Menu Zavřeno

Výlet na Moravské Kopanice

Moravské Kopanice jsou regionem ležícím v Bílých Karpatech na hranicích se Slovenskem. Oblast láká k návštěvě hlavně díky malebným kopečkům a údolím a díky Geniu Loci, které bylo před několika lety ještě podpořeno románem o žítkovských bohyních.

Do oblasti Moravských Kopanic patří zejména Starý Hrozenkov, Žítková, Lopeník, Vyškovec a Vápenice. Na kopanicích nehledejte velké turistické atrakce, ale spíše oceňujte klidné procházky, výhledy na louky a údolí a užívejte pokoj a klid.
Celá oblast Kopanic je protkána sítí turistických stezek, mezi kterými si každý najde takovou, která mu bude vyhovovat a ještě si při procházce smlsne na divoce rostoucích malinách či borůvkách.

Žítková

Pokud jste se na Žítkovou vydali ještě před pár lety, zřejmě jste nepotkali víc než pár turistů. Dnes se do Žítkové sjíždí lidé i z jiných zemí a kapacity ubytování jsou někdy vyprodané i na celé léto. Určitě na tom má podíl román Žítkovské Bohyně od Kateřiny Tučkové. Tento román zpopularizoval žítkovské bohyně, což byly ženy, které měly velmi dobrou znalost bylin a v minulosti pomáhaly lidem s různými zdravotními a osobními problémy. Na Žítkové můžete dnes navštívit Muzeum poslední žítkovské bohyně.
Kolem Žítkové vede hezká Naučná stezka Moravské Kopanice, všechny její zastávky najdete tady. U Žítkové také vede Cyrilometodějská stezka, která na jednu stranu pokračuje do Bojkovic a dál a na druhou stranu se dostanete přes Hornů Súču až do Trenčína.

Staré domky najdete všude možně na Kopanicích
Přehrada Žítková

Starý Hrozenkov

Ze Žítkové se snadno dostanete do Starého Hrozenkova, odkud můžete vyrazit po Naučné stezce Okolo Hrozenka přes Vápenice, Vyškovec, Žítkovou a zpět do Hrozenkova. Z Vápenice na Vyškovec počítejte s tím, že musíte vyšlápnout docela velký kopec. Starý Hrozenkov je z vesnic na Kopanicích největší, a tak si tu můžete v hospodě sednout na pivo nebo zajít na dobrou zmrzlinu.

Vyškovec

Přes Vyškovec vede dlouhá stezka Cesta hrdinov SNP. Po této stezce se dá přes vrchol Kykula na hranicích dojít až do Trenčína na Slovensku.

Lopeník

V Lopeníku stojí jedna z posledních kopaničářských usedlostí – dům č. p. 141. Na rozhlednu na Velkém Lopeníku se vydejte po naučné stezce Lopeník z Lopeníku nebo z Mikulčina Vrchu. Dostanete se tam i po zelené z Květné. Rozhledna je přímo na hranicích, a tak můžete pokračovat po modré až do Nové Bošáce.

Zvonice Lopeník
Zvonice Lopeník
Rozhledna Velký Lopeník
Rozhledna Velký Lopeník
Výhled z rozhledny
Výhled na Velkou Javořinu

V okolí Kopanic se ještě můžete zastavit podívat na opuštěný zatopený Lom Rasová, který je přírodní památkou s ohroženými druhy rostlin a živočichů. V létě se můžete okoupat ve vodní nádrži Ordějov kousek od Bystřice pod Lopeníkem.

Seznam stezek v okolí Uherského Brodu a na Kopanicích najdete tady.

Lom Rasová

Cyklostezky

Co se týče cyklostezek, záleží, jestli máte horská kola a také jaké stezky vám vyhovují. Terén je na Kopanicích celkově spíše pro náročnější cyklisty, jelikož terén je kopcovitý a nezpevněný. Jediná vyloženě značená cyklostezka je číslo 46, která vede z Bojkovic přes Pitín, Žítkovou přes Vyškovec, Lopeník do Březové a dál. Můžete využít také růžové cyklostezky vedoucí z Bojkovic přes Žítkovou na Slovensko nebo na Starý Hrozenkov a Vápenice.

Jak se dostat na Kopanice

Nejpohodlněji se na Kopanice dopravíte automobilem. Obzvlášť, pokud bydlíte na chatě na kterou se hůře dostává a máte v plánu udělat si v okolí výlety nejenom pěšky.

Vlaky a autobusy nejezdí tak často, nedostanete se úplně všude a cestování vlakem a autobusem do těchto končin je časově náročné. Spojení ale existují. Například vlakem z Brna přicestujete až do Uherského Brodu, z Uherského Brodu pak můžete využít autobus do Lopeníku nebo Starého Hrozenkova. Z Uherského Brodu jede také vlak do Bojkovic a z Bojkovic lze nasednout na autobus do Žítkové. Vyhledejte si spoje na Idosu, případně, pokud jedete zdaleka využijte stránky Infobus nebo Omio.

Pokud jste z Moravy, můžete si udělat na Kopanice cyklovýlet, přijet na kole a na místě využít některou ze zmiňovaných cyklostezek.

Možnosti ubytování najdete na vyhledávačích ubytování, ale třeba i na Airbnb.

1 Comment

  1. Pingback:Dovolená v karavanu: 8 pro a proti cestování v obytném voze ⋆ Workhol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *