Menu Zavřeno

Jak získat práci v obchodech v Austrálii

Tímto rozumějte práci v obchodech, jako jsou velké supermarkety, např. Woolworths a Coles, ale stejně tak to může být obchod s nábytkem, rybářskými potřebami, sportovním vybavením nebo oblečením. Fantazii se meze nekladou, jestliže nějaké oblasti rozumíte nebo vás zajímá, může pro vás být tohle rozumná volba. 

Výhodou je, že jste uvnitř, v klimatizovaných prostorech, a práce není fyzicky náročná. Na druhou stranu může být nudná. Backpackery – prodejce jsme potkali například v supermarketu nebo dokonce v malém krámku prodávajícím ořechy v čokoládě. Jako prodejce můžete dostat i vyšší mzdu než minimálku, a navíc máte zajímavé příplatky za soboty, neděle a svátky.

Obecné informace o práci v Austrálii

Pracovní poměr

V Austrálii můžete být zaměstnaní jedním ze tří základních pracovních poměrů – plný úvazek (full time), částečný úvazek (part time) nebo příležitostná práce (casual)

Plný úvazek

 • Zaměstnanec má garantované hodiny (alespoň 38).
 • Zaměstnanec musí uvědomit zaměstnavatele o úmyslu dát výpověď a stejně tak musí zaměstnavatel dát dopředu vědět zaměstnanci o úmyslu jej propustit.
 • Zaměstnanec má nárok na sick leave a annual leave.

Částečný úvazek

 • Zaměstnanec má garantované hodiny (méně než 38 hodin).
 • Zaměstnanec musí uvědomit zaměstnavatele o úmyslu dát výpověď a stejně tak musí zaměstnavatel dát dopředu vědět zaměstnanci o úmyslu jej propustit.
 • Zaměstnanec má nárok na sick leave a annual leave.

Příležitostná práce

 • Zaměstnanec nemá garantované hodiny, může být nepravidelná pracovní doba.
 • Zaměstnanec může skončit z hodiny na hodinu, jestliže to není ošetřeno jinak ve smlouvě nebo v zákoně týkajícím se toho určitého zaměstnání.
 • Zaměstnanec nemá nárok na sick leave nebo annual leave.
 • Zaměstnanec má o 25% vyšší plat než zaměstnanec na plný úvazek (tzv. casual loading).

Mzda

Buď můžete být placení hodinově, nebo na kontrakt (tedy například za kbelík třešní). Ať už budete placeni jakkoliv, vždy si ověřte, že dostáváte alespoň minimální mzdu, na kterou máte nárok. Určitě se nechcete stát jedním z těch případů lidí, kteří dostávají polovinu minimální mzdy a pak se ptají na skupinách na Facebooku, jestli je to běžné.

Minimální mzda v Austrálii je momentálně 21,38 AUD (2022), pokud pracujete na plný nebo částečný úvazek, u příležitostného je pak vyšší. Všechny informace ohledně mezd najdete na Fairwork Ombudsman. Zde si můžete vyhledat tzv. Award, pod kterou spadá vaše zaměstnání a ověřit si, jestli vám platí správně. U některých zaměstnání navíc platí speciální tarify například za práci o sobotách a nedělích.

Pravidlo práce pro jednoho zaměstnavatele 

Work and Holiday víza umožňují držitelům pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 6 měsíců. Je ale možné pracovat i více než 6 měsíců, jestliže splňujete jednu z následujících podmínek:

 • Pracujete v zemědělství v chovu zvířectva nebo pěstování rostlin kdekoliv v Austrálii.
 • Pracujete v oblasti severní Austrálie v oboru péče o seniory a handicapované lidi, v rybářství, ve výsadbě a kácení stromů, ve stavebnictví, v těžbě nebo v pohostinství a turismu.
 • Pokud práci vykonáváte na různých místech, z čehož na jednom místě to může být maximálně 6 měsíců. Například dvě pobočky v různých městech.
 • Vypomáháte s následky velkých požárů v roce 2019.
 • Pokud vaše zaměstnání nesplňuje ani jednu z těchto podmínek, ale vy byste chtěli pro jednoho zaměstnavatele pracovat déle než 6 měsíců, musíte podat žádost.

Kde práci v obchodu a prodeji hledat

Pracovní servery

BackpackerJobBoard – pracovní stránka mířená přímo na backpackery. Můžete si zvolit v jakém místě hledáte práci, v jaké pracovní oblasti nebo si můžete navolit vyhledávání pouze prací, které se kvalifikují na prodloužení víz. 

Gumtree – populární pro nákup a prodej zboží z druhé ruky, najdete tu ale také velký výběr pracovních pozic a specifické nabídky na brigády nebo práce v pohostinství a zemědělství, které na jiných pracovních serverech nenajdete.

Indeed – velký server, jen je trochu nešikovné, že si nemůžete vybrat z nabídky oborů.

Jobsearch – stránka vlády, je zde možné vyhledávat dle oborů a existuje tady speciální stránka na hledání práce v zemědělství.

Jora – můžete si vytvořit profil se svými zkušenostmi. Objevuje se zde hodně nabídek v pohostinství.

Seek – velmi intuitivní hledání, můžete si vybrat pracovní oblast a dále konkrétněji obory. Můžete si vytvořit profil se svým CV.

Webové stránky firem

Zejména u velkých firem v oblasti obchodu a prodeje se vyplatí pravidelně navštěvovat sekci kariéra na jejich stránkách, jelikož někdy se inzeráty objevují pouze tam. U většiny velkých supermarketů jako Woolworths, Coles, Aldi, Big W, Kmart ale třeba také u obchodních řetězců Rebel Sport, Kathmandu, H&M, Cotton On a jiných najdete velkou sekci kariéra na jejich stránkách. 

Facebook

Facebook je dnes po celém světě užitečným nástrojem nejen pro kontakt s lidmi, ale také pro kohokoliv, kdo chce cokoliv inzerovat. Pro lidi hledající práci je to samozřejmě zajímavé, jelikož na Facebooku existuje spousta skupin zabývající se touto tématikou, a navíc zde najdete i skupiny velmi specifické.

Obecné backpackerské skupiny

Některé pracovní nabídky můžete najít i na české skupině o Work and Holiday vízech jako Austrálie Work and Holiday CZ nebo na anglických, např. Australia Backpackers 2019.
Obecně práci pro backpackery najdete na skupinách Backpacker Jobs Australia či Backpacker Jobs in Australia

Práce podle toho, kde bydlíte

Pokud hledáte práci v určité oblasti nebo v určitém městě, není nic snadnějšího než zadat do vyhledávače na Facebooku název města a slovo “jobs”. Přednostně se vám zobrazí nabídky práce přímo z Facebooku a následně i konkrétní skupiny, například Sydney JobsPerth Jobs nebo Melbourne Jobs.

Práce pro prodloužení víz o druhý rok

Někteří z vás si budou chtít pobyt o rok prodloužit, ale k tomu je třeba si sehnat práci, která se do prodloužení počítá. Existují skupiny, které vám takovou práci pomohou hledat, ale musíte být obezřetní, protože co může platit pro Working Holiday víza (417) nemusí platit pro Work and Holiday víza (462). Ten nejdůležitější rozdíl je v tom, že Češi si můžou hledat práci pro prodloužení při splnění určitých podmínek i v pohostinství. Příklady takových stránek jsou: Backpackers 88 days and counting Australia 2nd Year Visa Farm Work Australia.  

Osobně

Jsme toho názoru, že je často úplně nejlepší přijít za zaměstnavatelem osobně. Ukazuje to, že máte o práci zájem, zaměstnavatel si o vás udělá nějakou představu a vy zase o něm, prohlídnete si pracoviště, a podobně. Nám se osobní přístup osvědčil na Novém Zélandu i v Austrálii v zemědělství, pohostinství a částečně i v práci na horách.

Zase je důležité rozlišit, v jakých situacích a v jakých oborech má osobní předání životopisu smysl. Pokud se hlásíte o pozici v IT, budou po vás pravděpodobně chtít všechno v elektronické formě. Osobní přístup dává smysl zejména v zemědělství, pohostinství a turismu nebo v prodejnách, a často spíše u menších podniků, jelikož ty větší firmy a řetězce spoléhají na své webové stránky. Na druhou stranu, i u těchto společností můžete být překvapeni a za zkoušku nic nedáte.

Určitě dává smysl vydat se třeba do velkého obchodního centra osobně, obejít obchody a rozdat životopisy. Inzeráty také často visí ve výlohách, obzvláště před Vánocemi.

Kdy práci v obchodu a prodeji hledat

Do obchodů se zaměstnanci nabírají přes celý rok, podle toho, jak je to zrovna potřeba, ale velké supermarkety a malé obchůdky mají jedno společné, a totiž předvánoční brigády. Obchody začínají někdy v listopadu hledat stálé zaměstnance a brigádníky, kteří by pokryli předvánoční, vánoční a povánoční období.

Jiná práce v Austrálii

Pokud hledáte práci v pohostinství, podívejte se sem, pro práci ve stavebnictví tady a článek o práci v zemědělství naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *