Menu Zavřeno

Tipy na výlety a aktivity na Madeiře

Madeira je portugalské souostroví ležící v Atlantském oceánu severně od Kanárských ostrovů. Madeira je známá tím, že je zde jaro téměř po celý rok. Teploty v létě zřídka přesahují 30 stupňů a v zimě málokdy spadnou pod 15 stupňů. Nejvíce prší v zimě, nejméně v létě, ale na dovolenou se na Madeiru jezdí po celý rok.

Madeiru ocení spíše aktivnější turisté, není to typická plážová destinace. Na druhou stranu, pokud chcete odpočívat, máte k tomu prostor a není problém se vyrazit koupat někam do moře. I přesto, že je hlavní ostrov Madeiry malý, jsou zde velké možnosti poznávání. V článku si představíme některá zajímavá místa a zážitky, dozvíte se co navštívit a kam se podívat.

Pico Ruivo

Krásný trek, na kterém dosáhnete nejvyššího a třetího nejvyššího vrcholu Madeiry a ten druhý nejvyšší uvidíte po cestě. Jsou to: Pico Ruivo (1862m), Pico das Torres a Pico do Arieiro.

Cesta je to opravdu krásná a výhledy jsou skvělé.

Itinerář:
8,5km | 1100 nastoupaných metrů (i s vrcholem Pico Ruivo) | 3 – 5 hodin | Středně těžký až těžký trek

Pico do Arieiro – Pico Ruivo – Achada Teixeira (doprava taxíkem nebo se společností organizující výlet)

Pro popis rozklikněte

Trasu začínáte na vrcholu Pico do Arieiro, kam se dostanete autem, taxíkem nebo se společností organizující výšlap. Směřujete po stezce k chatě pod Pico Ruivo. V chatě si můžete koupit pivo v plechovce! 😀 Pokud chcete jít na vrchol Pico Ruivo, což určitě doporučujeme, tak se vydejte po stezce od chaty nahoru. Jestliže se nechcete od chaty vracet po stejné cestě zpět, vydejte se na parkoviště Achada Teixeira. Trek je středně náročný. Počítejte s časem 3 až 5 hodin.

Pokud přijedete sami autem, je samozřejmě možné vyrazit z a vrátit se na parkoviště na Pico do Arieiro, trek se vám ale o pár kilometrů prodlouží, nastoupáte více metrů a půjdete stejnou cestou zpátky.

Fyzicky a časově nejméně náročnou variantou je cesta z parkoviště Achada Teixeira na Pico Ruivo a následně stejnou cestou zpátky. Délka trasy je cca 6km. 

 

Ponta de São Lourenço

Ponta de São Lourenço

Trek se nachází na severovýchodním cípu Madeiry a nabízí vidět úplně jinou stránku ostrova, bez všudypřítomné zeleně zato s ohromnými útesy.

Itinerář:

7,5km (tam i zpět) | 400 nastoupaných metrů | 3 – 4 hodiny | Lehký až středně těžký trek

Parkoviště Baia d’Abra (autobus SAM č. 113)

Můžete tedy vyrazit v 8:30 autobusem z Funchalu, na místě jste zhruba 9:45. Zpátky stihnete autobus v 13:55. Pokud si chcete ale sednout na jídlo v restauraci před nebo po finálním stoupání nebo se zajít okoupat, můžete chytnout autobus třeba v 16:00 a zpátky ve Funchalu jste v 17:20.

Pro popis rozklikněte

Vyrážíte z parkoviště Baia d’Abra, kam můžete přijet vypůjčeným autem, ale jede sem také z Funchalu autobus č. 113 společnosti SAM. Autobus zastavuje i ve městech po cestě a jezdí poměrně často, takže není problém si cestu naplánovat.

Cesta na konec výběžku je stejná tam i zpět. Není to okruh. Asi ve čtvrtině cesty lze sejít po cestě po pravé straně dolů na pláž Praia São Lourenço. Pravděpodobně budete mít dost soukromí nebo budete na pláži dokonce sami.

I přesto, že to vypadá, že stezka vede jen po kamenech a nikde nic není, narazíte před závěrečným stoupáním na vrchol útesu na restauraci, kde si můžete sednout a dát kávu, pivo nebo něco k jídlu. Posezení venku se ale hemží lidmi a proto nemůžete čekat, že vás personál obslouží během pár minut.

Trek zvládnete za 3 až 4 hodiny.

Jakmile se vrátíte zpět na točnu Baia d’Abra, můžete se vyrazit svlažit na krásnou pláž s černým pískem Praia da Prainha. Z Baia d’Abra se tam dá dojít i pěšky, ale jdete po úzké silnici. Lepší variantou je mít auto. U silnice je tam velké parkoviště.

 

Portela

Levada do Furado: Ribeiro Frio – Portela, Vereda dos Balcões

Levády jsou zavlažovací kanály, které přinášejí dešťovou vodu z hor do údolí. Na Madeiře je prý přes 2000 km těchto levád. Kolem spousty z nich vedou oblíbené stezky. My se zde zaměříme na jednu z nejpopulárnějších, a to Levada do Furado a přidáme k tomu ještě vyhlídku Balcões.

Itinerář:

11km + 3km (Balcões) | Cca 50 + 120 nastoupaných metrů | 3 – 4 hodiny + 1h | Lehký trek

Ribeiro Frio – Portela (linka 56 nebo 103 společnosti Horários do Funchal do Ribeiro Frio, autobus číslo 53 společnosti SAM z Portela)

Můžete tedy vyrazit v 8:10 autobusem z Funchalu, v Ribeiro Frio jste před devátou. Pokud půjdete svižně, můžete stihnout i vyhlídku Balcões  a odjíždět z Portela zpátky do Funchalu autobusem v 13:30, ve Funchalu jste 14:45. Pokud si chcete ale v Ribeiro Frio sednout v restauraci nebo prostě tak nehnat, můžete z Portela odjíždět autobusem v 16:05.

Pro popis rozklikněte

Ribeiro Frio

Leváda vede z Ribero Frio do vesnice Portela. Do Ribeiro Frio jede z Funchalu linka 56 nebo 103 společnosti Horários do Funchal. Z Portela jede do Funchalu autobus číslo 53 společnosti SAM. Můžete samozřejmě zvolit i opačný směr cesty, ale autobusové spojení vám bude časově vycházet lépe v tomto směru.

Pokud přijedete do Ribeiro Frio, zajděte se podívat také na vyhlídku Balcões. Cesta tam a zpět je douhá 3 km a je nenáročná. Můžete být zpátky v Ribeiro Frio za hodinu.  

Stezka do Portela začíná kousek od restaurace a většinu cesty je krytá stromy. Tento trek je dobrou volbou i v horkém dni. Trek je příjemnou procházkou lesem, po cestě narazíte na jezírko a na konci cesty můžete obdivovat vzrostlé Eukalypty.

 

Funchal

Většina z vás bude zřejmě ubytovaná ve Funchalu, a i kdyby ne, je Funchal dobrým výchozím bodem pro objevování ostrova. Zároveň doporučujeme si alespoň jeden den vyhradit na objevování Funchalu. Můžete se svézt lanovkou, obdivovat tropické rostliny v botanických zahradách, okoupat se v moři či zajít na dobré jídlo a pití.

Lanovka a botanické zahrady

Lanovku je dobré skloubit právě s návštěvou botanické nebo botanických zahrad. Za 31 Euro dostanete jízdenku na lanovku, která vás vyveze od moře až do vilové čtvrti Monte, jízdenku na další lanovku, která vás převeze k rozsáhlé botanické zahradě, vstupné do této zahrady a jízdenky na cestu zpět dolů do Funchalu.

Jakmile vysednete v Monte z lanovky, můžete se zajít podívat i do další botanické zahrady, které je hned vedle. Pokud se projdete kolem zahrady, dorazíte až k místu, kde si můžete zaplatit jízdu z kopce na dřevěných sáních. Je to sice turistické lákadlo, ale poměrně zajímavé, takže pokud by vás to zajímalo, tak proč ne. Jedete ale pouze část cesty a dolů do Funchalu už musíte po svých. Pokud o nic takového nemáte zájem, vydejte se od stanice lanovky v Monte doprava, do další stanice lanovky. Lanovka vás doveze k velké botanické zahradě. Zahrada určitě stojí za návštěvu, uvidíte místní rostliny, květiny, stromy, kaktusy a mnohem víc.

U botanické zahrady je restaurace. Stejně tak je občerstvení i u stanice lanovky na Monte, zde doporučujeme příjemnou kavárnu Land Food & Coffee. Na ostrově je problém najít dobrou kávu a tohle je jedno z mála míst, kde vám dobrou kávu udělají.

Mercado dos Lavradores

V každé zemi je zajímavé navštívit místní tržiště. Mercado dos Lavradores je dnes už více zaměřené na turisty, což je trochu nevýhoda, ale například rybí trh je rozhodně zajímavý a správně syrový. Pokud chcete vidět rybičky, přijďte určitě ráno či dopoledne. Jinak je na trhu zejména ovoce, ale dají se koupit i různé rostliny, květiny a semena. Několikrát jsme se setkali s informací, že ovoce je na trhu dost drahé a někdy to, co si odnesete domů úplně neodpovídá tomu, co jste na tržišti ochutnali. Je spíše doporučeno ovoce koupit někde jinde.

Koupání ve Funchalu

V západním Funchalu se můžete jít koupat na koupaliště Complexo Balnear do Lido nebo Complexo Balnear da Ponta Gorda, kde je i přístup do moře. Cena za vstup je asi 5 Euro.

 

Mezi další zajímavá místa ve Funchalu patří například Katedrála Sé, Muzeum CR7 Cristiana Ronalda či některý z městských parků.

Plaia Formosa

Pláže a koupání

V úvodu jsme zmiňovali, že Madeira není tak úplně plážová destinace, nicméně jaký si to uděláš, takový to máš. Možná nebudete mít pláž 20 metrů od hotelu, ale není problém se někam vyrazit koupat. Pokud jste ubytovaní ve Funchalu, nejbližší koupání jsou koupaliště, která jsme zmiňovali. Kromě toho se dá ve Funchalu koupat také na Plaia Formosa, což je pláž s černým pískem v Západním Funchalu. Autem se dá dostat až téměř k pláži, pokud pojedete autobusem, musíte sejít strmě asi 5 minut dolů od hlavní třídy. Doveze vás tam autobus společnosti Horários do Funchal linky 1 nebo 2. Je možnost dostat se k pláži i autobusem, jelikož k hotelu Pestana Ocean Bay jezdí Aerobus společnosti Sam , zaplatíte ale 5 Euro, tedy víc než za běžný autobus. U pláže je několik restaurací, nejlepší je zřejmě ta úplně nejvýchodnější.

Blízká pláž Funchalu je také oblázková pláž v Santa Cruz.

Machico

Mezi další místa na koupání patří městská pláž v Machico s navezeným pískem. Je zde i druhá část, která má sice písečné dno, ale samotná pláž je oblázková. Z Funchalu se do Machico dostanete různými autobusy společnosti SAM nebo Horários do Funchal. U pláže jsou toalety a možnosti občerstvení. Do restaurace můžete i do centra města, je to nedaleko.

Blízko Ponta de São Lourenço můžete navštívit pláž s černým pískem Prainha. Tu už jsme jednou zmiňovali. Nejbližší zastávka autobusu je Baia d’Abra, kde staví autobus č. 113 společnosti SAM. Od zastávky ale musíte jít pěšky po úzké hlavní silnici asi 3,5km. Hlavní silnici se dá dle map vyhnout a jít severní cestou, ale to jsme nezkoušeli. Lepší variantou je samozřejmě mít auto. U silnice je tam velké parkoviště.

Krásnou oblázkovou pláž naleznete v Ponta do Sol blízko Ribeira Brava na východ od Funchalu, zastavuje zde linka 4, 8, 80 nebo 146 společnosti Rodoeste. Stejným směrem je také Calheta, kde si můžete užít písečnou pláž. Občerstvení je, jako obvykle, v blízkosti.

Pláží a možností koupání je na ostrově samozřejmě více, naše tipy tedy zakončíme tipem na trochu jiné koupání. Pokud se dostanete až do Porto Moniz na severozápadě ostrova, okoupejte se v přírodních sopečných bazéncích.

Surfování

Nejsme žádní velcí surfeři, abychom mohli hodnotit podmínky pro surf na Madeiře, nicméně surfovat se tu na různých místech dá přes celý rok. Letní teplota moře ale většinou nepřesáhne 22 stupňů, takže to je třeba vzít v potaz. Moc teplejší voda ale není ani na jiných surfovacích lokacích v Evropě. Jestliže se chcete naučit nebo zdokonalit v surfu, je na ostrově k dispozici několik škol. Ceny zalekci začínají cca na 50 euro. S některými ze škol se můžete bez problému domlouvat přes Whatsapp.

Pozorování velryb a delfínů

Na Madeiře nabízí několik společností možnost vyjet na moře a pozorovat delfíny či dokonce velryby. Některé ze společností dokonce nabízí, že pokud na projížďce s nimi neuvidíte žádného mořského živočicha, můžete s nimi jet zadarmo na další výlet.

 

Kromě výše zmíněných výletů a aktivit na závěr zmíníme ještě několik dalších tipů. Můžete si zajet na vyhlídku Cabo Girão, navštívit Muzeum velryb v Caniçal, vyzkoušet Canyoning nebo si jít zalozit na skály. Pokud budete mít čas, můžete si udělat výlet na ostrov Porto Santo.

Abyste mohli bez problémů na Madeiře platit eury na kartě, doporučujeme si pořídit Revolut kartu, Transferwise kartu a nebo rovnou obě. Výhodně je můžete získat zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *