Menu Zavřeno

Working Holiday v Japonsku – práce na horách

Rádi bychom sdíleli pár tipů na to, kde a jakou práci hledat na Working Holiday v Japonsku, pokud chcete pracovat na horách.

My jsme zimní sezónu strávili ještě před covidem v Niseku na ostrově Hokkaido. Pracovali jsem pro společnost Rhythm v prodejně a půjčovně lyžařského vybavení. Nejvíce informací se zde tedy dozvíte o lyžařských areálech na Hokkaido, nicméně zmíníme i další lyžařské oblasti Japonska.

Zimní lyžařská sezóna začíná v Japonsku v prosinci a končívá během března a dubna, dle sněhových podmínek. Kvůli restrikcím spojeným s covidem během sezón 20/21 a 21/22 bude sezóna 22/23 první možností pro lyžaře ze zahraničí si v Japonsku zalyžovat a pro zahraniční pracovníky zde pracovat.

Jakou práci můžete v lyžařských oblastech dělat?

K tomu, abyste mohli v Japonsku pracovat, potřebujete pracovní nebo Working Holiday víza. Pokud by vás zajímalo víc o Working Holiday vízech, projděte si náš článek.

Cizinci většinou hledají práci v hotelech, v půjčovnách a obchodech, v pohostinství a v dalších oblastech s tím spojených. Samostatnou kapitolou jsou instruktoři lyžování a snowboardingu. O instruktorech se tady nebudeme rozepisovat, jelikož ti můžou s potřebnou kvalifikací získat práci poměrně lehce kdekoliv.

Jaké pozice můžete v Japonsku zastávat?

Ubytování, hotely – recepční, housekeeping, guest services, ski valet, řidič, úklízeč sněhu (například ze střech budov apod.)…

Pohostinství – obsluha, kuchař, barista, …

Půjčovny a prodejny vybavení – pracovník/technik v půjčovně, pracovník na prodejně, pracovník servisu vybavení, řidič, administrativní asistent, guest services, reservations sales agent, …

K dispozici jsou i manažerské pozice, práce v marketingu, v oddělení lidských zdrojů, ale zde už samozřejmě záleží víc i na vašich zkušenostech.

Na běžné pozici dostanete zaplaceno cca 1100 – 1700 ¥.

V jakých oblastech hledat práci?

Nejvíc pracovních možností pro cizince bude samozřejmě v těch oblastech, které hojně navštěvují turisté. Na ostrově Hokkaido mezi tyto oblasti patří hlavně Niseko, méně pak Rusutsu a menší Furano, Tomamu nebo Kiroro.

Na ostrově Honšú se lyžuje převážně ve dvou oblastech a to v oblasti Nagano a Niigata. V oblasti Nagano jsou to hlavně Hakuba, Nozawa Onsen a Shigakogen a v oblasti Niigata pak Myoko.

Niseko

Oblast Niseko nabízí nejvíce sjezdovek na ostrově Hokkaido a je také nejpopulárnější z pohledu zahraničních návštěvníků. Tím pádem se zde také nejlépe hledá práce. Je zde hodně hotelů, půjčoven, prodejen a různých podniků.

Nabídky práce se vyvěšují často na tyto stránky , případně v Kutchanu, který je hned vedle Niseka, na tyto stránky. Můžete se také přidat na Facebooku ke skupině The Niseko Staff Page. Nabídky samozřejmě naleznete přímo na stránkách zaměstnavatelů. Stačí si najít různé zaměstnavatele v oblasti a projít si jejich webovky.

Pár příkladů zaměstnavatelů zde:

Rhythm Japan

Yama Sports Niseko

Niseko Central

Skye Niseko

HTM Niseko

Aya Niseko

Rusutsu, Tomamu, Kiroro, Furano

Ani v jedné z těchto oblastí nenajdete tolik možností zaměstnání jako v Niseku, pokud byste ale chtěli v některém z těchto rezortů pracovat, hledejte zase na stránkách konkrétních společností, jako například Nisade nebo přímo na stránkách středisek jako například:

https://rusutsu.com/en/recruit/

http://www.clubmed-jp.com/recruit/english/

https://www.kiroro.co.jp/

Nagano

Hakuba bude k cizincům hledajícím práci nejpřívětivější, nabídky můžete hledat na Facebookové skupině 2022/23 Hakuba Crew. Jinak budete muset zkusit různé zaměstnavatele v oblasti, jako například:

Rhythm Japan

Ski Hire Hakuba

Central Snowsports

NBS

Hakuba Hotel Group

 

Nozawa Onsen zkuste například https://www.nozawaholidays.com/jobs/ nebo  https://www.nozawahospitality.com/about/careers . V Myoko pak například https://myokosnowsports.com/employment/ nebo třeba https://www.mountainhutmyoko.com/join-the-crew/

Ve více rezortech působí SkiJapan.

Obecně bychom doporučili sledovat nabídky práce už měsíce dopředu a postupně se hlásit na pozice, o které máte zájem. Dalším krokem je většinou online pohovor.

Pokud nemáte domlouvenou práci dopředu, dá se stále ještě sehnat práce i na místě, ale spíše třeba v takovém v Niseku a jen na určité pozice a samozřejmě je to výrazně náročnější a více stresující. Lepší je mít něco už domluvené dopředu a pak na místě případně změnit práci nebo si sehnat další práci, pokud budete chtít. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *