Menu Zavřeno

Kompletní návod na víza Work and Holiday do Austrálie

Proč vyrazit na Work and Holiday do Austrálie?

A proč ne? Chcete nabrat nové zkušenosti? Chcete vystoupit ze své komfortní zóny? Chcete cestovat? Chcete si vydělat? Teď máte šanci využít víz Work and Holiday do Austrálie, která vám toto všechno umožní.

Tento článek přináší o australských Work and Holiday vízech spoustu detailních informací. Dozvíte se, jaké jsou podmínky pro jejich získání, co má žádost o víza obsahovat a jak se podává, a kam se můžete obrátit v případě dotazů. V článku objevíte kromě oficiálních informací i velké množství tipů a osobních zkušeností. Určitě ale každému doporučujeme si aktuální informace ověřovat na oficiálních místech a vycházet ze své konkrétní situace.

Víza Work and Holiday do Austrálie (subclass 462): Základní informace

  • Kvóta pro Česko je 500 míst. Zde se dá zkontrolovat, zda ještě není kvóta pro vyčerpaná.

  • Poplatek za víza je 510 AUD (K této částce je třeba přičíst poplatek za platbu kartou.)

  • První otevření kvóty proběhlo na začátku března 2018. Každý rok je k dispozici 500 míst. Do konce června 2023 je to dokonce 650 míst. Znovuotevření kvóty proběhne 1. 7. 2023.

  • Vízový program byl prodloužen do konce února 2024.

  • Jestliže víza dostanete, musíte je využít během jednoho roku od jejich udělení. Víza vám umožňují pracovat a cestovat v Austrálii až po dobu 12 měsíců. Můžete také až 4 měsíce studovat.

  • Vízum je vícevstupové, takže můžete odjet a přijet do Austrálie, kolikrát chcete.

  • U jednoho zaměstnavatele můžete standardně pracovat nejvíce 6 měsíců, ale momentálně je tato podmínka zrušená, a to až do konce června 2023. Více v článku o práci v zemědělství v Austrálii.

  • Při splnění určitých podmínek si můžete víza prodloužit o dalších 12 měsíců.

Nejdůležitější podmínky pro získání víz Work and Holiday do Austrálie

  • Při žádosti o víza musíte být mimo Austrálii.
  • České občanství, český pas.
    Pokud si chcete vybavit nový pas, měli byste to udělat před žádáním o víza, protože víza jsou spjaté s číslem pasu. Jestliže změníte pas během vízového procesu, je možné údaje změnit v ImmiAccount nebo kontaktovat jednu z australských poboček Ministerstva vnitra. Doporučuje se také mít pas platný 6 měsíců po skončení víz, je rozumnější i déle, pokud máte v plánu žádat i o další rok a nehodláte se vracet mezitím domů.
  • Věk 18 – 30 let (včetně) v době podání žádosti. (Může vám být klidně 31, když na víza vyjedete.)
  • Alespoň dva roky terciárního vzdělávání (vysoká škola, VOŠ, konzervatoř) + doporučující dopis této vzdělávací instituce.
  • Angličtina na funkční úrovni (musí být doloženo).
  • Dostatečné finanční prostředky k úhradě životních nákladů (5000 AUD).
  • Letenka z Austrálie nebo peníze na její zakoupení.
  • Musíte splnit podmínky týkající se zdraví a charakteru.
  • Zdravotní pojištění. Není povinné, ale doporučujeme ho mít, v Austrálii nejste krytí žádným státním pojištěním.
    Samozřejmě je na každém, jaké limity při pojištění zvolí, nicméně berte v potaz, že Austrálie je drahá země.  (Pokud odjíždíte z Česka na víc než 6 měsíců, je vhodné se ze zdravotního pojištění v ČR odhlásit a opětovně se přihlásit znovu po příjezdu. V takovém případě musíte mít komerční cestovní pojištění platné po celou dobu, kdy jste odhlášení z pojištění českého a po návratu domů toto cestovní pojištění na české pojišťovně doložit.)

Oficiální informace v angličtině o podmínkách pro získání víz Work and Holiday Austrálie na stránkách australského Ministerstva vnitra. Další informace, v češtině, na stránkách Ministerstva zahraničí.

Jak vytvořit žádost o víza Work and Holiday do Austrálie

O víza se ucházíte online přes portál ImmiAccount, kde se musíte nejprve zaregistrovat. Jakmile se přihlásíte ke svému účtu, vyberete v záložce My applications možnost New Application. Následně zvolíte úplně dole možnost Work and Holiday Work and Holiday – first or second visa (462). Odsouhlasíte podmínky a dále už pokračujete ve vyplňování žádosti. Jestliže si postup uložíte, můžete se k žádosti kdykoliv vrátit znovu. Stačí kliknout na tlačítko Edit u vaší žádosti v přehledu ImmiAccount. 

Ke konci žádosti nahráváte již připravené dokumenty a až po dokončení tohoto kroku můžete pokračovat dál. Ujistěte se, že všechny vyfotografované / naskenované dokumenty jsou dobře čitelné. Identity documents by měly mít velikost do 500KB, zatímco ostatní dokumenty můžou mít velikost až 5MB. Fotografie či skeny by měly být barevné. Pokud u nějakého dokumentu máte více stránek, uložte je do jednoho souboru. Posledním krokem je žádost o víza Work and Holiday do Austrálie zaplatit.

Zde je oficiální technický průvodce žádosti v ImmiAccount.

Co má obsahovat žádost o víza Work and Holiday do Austrálie

  1. Kopie pasu. Naskenujte stránku, kde je fotka, osobní informace a doba platnosti pasu.
  2. Kopie rodného listu se jmény obou rodičů a přeložená kopie rodného listu. Podle oficiálních stránek nemusí být překlad přeložen překladatelem s akreditací. Člověk, který tvoří překlad, ale musí u svého překladu uvést jméno, adresu, telefonní číslo, a kvalifikaci a zkušenost v překládaném jazyce.

    (Osobně jsem to přeložil sám a dodal vysvětlení, že mám magisterský titul v oboru učitelství AJ.)
    Ve výjimečném případě, že někdo nemá rodný list, musí postupovat podle oficiálních instrukcí na stránkách.

  3. Pokud se vám změnilo jméno, je potřeba kopie dokumentu o této změně. Například při uzavření manželství.
  4. Doklad o terciárním vzdělání. Kopie vysokoškolského diplomu a přílohy diplomu. Příloha je většinou i v angličtině, takže se nemusí překládat. Pokud je ale dodatek v jiném jazyce, doporučovali bychom pro klid v duši přeložit do AJ. Samozřejmě vám to může projít, ale pokud ne, žádost vám budou zdržovat. 
    Jestliže jste studovali dvě a více let na vysoké škole, ale nemáte diplom, musíte si ze školy obstarat formální potvrzení, nejlépe s hlavičkou školy. Pokud můžete dodat třeba výpis splněných předmětů, bude to určitě plus.
  5. Doklad o dostatečných finančních prostředcích pro život v Austrálii – 5000AUD. Jako doklad jsme použili vytisknutý výpis z internetového bankovnictví našeho novozélandského účtu. Co se týče českého účtu, můžete si nechat v bance za poplatek vytvořit výpis i s razítkem. Podle neoficiálních informací od lidí stačí ale i screenshot z internetového bankovnictví.
  6. Letenka z Austrálie nebo dostatečné prostředky pro nákup takové letenky. V případě, že nějakou letenku zakoupenou máte, poslouží jako důkaz kopie letenky /dokladu o zaplacení. Pokud letenku nemáte, musíte mít na účtu částku, která je dostatečná k zakoupení letenky a opuštění země. Tato částka není nikde konkrétně specifikovaná. Tuto sumu musíte přičíst k předešlé částce potřebné pro život v Austrálii.)
  7. Doklad o úrovni vaší angličtiny
  • Anglický certifikát
    Prvním způsobem jak na žádosti o Work and Holiday do Austrálie doložit vaši úroveň angličtiny je dodání jednoho z certifikátů, který je australskou vládou uznáván. 
    Anglický certifikát IELTSTOEFL iBT, Cambridge C1 Advanced Test, či PTE Academic nesmí být starší než 12 měsíců. Všechny tyto certifikáty se dají získat v Česku nebo blízkém okolí (Slovensko, Rakousko, Polsko).
    IELTS – Musíte získat skóre alespoň 4,5 ze všech čtyř částí zkoušky. 
    TOEFL – Musíte mít skóre alespoň 32 v průměru. 
    Cambridge C1 Advanced Test (dříve CAE)- Musíte získat nejméně 147 bodů u každé ze čtyř částí. 
    PTE Academic – Musíte mít alespoň 30 bodů u každé ze čtyř částí. 

Pokud certifikát již vlastníte, stačí doložit kopii k žádosti. Pokud se chystáte si certifikát pořídit až po podání žádosti o víza Work and Holiday do Austrálie, uveďte to do přihlašovacího formuláře. Stačí podat informaci, že jste na zkoušku přihlášení a kopii certifikátu doložíte až v momentě, kdy jej budete mít.

  • Studium v angličtině
    Další možností je pak doložení potvrzení o tom, že vaše studium, nebo alespoň část z něj probíhala výhradně v angličtině. Dále podrobněji

    Absolvování celého vašeho základního (primárního) vzdělávání a alespoň tři roky středního (sekundárního vzdělávání) na instituci, kde veškerá výuka probíhala pouze v angličtině.
    Alespoň pět let sekundárního vzdělávání na instituci, kde veškerá výuka probíhala pouze v angličtině.
    Alespoň jeden rok denní formy studia k získání titulu podle australského vzdělávacího systému na australské vzdělávací instituci, kde veškerá výuka probíhala pouze v angličtině. 
    Alespoň dva roky denní formy postsekundárního vzdělávání, kdy veškerá výuka probíhala pouze v angličtině. 

Z vlastní zkušenosti víme, že SE NEUZNÁVÁ ani v Česku vystudovaný Anglický jazyk ve formě bakalářského nebo magisterského studia. Pokud byste si chtěli nechat uznat vysokoškolské studium, musíte mít v diplomu jasně řečeno, že veškerá výuka probíhala pouze v angličtině. 


Může se vám stát, že si po vás vláda vyžádá výpis z rejstříku trestů ze zemí, kde jste strávili v posledních 10 letech 12 a více měsíců. Můžou po vás také chtít, abyste podstoupili zdravotní vyšetření. 
Pokud jste sloužili v armádě, je třeba kopie dokumentu o službě v armádě nebo dokumentu o propuštění ze služby. 

Ti, co žádají z Nového Zélandu se také setkávají s tím, že se po nich vyžadují biometrické údaje. V takovém případě se musíte objednat na jedno z odběrných míst na Novém Zélandu (Auckland, Christchurch, Dunedin, Queenstown, Wellington) a samozřejmě zaplatit poplatek. Více zde.

Veškeré oficiální informace o  žádosti o víza Work and Holiday do Austrálie naleznete zde.

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti

Podle stránek australského ministerstva se 75% žádostí vyřídí do 31 dnů a 90% do 83 dnů. Tyto časy se různě mění, ale alespoň máte představu. Z Facebooku jsou nicméně ohlasy lidí, kteří víza získali během pár dnů. Tohle asi záleží i na tom, jestli se třeba hlásíte před obnovením kvóty. V Immiaccount si můžete průběžně kontrolovat v jakém stádiu žádost je.

 

Kontakt na oficiální místa v případě dotazů

V případě, že máte ohledně víz Work and Holiday do Austrálie nějaký dotaz, je rozhodně dobré v prvním kroku zkontrolovat oficiální stránky australské vlády, viz odkazy výše a často kladené otázky (FAQ).

Jestliže své odpovědi z těchto stránek nedostanete (což je klidně možné, protože na specifické dotazy, tam odpovědi zřejmě nenaleznete), je nejvhodnější zavolat na Global Service Centre, kde by vám vaše dotazy měli podle oficiálních informací zodpovědět každý pracovní den od 9:00 do 17:00 místního času. Centrum je v Austrálii a telefonní číslo je: +61 2 6196 0196. Bohužel jsme měli špatnou zkušenost s Europe Service Center, což byla služba před zavedením Global Service Centre. Kvůli krátké pracovní době a mnoha volajícím se téměř nebylo možné na tuto linku dovolat. S novou službou zkušenost nemáme.

Na oficiálních stránkách není žádný oficiální e-mail, kam by se dalo napsat. Existuje nicméně “tajný” oficiální e-mail pro Work and Holiday a Working Holiday. Pomocí tohoto kontaktu jsme komunikovali ohledně našich druhých Work and Holiday víz, takže to stojí za zkoušku i pro první rok. Tady je: working.holiday@homeaffairs.gov.au

Zezačátku, kdy se žádosti vyřizovaly přes Berlín, využili jsme oficiální e-mail australské ambasády v Berlíně: info.berlin@dfat.gov.au. Tam vám můžou odepsat, ale také nemusí. Během procesu vyřizování víz jsme s imigračním pracovníkem v Berlíně komunikovali skrz tento e-mail: immigration.berlin@dfat.gov.au. Neoficiálně pak můžete získat informace například na české Facebook skupině Austrálie Work and Holiday CZWork and Holiday Australia SR a ČR nebo na některé z anglických skupin, např. Australia Backpackers 2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *