Menu Zavřeno

Jak získat práci v zemědělství v Austrálii

V zemědělství se dá pracovat na sadech při sběru ovoce, ale i během roku například při péči o stromy. Na vinicích se dá pracovat od jara do podzimu. Co se týče farem často je práce k mání na farmách s dobytkem. Můžete se dostat k práci s plodinami, které jsou pro nás exotické, jako například banány, bavlna, cukrová třtina, makadamia ořechy či mandle. 

Práce v zemědělství může být velká dřina, a tak pokud se necítíte dostatečně fyzicky zdatní, motivovaní a schopní zvládat nepřízně počasí, raději se této oblasti vyhněte. Jelikož sběr plodin se odehrává většinou v létě a v oblastech, kde sluníčko umí hodně péct, počítejte s vysokými teplotami, které mohou dosáhnout i čtyřicítek a to opakovaně. Pokud byste se tomu chtěli nějak vyhnout, můžete jít pracovat do baličky ovoce, do skleníků nebo do továren zabývajících se zemědělskou produkcí. V zemědělství počítejte spíše s minimální mzdou nebo se mzdou na kontrakt, ale tam musíte být sakra rychlí, abyste si mohli užít zajímavější výdělky.

Obecné informace o práci v Austrálii

Pracovní poměr

V Austrálii můžete být zaměstnaní jedním ze tří základních pracovních poměrů – plný úvazek (full time), částečný úvazek (part time) nebo příležitostná práce (casual)

Plný úvazek

  • Zaměstnanec má garantované hodiny (alespoň 38).
  • Zaměstnanec musí uvědomit zaměstnavatele o úmyslu dát výpověď a stejně tak musí zaměstnavatel dát dopředu vědět zaměstnanci o úmyslu jej propustit.
  • Zaměstnanec má nárok na sick leave a annual leave.

Částečný úvazek

  • Zaměstnanec má garantované hodiny (méně než 38 hodin).
  • Zaměstnanec musí uvědomit zaměstnavatele o úmyslu dát výpověď a stejně tak musí zaměstnavatel dát dopředu vědět zaměstnanci o úmyslu jej propustit.
  • Zaměstnanec má nárok na sick leave a annual leave.

Příležitostná práce

  • Zaměstnanec nemá garantované hodiny, může být nepravidelná pracovní doba.
  • Zaměstnanec může skončit z hodiny na hodinu, jestliže to není ošetřeno jinak ve smlouvě nebo v zákoně týkajícím se toho určitého zaměstnání.
  • Zaměstnanec nemá nárok na sick leave nebo annual leave.
  • Zaměstnanec má o 25% vyšší plat než zaměstnanec na plný úvazek (tzv. casual loading).

Mzda

Buď můžete být placení hodinově, nebo na kontrakt (tedy například za kbelík třešní). Ať už budete placeni jakkoliv, vždy si ověřte, že dostáváte alespoň minimální mzdu, na kterou máte nárok. Určitě se nechcete stát jedním z těch případů lidí, kteří dostávají polovinu minimální mzdy a pak se ptají na skupinách na Facebooku, jestli je to běžné.

Minimální mzda v Austrálii je momentálně 21,38 AUD (2022), pokud pracujete na plný nebo částečný úvazek, u příležitostného je pak vyšší. Všechny informace ohledně mezd najdete na Fairwork Ombudsman. Zde si můžete vyhledat tzv. Award, pod kterou spadá vaše zaměstnání a ověřit si, jestli vám platí správně. U některých zaměstnání navíc platí speciální tarify například za práci o sobotách a nedělích.

Pravidlo práce pro jednoho zaměstnavatele 

Work and Holiday víza umožňují držitelům pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 6 měsíců. Momentálně je ale možné pracovat i více než 6 měsíců pro jednoho zaměstnavatele až do 30.6.2023. Po tomto datu můžete pokračovat v práci pro tohoto jednoho zaměstnavatele znovu po dobu 6 měsíců.

Pro udělení výjimky je také možné podat žádost.

Kde hledat práci v zemědělství

Pracovní servery

BackpackerJobBoard – pracovní stránka mířená přímo na backpackery. Můžete si zvolit v jakém místě hledáte práci, v jaké pracovní oblasti nebo si můžete navolit vyhledávání pouze prací, které se kvalifikují na prodloužení víz. 

Gumtree – populární pro nákup a prodej zboží z druhé ruky, najdete tu ale také velký výběr pracovních pozic a specifické nabídky na brigády nebo práce v pohostinství a zemědělství, které na jiných pracovních serverech nenajdete.

Indeed – velký server, jen je trochu nešikovné, že si nemůžete vybrat z nabídky oborů.

Jobsearch – stránka vlády, je zde možné vyhledávat dle oborů a existuje tady speciální stránka na hledání práce v zemědělství.

Jora – můžete si vytvořit profil se svými zkušenostmi. Objevuje se zde hodně nabídek v pohostinství.

Seek – velmi intuitivní hledání, můžete si vybrat pracovní oblast a dále konkrétněji obory. Můžete si vytvořit profil se svým CV.

Seasonal Jobs – Stránka pro práci v zemědělství iniciovaná vládou Jižní Austrálie.

Facebook

Facebook je dnes po celém světě užitečným nástrojem nejen pro kontakt s lidmi, ale také pro kohokoliv, kdo chce cokoliv inzerovat. Pro lidi hledající práci je to samozřejmě zajímavé, jelikož na Facebooku existuje spousta skupin zabývající se touto tématikou, a navíc zde najdete i skupiny velmi specifické.

Obecné backpackerské skupiny

Některé pracovní nabídky můžete najít i na české skupině o Work and Holiday vízech jako Austrálie Work and Holiday CZ nebo na anglických, např. Australia Backpackers 2019.
Obecně práci pro backpackery najdete na skupinách Backpacker Jobs Australia či Backpacker Jobs in Australia

Práce v zemědělství

Skupin zaměřených na hledání práce v zemědělství najdete na Facebooku nespočet. Pro ukázku třeba AUSTRALIA Fruit picking/Packing/Farms Jobs/88 daysFarm Jobs AustraliaFarmwork Australia nebo Australia Farm Jobs for Backpackers. Skupiny mohou být i konkrétněji zaměřené na určitou oblast, například Queensland Farmwork & 88 days – Backpacker, Work and Travel, Australia nebo ještě konkrétněji CAIRNS Backpackers – Mareeba / Atherton Farm work and fruit picking job.

Práce podle toho, kde bydlíte

Pokud hledáte práci v určité oblasti nebo v určitém městě, není nic snadnějšího než zadat do vyhledávače na Facebooku název města a slovo “jobs”. Přednostně se vám zobrazí nabídky práce přímo z Facebooku a následně i konkrétní skupiny, například Sydney JobsPerth Jobs nebo Melbourne Jobs.

Práce pro prodloužení víz o druhý rok

Někteří z vás si budou chtít pobyt o rok prodloužit, ale k tomu je třeba si sehnat práci, která se do prodloužení počítá. Existují skupiny, které vám takovou práci pomohou hledat, ale musíte být obezřetní, protože co může platit pro Working Holiday víza (417) nemusí platit pro Work and Holiday víza (462). Ten nejdůležitější rozdíl je v tom, že Češi si můžou hledat práci pro prodloužení při splnění určitých podmínek i v pohostinství. Příklady takových stránek jsou: Backpackers 88 days and counting Australia 2nd Year Visa Farm Work Australia.  

Hostely, agentury, kontraktoři

Skoro vždy jsme si práci hledali a našli sami bez použití jakýchkoliv agentur nebo hostelů, proto nemáme moc vlastních zkušeností s tímto způsobem, nicméně těch zprostředkovaných zkušeností je docela dost a většina z nich není pozitivního charakteru. Pořád si myslíme, že je lepší si práci najít sami než se spoléhat na někoho jiného. O různých agenturách jsme neslyšeli nic moc dobrého a shánět práci přes agenturu by dávalo smysl pouze pokud má agentura dobré jméno nebo pokud hledáte práci v nějakém specifickém oboru. Podle nás nemá smysl chodit do agentur shánět práci v zemědělství nebo pohostinství. 

Obzvláště v zemědělských oblastech fungují hostely, které nabízí to, že vám seženou a budou organizovat práci, ale podmínkou je, že u nich budete bydlet. Tento byznys se velmi rozmohl například v Bundaberg, ale pověst těchto hostelů není valná. Některé z hostelů nabízí předražené ubytování a zprostředkování práce někdy s nejistými hodinami nebo za podivných podmínek. Určitě je potřeba k takovým nabídkám přistupovat s rozvahou, ověřit si, že je pro vás ubytování výhodné, dostáváte alespoň minimální mzdu a chovají se k vám jako k lidem.

Osobně

Jsme toho názoru, že je často úplně nejlepší přijít za zaměstnavatelem osobně. Ukazuje to, že máte o práci zájem, zaměstnavatel si o vás udělá nějakou představu a vy zase o něm, prohlídnete si pracoviště, a podobně. Nám se osobní přístup osvědčil na Novém Zélandu i v Austrálii v zemědělství, pohostinství a částečně i v práci na horách.

Zase je důležité rozlišit, v jakých situacích a v jakých oborech má osobní předání životopisu smysl. Pokud se hlásíte o pozici v IT, budou po vás pravděpodobně chtít všechno v elektronické formě. Osobní přístup dává smysl zejména v zemědělství, pohostinství a turismu nebo v prodejnách, a často spíše u menších podniků, jelikož ty větší firmy a řetězce spoléhají na své webové stránky. Na druhou stranu, i u těchto společností můžete být překvapeni a za zkoušku nic nedáte.

Kdy hledat práci v zemědělství

U některých prací v některých oblastech je docela jedno, kdy se po práci ohlížíte, nabídka a poptávka zůstávají poměrně stejné přes celý rok. Pro mnoho z typických backpackerských pozic ale platí určitá pravidla, která pokud znáte, můžete být na správném místě ve správný čas a tím pádem získat práci rychleji a snadněji.

Vzhledem k velikosti a rozmanitosti Austrálie, je zákonitě nejspecifičtější situace v zemědělství. V různých odvětvích zemědělství jsou třeba různé práce z jara, během sklizně a po sklizni. I přesto, že nejvíce pracovníků je třeba během období od prosince do května, tedy během sklizně plodů, doby plození rostlin se po celé Austrálii velmi různí. Nejvíce peněz ze zemědělství přiteče v Austrálii z chovu krav, telat a ovcí a z produkce mléka, takže logicky je zde i velká poptávka po zaměstnancích a práce se na farmách najde přes celý rok.

Rozhodli jsme se dát zde dohromady z různých zdrojů a z vlastní zkušenosti jakýsi základní orientační přehled plodin, které se v Austrálii pěstují a kdy se o tyto práce ucházet. Je třeba si uvědomit, že zemědělství závisí na počasí, takže se můžou velmi lišit i doby sběru. Často se také stává, že i v jedné oblasti jsou doby sběru stejného ovoce u různých farem jiné, třeba proto, že každá farma pěstuje jinou odrůdu.   

Queensland

Je největší zemědělský stát v Austrálii, vypěstuje třetinu ovoce a zeleniny v zemi. Díky klimatu se zde setkáte s produkcí různých druhů tropických plodin. Pěstuje se zde značná část australské cukrové třtiny, bavlny, banánů či makadamia ořechů. 

Banány

  • Tully, Innisfail
  • Práce celý rok
 

Ananasy

  • Mareeba, Yeppoon
  • leden – březen

Jahody

  • Caboolture (červen – listopad)
  • Stanthorpe (únor – duben)
 

Avokádo

  • Atherton (březen – květen)
  • Mareeba (únor – duben)
 

Melouny

  • St. George (prosinec – březen)
  • Laidley (leden – únor)
  • Ayr (září – prosinec)
  • Emerald (říjen – listopad)

Cukrová třtina

  • Ayr, Giru, Mackay
  • červen – listopad

Hrozny

  • St. George (listopad – únor)
  • Mundubberra, Emerald (listopad – prosinec)
 

Bavlna

  • Dirranbandi, Emerald, Goondiwindi
  • duben-květen
 

Mango

  • Yeppoon, Mundubberra, Gin Gin, Bundaberg
  • leden – únor
 

Makadamia

  • Bundaberg, Gympie
  • Únor – srpen
 

Obilí

  • Práce s obilím spočívá v práci ve přijímacích střediscích, kam se obilí dováží. Doporučujeme se podívat na stránky společnosti, která tato centra provozuje, najdete tam veškeré informace, včetně toho, kdy se přihlásit. Graincorp provozuje střediska ve Queensland, Novém Jižním Walesu a Victorii. 
  • Říjen – leden

Nový Jižní Wales

Stát, který produkuje velké množství bavlny, a tím pádem je i velká poptávka po pracovnících. To samé platí pro obilí. Pro backpackery je spíše známý pěstováním třešní, hroznů a peckovin v okolí Young a Orange a momentálně se velmi rozmáhajícím pěstování borůvek v oblasti Coffs Harbour.

Bavlna

  • Bourke, Dubbo, Hillston, Moree, Mungindi, Narrabri, Narromine, Trangie, Warren, Wee Waa
  • duben – květen
 

Borůvky

  • Coffs Harbour (září – listopad)
  • Tumbarumba (leden – březen)
  • Lismore (září – listopad)

Třešně

  • Young, Orange
  • listopad – leden

Jablka

  • Batlow, Orange, Tumbarumba, Tumut
  • únor – květen

Citrusy

  • Bourke, Gol Gol, Griffith, Hillston, Narromine, Tooleybuc, Wentworth
  • Práce téměř celý rok
 

Hrozny

  • Euston, Gol Gol, Griffith, Orange, Tooleybuc, Wentworth, Young
  • Práce téměř po celý rok
 

Broskve, nektarinky, meruňky

  • Forbes, Leeton, Tooleybuc, Young
  • leden – březen
 

Ořechy

(Mandle, makadamia, vlašské, pekanové)

  • Ballina, Byron Bay, Lismore, Riverina
  • květen – červenec

Avokádo

  • Ballina, Byron Bay (červen – červenec)
  • Lismore (červenec – říjen)
 

Obilí

  • Práce s obilím spočívá v práci ve přijímacích střediscích, kam se obilí dováží. Doporučujeme se podívat na stránky společnosti, která tato centra provozuje, najdete tam veškeré informace, včetně toho, kdy se přihlásit. Graincorp provozuje střediska ve Queensland, Novém Jižním Walesu a Victorii.
  • říjen – leden

Victoria

Victoria je proslavená vinařskou oblastí v Yarra Valley a vyprodukuje většinu mandlí v zemi. Kromě toho se tu ale pěstuje velká část australských jablek a hrušek a spousta dalších plodin. Práce je tu tedy dost.

Třešně

  • Beechworth, Cobram, Rutherglen, Yarra Valley
  • listopad – prosinec

Hrozny

  • Mildura, Nangiloc, Nyah, Swan Hill (únor – srpen)
  • Yarra Valley (březen – duben)
 

Jahody

  • Mornington Peninsula (leden – duben)
  • Yarra Valley (listopad – duben)
 

Mandle, pistácie

  • Robinvale, Swan Hill 
  • duben – květen

Citrusy

  • Mildura, Nangiloc, Nyah, Swan Hill
  • červen – srpen

Broskve, nektarinky, meruňky

  • Cobram, Echuca (leden – duben)
  • Nyah, Swan Hill (leden – únor)
 

Jablka, hrušky

  • Cobram, Yarra Valley (leden – duben)
  • Shepparton – pěstuje se zde většina hrušek v zemi (leden – březen)

Obilí

  • Práce s obilím spočívá v práci ve přijímacích střediscích, kam se obilí dováží. Doporučujeme se podívat na stránky společnosti, která tato centra provozuje, najdete tam veškeré informace, včetně toho, kdy se přihlásit. Graincorp provozuje střediska ve Queensland, Novém Jižním Walesu a Victorii. Ve Victorii také působí Viterra.
  • Říjen – leden

Jižní Austrálie

Stejně jako Victoria je tento stát proslavený svou vinařskou oblastí Barossa Valley. Díky podnebí se tu daří hlavně citrusům, ale i jablkám či peckovinám.

Hrozny

  • Angaston (téměř po celé období únor – prosinec)
  • Barmera, Berri, Cadell, Clare, McLaren Vale (únor – březen, červen . červenec)
  • Coonawarra, Penola (únor – srpen)
  • a další

Citrusy

  • Barmera, Berri, Cadell, Loxton, Paringa, Renmar
  • červenec – listopad

Jablka

  • Barmera, Berri, Loxton, Penola, Renmark
  • leden – březen

Broskve, nektarinky, meruňky

  • Barmera, Berri, Cadell, Renmark, Waikerie
  • leden – únor

Obilí

  • Práce s obilím spočívá v práci ve přijímacích střediscích, kam se obilí dováží. Doporučujeme se podívat na stránky společnosti, která tato centra provozuje, najdete tam veškeré informace, včetně toho, kdy se přihlásit. Viterra provozuje střediska v Jižní Austrálii a Victorii.
  • říjen – leden

Západní Austrálie

Nejúrodnější je jihovýchod státu, kde najdete nejvíce plodin. Západní Austrálie vyprodukuje obrovské množství obilí, nejvíce v celé Austrálii, a tak ostatní plodiny v porovnání blednou. Najdete tu ale například velmi známou vinnou oblast Margaret River.

Obilí

  • Práce s obilím spočívá v práci ve přijímacích střediscích, kam se obilí dováží. Doporučujeme se podívat na stránky společnosti, která tato centra provozuje, najdete tam veškeré informace, včetně toho, kdy se přihlásit. Více informací přímo na stránkách velké společnosti CBH.
  • říjen – leden

Hrozny

  • Albany, Denmark, Frankland, Mount Barker, Swan Valley (červenec – srpen)
  • Busselton (únor – duben, červenec – srpen)
  • Margaret River (únor – duben)
 

Avokádo

  • Carabooda, Busselton, Gingin, Manjimup, Pemberton
  • srpen – únor

Tasmánie

Díky svému rozdílnému podnebí nabízí Tasmánie jiné podmínky pro pěstování zemědělských plodin a je známá především pro svá jablka, třešně, zeleninu a v posledních letech také pro víno.

Třešně

  • Huonville (prosinec – leden)
  • New Norfolk (prosinec – únor)
  • Richmond (prosinec – leden)

Jablka

  • Huonville (březen – květen)
  • Launceston (březen – duben)
  • Richmond (prosinec – leden)
 

Zelenina

  • Bernie, Delloraine, Devonport, Richmond, Scottsdale, Smithton, Ulverstone
  • leden – červen

Severní Teritorium

Mango a melouny. Nedá se říct, že bychom vám doporučovali jet si hledat práci v zemědělství do Severního teritoria, jestliže v jiných státech je možnost práce tak rozmanitá, ale pokud se vám to hodí pak práci hledejte na farmě s dobytkem a na sběrů manga a melounů.

Mango

  • Darwin (září – listopad)
  • Katherine (říjen – prosinec)

Melouny

  • Darwin (srpen – říjen)
  • Katherine (květen – listopad)

Další a více specifické informace o tom, kdy a kde najít práci v zemědělství, hlavně ve sběru ovoce a zeleniny, lze nalézt v tomto oficiálním dokumentu JobSearch. Na PicktheWorld najdete další kalendář společně s mapou. V některých oblastech naleznete i uživatelská hodnocení u různých farem, pro jejich zobrazení je nutné se na stránkách zaregistrovat. Je to velmi jednoduché.

Jiná práce v Austrálii

Pokud hledáte práci v pohostinství, podívejte se sem, pro práci ve stavebnictví tady a článek o práci v prodeji naleznete zde.

1 Comment

  1. Pingback:Jak žádat zdarma o Work and Holiday či o vrácení peněz ⋆ Workhol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *