Menu Zavřeno

Co můžete podniknout v Edinburghu

Při návštěvě Skotska doporučujeme strávit alespoň den i v hlavním městě, Edinburghu. Můžete mu třeba vyčlenit čas po příletu a před odletem, ve městě se zabavíte bez problémů i dva dny. Kromě historických památek, můžete chodit po kavárnách, restauracích a hospodách, objevovat místa spjatá s Harry Potterem, vydat se na krátký výšlap či se okoupat v moři. 

Místa

První den ráno si chceme projít Královskou míli (The Royal Mile), a tak vyrazíme na snídani či brunch do The Edinburgh Larder nebo do Rocksalt, jelikož jsou v blízkosti. Pozor ale, je možné, že v The Edinburgh Larder budeme muset čekat na místo. Tam si dáme třeba Full Breakfast, vejce Benedict nebo wafle s dobrou kávou. V Rocksalt si můžeme dát Full Scottish Breakfast, pokud máme opravdu hlad, tureckou snídani nebo French Toast. V Rocksalt mají také na výběr obrovské kousky různých řezů, například brownies, caramel slice, různé ořechové řezy, baklavu a jiné. 

Následně si projdeme královskou míli, prošmejdíme uličky a pokud chceme, můžeme vyrazit na Edinburský hrad. Vstupenky bychom ale měli mít koupené online hodně předem, jinak se na nás také nemusí dostat. Vstupenky momentálně stojí 15.50-19.50 £ a zakoupíte je zde. Pokud bychom šli na úplně opačný konec míle, můžeme místo hradu navštívit Holyrood Palace, sídlo britského panovníka ve Skotsku. Za vstupenku dáte 18.50 £ a koupíte ji tady.

Victoria Street

Je čas oběda, možná máme hlad, a tak se zastavíme v některé z typických skotských hospod a dáme si třeba Fish and chips a vyzkoušíme některé z místních Craft piv.

Po obědě můžeme vyrazit po stopách Harryho Pottera a volným tempem si projít Victoria Street, která byla zřejmě inspirací pro Příčnou uličku a podívat se do zdejších obchodů s Harry Potter suvenýry. Následně vyrazíme směrem na Greyfriar’s Kirkyard, tedy hřbitov, kde se J. K. Rowling pro své knihy inspirovala jmény některých zesnulých jako například Riddle nebo McGonagall. Do kavárny Elephant House, kde Rowling části první knihy psala se bohužel nedostaneme, jelikož je uzavřena.

Pokud máme čas, tak nedaleko hřbitova je Národní muzeum Skotska. Muzeum je na několik pater, takže určitě počítejte, že to nebude návštěva na hodinku.
Dva tipy: Úplně nahoře je krásná terasa s výhledem na celé město a dole je obchod se zajímavými suvenýry.

Po návštěvě muzea by to asi chtělo si na chvilku sednout a dát si kafe. Zkuste třeba kavárnu Union Brewlab.

Večer vyrazte do některého z barů a vyzkoušejte skotské giny nebo Craft piva. Brewdog Edinburgh má na čepu neuvěřitelný výběr svých piv.

Greyfriar’s Kirkyard

Druhý den si zajděte na snídani třeba do Greenwoods a dejte si například Eggs Katsu Supreme s holandskou omáčkou a uzenou treskou nebo Eggs Greenwood s brokolicí, fetou a miso aioli. Pokud byste se chtěli trochu vyfiknout, vyrazte do The Ivy on the Square a dejte si Eggs Royale s holandskou omáčkou a uzeným lososem nebo ztracená vejce na avokádovém toastu.

Po snídani si běžte vyšlápnout na Arthur’s Seat. Je to krátká ale strmá procházka, která vás odmění krásným výhledem na město a okolí. Můžete si přes Arthur’s Seat udělat okruh. Cestu začnete u Holyrood Palace a budovy skotského parlamentu a cestu zpět zvolíte z kopce druhou stranou směrem na Newington. Následně si skočte na oběd a pokud vám toho chození nebylo dost, vydejte se i na Calton Hill.

Arthur's Seat
Calton Hill

Na odpoledne už máte předem rezervovanou prohlídku s ochutnávkou v jedné Edinburských palíren ginu (Summerhall, Pickering’s, EG). Možná ještě před tím, a nebo po tom chcete chytnout autobus a zajet se projít po Portobello Beach.

Na večeři razíte na výborné Fish and Chips v Bertie’s Proper Fish & Chips a následně na pivo do Sandy Bell’s, The Royal Oak nebo Whistlebinkies, kde všude mají živou hudbu.

Možná toho ve dvou dnech stihnete víc, možná máte ještě další den v Edinburghu. V takovém případě se dá jít na poklidnou procházku podél Water of Leith. Můžete začít ve čtvrti Stockbridge a pokračovat do Dean Village. Ve Stockbridge se vyfoťte v malebné uličce Circus Ln a pokud je zrovna neděle, zajděte na Stockbridge Market. Malebnou čtvrť Dean Village si určitě projděte, stojí to za to.

Circus Lane
Dean Village

Doprava po městě a z letiště

Po městě se dobře dopravíte autobusy nebo tramvajemi. Z letiště můžete také tyto dva způsoby využít. Na letiště jezdí autobusy Skylink, vybírejte podle toho, kam se potřebujete dostat ve městě. Airlink 100 jezdí přes celý den a noc, ostatní v noci nejezdí. Více info tady.

Pokud jedete pouze jednu cestu po městě zaplatíte 2 £. Je možné koupit celodenní jízdenku na tramvaj a autobus (neplatí na letiště) za 5 £. Na letiště běžně cesta autobusem stojí 4.50 £ a tramvají 6.50 £.

V autobuse velmi jednoduše zaplatíte bezdotykově platební kartou či mobilem, pouze řidiči sdělíte, jakou jízdenku chcete.

Co se týče leteckého spojení z Česka a okolí do Edinburghu, tak se pohodlně dostanete nízkonákladovkami z Prahy, Vídně i Bratislavi.

Degustace v Edinburgh Gin

Ubytování

Pokud cestujete s partnerem, tak zřejmě nejvíc lowcostová varianta ubytování budou studentské koleje, které jsou situované na několika místech po Edinburghu. Jsou v docházkové vzdálenosti, mají nepohodlné a malé postele, ale máte vlastní koupelnu a rozdíl v ceně oproti jiným ubytováním je značný. Pokud vám nevadí být na hostelu, pak tato možnost je ještě levnější.

Tak jako v celém Skotsku se dá v Edinburghu všude platit kartou a fyzické peníze tak vůbec nepotřebujete. Kartou zaplatíte dokonce i tomu dudákovi, který hraje na ulici v centru. Nám se stalo i to, že na marketu na nádraží Waverley ani hotovost neakceptovali.

Raději byste někam do tepla? Podívejte se na našeho průvodce Barcelonou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *