Menu Zavřeno

Nejen na kole kolem Neziderského jezera

IMG_7570

Možná vás překvapí, že největší rakouské jezero leží jen něco přes 100 km od nejbližších českých hranic. Neziderské jezero je oblíbeným místem na výlety či dovolenou pro všechny generace. Kolem jezera vede cyklostezka vhodná pro cyklisty všech úrovní. V Neziderském jezeře se dá na několika místech koupat a po cestě kolem jezera narazíte na spoustu zajímavých míst. Fauna i flóra jezera je zapsaná v UNESCO.

U Neziderského jezera si na své příjdou nejenom cyklisti, ale také všichni, kteří chtějí prožít poklidnou dovolenou u vody s možností návštívit zajímavá místa s dobrým jídlem a pitím. Neziderské jezero je atraktivní destinací i z hlediska své polohy. Jezero je dobře dostupné z Jižní Moravy či Jižních Čech, leží asi 50 km jak od Bratislavy tak od Vídně. Od českých hranic se k jezeru autem dostanete asi za hodinu a půl. K Neziderskému jezeru se tak dá vyrazit klidně jen na jednodenní výlet od Bratislavy nebo od Vídně či na víkend z Moravy. Stejně tak se u jezera dá zastavit třeba na cestě k Balatonu nebo k moři do Chorvatska. Oblast je oblíbená u cestovatelů s obytnými vozy a karavany. Jestli zvažujete, zda si půjčit na dovolenou obytný vůz, mrkněte na náš článek

Cyklostezka kolem Neziderského jezera

Kolem Neziderského jezera vede cca 130 km dlouhá cyklostezka B10 Neusielder See -Radweg. Na cyklostezku se můžete napojit kdekoliv kolem jezera, nejbliží bod k českým hranicím je ale Neusiedl Am See. Převýšení stezky je asi 150 m. Povrch cyklostezky je většinou asfaltový a je ve velmi dobrém stavu, po cestě je jen pár useků se štěrkovou cestou. 

Jestliže chcete už k jezeru dorazit na kole a až následně se napojit na B10, můžete využít některou z cyklotras, které k jezeru vedou z okolí. Mapy tras pro inspiraci najdete níže. Možností je mnoho, je na vás, jak si to naplánujete. Ze směru od Bratislavi je to například kombinace tras B26, B211 a B29. Ve směru od Vídně můžete využít například kombinaci cyklotras EV9 nebo 54 Römerland Carnuntum Radtour a B29. Pokud si chcete okruh kolem jezera zvětšit, nechejte auto třeba v Parndorfu, Bruck an Der Leitha, Petronell-Carnuntum, Prellenkirchenu nebo třeba Zurndorfu. Ze všech vedou dobré cyklostezky až k jezeru. Možností je více, stačí prozkoumat mapu.

Cestu kolem jezera si můžete také zkrátit. Jak je to možné? Z několika míst jezdí trajekt přes jezero na druhou stranu. Více se dozvíte, když budete číst dál.

Větrné elektrárny po cestě k Neziderskému jezeru

Co vidět a navštívit u Neziderského jezera

Pokud máte v plánu navštívit Neziderské jezero na kole, pak vám může ke spokojenosti stačit i samotná jízda s výhledy na jezero. Proč si ale výlet neozvláštnit zajímavými zastávkami po cestě? Následovat budou tipy na místa a aktivity, které stojí za navštívení a vyzkoušení. Na závěr najdete také mapku se zaznačenými zajímavými místy. Kolem Neziderského jezera je o zábavu postaráno, záleží spíše na tom, kolik máte v plánu u jezera strávit dnů a co vás zajímá. Abychom v tom měli pořádek, řadíme výletní cíle tak, že vyrážíme proti směru hodinových ručiček z Neusiedl am See.

Neusiedl am See

Můžete se vydat na Strandbad promenádu k jezeru, obzvlášť večer je zde velmi hezká atmosféra. V obci také najdete zříceninu věže Tabor nebo kopec Kalvarienbergpark s výhledem.

Jois

Jděte na prohlídku a ochutnávku vín do Weingut Leo Hillinger nebo navštivte zdejší rurální muzeum. Na půli cesty do Winden am See běžte omrknout Bärenhöhle, neboli medvědí jeskyni.

Winden am See

Zajímavé muzeum soch pod širým nebem Wander Bertoni můžete navštívit ve Winden.

Breitenbrunn

Ne všude u Neziderského jezera se dá koupat, jelikož některé oblasti jsou zcela zarostlé rákosem. U Breitenbrunn tato možnost je, musíte se vydat od obce po Seestraße směrem k jezeru. Přes léto jezdí z Breitenbrunnu do Podersdorfu trajekt dvakrát za den, mimo léto je to méně často. Jedna cesta vás bude stát 9 Euro.

Molo a pláž v Breitenbrunnu

Purbach

V Purbachu se projděte se po uličce historických vinných sklípků Kellergasee, které vypadají trochu jako Hobitín. Během svátku sv. Martina (v roce 2020 vychází na 6. a 7. 11.) jsou otevřené sklepy. V městečku také nezapomeňte projít Tureckou bránou. Od května do září si můžete užít plavání na solárně vyhřívaném koupališti.

Eisenstadt

Pokud vám nevadí zajížďka, zvolte za obcí Donnerskirchen cyklotrasu Jubiläumsradweg R1, která vás zavede do Eisenstadt. Největším lákadlem je bezesporu zámek Esterházy. Za zmínku ale určitě stojí i zvláštní kostel Bergkirche nebo dům, dnes muzeum, skladatele Haydna. Navštívit můžete i muzeum historie spolkové země Burgenland.

Rust

V Rustu se nezapomeňte dívat na komíny domů, budete mít možnost vidět několik čapích hnízd. Přímo v Rustu naleznete nejstarší kostel v Burgenland a můžete si projít historické centrum. Pro rodiny s dětmi bude určitě zajímavý zábavný park Family Park nedaleko Rustu. Po ulici Ruster Bucht se dostanete až k jezeru, kde je dobrá možnost koupat se, nalézá se tu kemp, restaurace a je tu možnost půjčit si loďku. Odsud také probíhá trasa trajektu, který vás převeze přes jezero do Podersdorfu. Cena za jednu jízdu je momentálně 9,5 Euro a trajekt jezdí přes léto dvakrát denně.

Čapí hnízda v městečku Rust

Mörbisch

V Mörbisch zkuste najít malebé uličky Hofgassen nebo se po Badeanlage zajeďte podívat k vodě. Z Mörbisch jezdí trajekt přes jezero do obce Illmitz. Tento trajekt jezdí ze všech trajektů u Neziderského jezera nejvíc často. Přes léto je to každou hodinu. Cena za jednu cestu je 8 Euro.

Fertőrákos

Již v Maďarsku, ve městě Fertőrákos byste neměli minout tématický park v jeskyni, Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház.

Šoproň

V Soproni se projděte po historickém centru a užijte si výhled ze středověké požární věže.

Fertöd

V obci Fertöd byste neměli minout další krásný zámek rodu Esterházy.

Pamhagen

V Pamhagen vstupujete zpět do Rakouska. Navštívit můžete park s místními a stepními zvířaty.

Illmitz

Zde nalezete informační centrum Národního parku Neusiedler See, zároveň je oblast Illmitz jedním z míst, kde se můžete hezky vykoupat, stačí vyrazit po ulici Seegasse k jezeru. Jak již bylo zmíněno, mezi Illmitz a Mörbisch existuje trajektové spojení. Cena za jednu cestu je 8 Euro. Na cestě z Illmitz do Podersdorfu je několik vyhlídkových věží na jezero, určitě se tam zastavte a z dalekohledu pozorujte místní faunu. 

IMG_8191
Vyhlídková věž mezi Illmitz a Podersdorfem

Podersdorf

Jak jsme již zmiňovali, mezi obcí Rust a Podersdorf existuje trajektové spojení. Cena za jízdu je 9,5 Euro. Snad největší ikonou celého Neziderského jezera je maják na nábřeží v Podersdorfu. V obci si také můžete prohlédnout starý větrný mlýn. Podersdorf je velmi známým místem pro milovníky kitesurfingu.

Kitesurfing v Podersdorfu

Ubytování

Neziderské jezero má výbornou turistickou infrastrukturu, takže nebudete mít probém vybrat si ubytování, které bude vyhovovat právě vám. Hledat můžete přes servery jako Booking.com, ale i Airbnb. Možnosti ubytování můžete najít i na stránkách turistického informačního centra. Přes léto je o ubytování velký zájem, ale i během léta je stále možné si ubytování zamluvit. Ceny začínají kolem 1500 Kč za pokoj a za noc. Obzvlášť na maďarské straně se ale dá najít pokoj i kolem 800 Kč za noc.

Pokud máte stan nebo vlastní obytné auto, vyjde vás levněji ubytování v některém z kempů. Kempy jsou všude možně kolem jezera, na rakouské i maďarské straně. Ceny jsou různé, samozřejmě záleží na vybavení, lokalitě a celkové úrovni kempu. Kempy jsou velmi často vhodné pro rodiny s dětmi. Na rakouské straně jsou kempy většinou dražší. Seznam kempů najdete také zde.

Stanování na divoko je u Neziderského jezera zakázané kvůli tomu, že se jedná o chráněnou oblast.

Neusiedler See Card

Jestliže se ubytujete v jednom z partnerských ubytování, dostanete zdarma tzv. Neusiedler See Card, kterou můžete v různých zařízeních využít k získání slev a výhod. Zdarma máte místní dopravu kolem jezera, výrazně se vám slevní trajekty přes jezero nebo získáte vstupy zdarma na koupaliště u jezera. 

IMG_7447

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *