelu si můžete zalyžovat v některém z dalších rezortů, například na Krvavci nedaleko Lublaně. V létě zase možná budete raději chtít strávit víc času u moře nebo naopak budete chtít vyrazit na výšlapy do hor v Triglavském národním parku.

1 Comment

  1. Pingback:Dovolená v karavanu: 8 pro a proti cestování v obytném voze ⋆ Workhol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *