Menu Zavřeno

Zell am See, Kaprun a okolí – tipy na aktivity

Oblast Zell am See je atraktivní téměř po celý rok, člověk si zde najde vždy nějakou aktivitu. V létě můžete chodit po horách a kopcích nebo navštívit zajímavá místa v okolí, v zimě pravděpodobně přijedete lyžovat, ale i pokud nelyžujete, máte prostor k tomu se zabavit. Pro české návštěvníky je výhodou, že oblast je dobře dostupná a není daleko, navíc v zimě je sněhově spolehlivá.

My využili volna během podzimních prázdnin na konci října a vyrazili na pět dní do Zell am See. Je těžké na tuto dobu v Rakousku předpovídat počasí, může klidně sněžit, ale může být hezky a slunečno. My měli na počasí štěstí, a tak jsme si po celou dobu užívali sluníčka, modré oblohy a teplot na tričko. Stromy byly krásně podzimně zbarvené a v údolí často ráno ležela mlha, díky čemuž jsme mohli udělat zajímavé fotky.

Zell am See

Projděte se po městečku a kolem jezera, stavte se na dobrou kávu v Bella Bean Coffee Roastery nebo v Café Break, zajděte si na koupaliště Strandbad Thumersbach (vstup je za necelých 10 Euro) nebo se třeba projeďte po jezeře lodí. Můžete zaparkovat ve městě, ale pokud máte v plánu si projít určitou část kolem jezera nebo třeba celé jezero, využijte spíše neplaceného parkovistě mimo městečko, například na severní straně jezera u bývalého kempu. Krásný výhled na jezero budete mít, pokud pojedete od Thumersbach po Talstrase a zabočíte na cestu Mitterbergweg. Po cestě se dá na několika místech zastavit, ale je to úzká cesta, takže ideální je zastavit až na vyhlídce u Berggasthof Mitterberg.

Schmittenhöhe

Ze Zell am See můžete využít také lanovku na Schmittenhöhe (cena za zpáteční jízdenku je necelých 40 Euro) a odtud se vydat na některou z turistických cest. Zajímavá trasa je například na Maurerkogel a zpět (cca 8,5km, převýšení 500m). Více informací tady.

 

Grossglockner vysokohorská cesta

Klikatá horská cesta začínající ve městečku Ferleiten. V podstatě cesta je cíl, ale po cestě je také několik vyhlídek a z různých míst se dá vyrazit i na výšlapy. Cesta je zavřená od listopadu do května. Cena za osobní auto a den je momentálně 40 Euro. Více informací najdete zde

Kitzsteinhorn

Ledovec Kitzsteinhorn je v zimě atraktivní díky tomu, že je zde vždy sníh. Vrchní stanice Kitzsteinhornu je ve 3029mnm. Lyžařský areál je navíc v zimě propojený kabinkami už z Kaprunu. Lyžařské středisko Kitzsteinhorn je v provozu většinou již od přelomu září a října až do začátku léta, takže pokud by se vám zachtělo si ještě během pozdního jara nebo brzkého podzimu zalyžovat, klidně můžete. .Vybavení vám ve středisku za poplatek zapůjčí.
V létě se můžete vyjet podívat na Top of Salzburg ve 3029mnm. Odtud máte krásný výhled do okolí, mimo jiné na Grossglockner. Kromě toho můžete sejít několikaset metrovým tunelem, vedoucím pod horou, na další vyhlídkovou plošinu.
V létě se na Kitzsteinhorn dostanete za použití tří na sebe navazujících lanovek z parkoviště Parkplatz P1 Kitzsteinhorn. Cena za zpáteční jízdu je 55 Euro. Kdekoliv při přesedání můžete také vyrazit na výšlap. 

Fajn výšlap je například z předposlední stanice před vrcholem směrem k jezírku Gletschersee a pak dolů na vrchol Gaisstein, odkud uvidíte v dáli vysokohorské přehrady. Následně sejdete ke stanici gondoly, která vás už sveze dolů k Parkplatz P1. Podobná trasa vede i po druhé straně – Alexander-Enzinger. Více informací o Kitzsteinhorn zde.

Vysokohorské přehrady u Kaprunu

V době od cca začátku června až do půlky října je možné se dostat k přehradám Wasserfallboden a Mooserboden ležícím ve 2000 mnm. 

K přehradám se nedostanete autem, musíte zvolit autobusovou dopravu. Cena za dopravu nahoru a zpět je necelých 30 Euro. Můžete jít na prohlídku přehrady (za necelých 7 Euro), ale také se vydat na nějaký výšlap. Více informací o přehradách také tady a tady

Krimmelské vodopády

Tyto vodopády sice nejsou přímo v oblasti kolem Zell am See, ale asi hodinu jízdy odtud, nicméně jsou jedny z největších v Evropě a stojí za to vidět. Vstupné je za 8 Euro. Více informací se dozvíte zde.

Soutěska Sigmund-Thun-Klamm

V oblasti kolem Zell am See je několik soutěsek, nejbližší je Sigmund-Thun-Klamm. Soutěsku projdete za chvilku, má jen pár set metrů. Cena vstupného je 6,5 Eura. Bližší informace naleznete zde.

Sommercard

Některá ubytování jsou partnery Zell am See – Kaprun Sommerkarte (výčet ubytování najdete tady) a tato karta vám umožní využít volné nebo zlevněné vstupné na velké množství atrakcí od května do konce října. Doporučujeme podle toho ubytování vybírat, protože úspora jde rozhodně do desítek a stovek Euro. U jednotlivých zajímavých míst jsme zmínili ceny, takže je jednoduché si to spočítat.

Zdarma budete mít jízdu gondolou na Kitzsteinhorn, Schmittenhöhe nebo MK Maiskogelbahn. Vstupné zdarma budete mít na Krimmelské vodopády, na koupaliště u Zell am See, na projížďku lodí po Zell am See, do soutěsky Sigmund-Thun-Klamm a na další místa.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách tady.

Turistika

Kromě již zmiňovaných míst vhodných pro turistiku, si samozřejmě může každý najít spoustu dalších tras v okolí. Pár příkladů níže:

Z Maria Alm – několik tras, například červená 27/446 přes pastviny s krásným výhledem na hory.

Nedaleko u obce Hintermoos je také několik možností na výšlapy. Dá se například vyjet lanovkou na Schwarzeckalm a odtud se vydat po zelené.

Lehká červená stezka Around Kaprun kolem Kaprunu.

Další spousta stezek je v oblasti Saalbach 

Můžete si zjistit, které lanovky jsou v provozu a pak naplánovat krásně různé trasy.

Lyžování

Jen okrajově zde zmíníme i možnosti lyžování v této oblasti a v okolí.

Kitzsteinhorn – Otevírá nejdříve a zavírá nejpozději v oblasti. 

Maiskogel-Kaprun – dnes již propojen s Kitzsteinhorn. Přímo z Kaprunu jede gondola až na Kitzsteinhorn.

Schmittenhohe  – menší skiareál hned u Zell am See.

Hochkoenig – větší středisko na několika kopcích. Cca 20 – 40 minut od Zell am See.

Saalbach – velké lyžařské středisko na několika kopcích. Cca 20 – 25 minut od Zell am See.

Zvažujete zda si třeba na dovolenou do Rakouska půjčit dodávku nebo karavan? Mrkněte na některé plusy a minusy takové dovolené u nás na blogu tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *