Menu Zavřeno

Jak získat práci v pohostinství a turismu v Austrálii

Pod pohostinstvím a turismem se skrývá mnoho různých činností na různých pozicích. Jedná se o práci v restauracích od umývačů nádobí, přes číšníky, barmany, pomocné kuchaře až po kuchaře; práci v kavárnách jako obsluha nebo barista; práci v hotelích na recepci, v zahradě, jako animátor nebo jako pokojská; práci při prodeji různých turistických aktivit, v zábavních centrech a na atrakcích a mnoho dalšího. Jestliže máte zkušenosti jako průvodce, můžete zkusit najít i takovou práci, možností je v Austrálii dost. 

Většinou vám stačí být schopní a ukázat, že ve vás něco je, nicméně nějaká předešlá zkušenost s prací například v gastronomii se hodí. Třeba u baristy a barmana už se jisté zkušenosti předpokládají a měli byste být schopní připravit kávu a něco umíchat. Práce v gastronomii je obvykle placená trochu lépe než minimální mzda, zatímco v turismu a na hotelech je spíše minimální mzda. Měli byste počítat s tím, že jako obsluha není standard pracovat dvanáctky a víc, tak jak je tomu někdy v Česku. Je docela časté, že vás zaměstnavatel přijme jen na částečný úvazek například ve formě 20 hodin. Pokud chcete více hodin, musíte tedy zkombinovat třeba dvě práce.

RSA

Pro práci s alkoholem potřebujete mít tzv. RSA certifikát, který dokládá, že znáte zákony a pravidla spojená s rozléváním alkoholu. Test se dá udělat online pro všechny státy, kromě Victorie, kde musíte absolvovat test osobně, ve třídě.
Nejdražší je test pro Nový Jižní Wales (od 114 AUD), nejlevnější pak pro Queensland (od 18 AUD), který navíc platí i pro Canberru, Severní teritorium, Západní Austrálii a Jižní Austrálii, a pokud přihodíte pár dolarů, tak i pro Tasmánii. Pro Victorii stojí od 60 AUD.

Obzvláště v Novém Jižním Walesu (NSW) bude lepší, když budete mít RSA hotové ještě před hledáním práce a zaměstnavatelům se o tom zmíníte. NSW totiž vyžaduje, aby měli pracovníci RSA hned od prvního dne zaměstnání. V QLD je to pro změnu velmi laxní a RSA si můžete opatřit klidně do měsíce od nástupu do práce. Vždy se na oficiální stránkách ujistěte, že firma nabízející RSA certifikát je registrovaná. Příkladem stránek, kde se dají dělat kurzy online je Cleartowork (použijte kód TOM286325 a dostanete 10% slevu) nebo Eot.edu.au.

Pokud jste na studentských vízech, zřejmě vám nepůjde si RSA v NSW udělat online a budete si to muset jít odsedět osobně na kurz.

Práce na černo

Značná část kaváren a restaurací ve velkých městech jako Sydney a Melbourne platí své zaměstnance načerno, tedy off the books. Často se s tím můžete setkat u menších podniků, ale výjimkou nejsou ani ty poměrně velké. Na Gumtree nebo na Facebooku někdy najdete inzeráty, které nabízí i 17 dolarů čistého za hodinu a méně. To sice vychází zhruba jako čistá mzda z minimální mzdy, ale připravíte se o peníze na Annual Leave, Superannuation a příplatky za víkendy a státní svátky. Nakonec tedy vaše starosti nemusí končit jen tím, že si najdete práci, nýbrž tím, že vám ji správně zaplatí.

Obecné informace o práci v Austrálii

Pracovní poměr

V Austrálii můžete být zaměstnaní jedním ze tří základních pracovních poměrů – plný úvazek (full time), částečný úvazek (part time) nebo příležitostná práce (casual)

Plný úvazek

  • Zaměstnanec má garantované hodiny (alespoň 38).
  • Zaměstnanec musí uvědomit zaměstnavatele o úmyslu dát výpověď a stejně tak musí zaměstnavatel dát dopředu vědět zaměstnanci o úmyslu jej propustit.
  • Zaměstnanec má nárok na sick leave a annual leave.

Částečný úvazek

  • Zaměstnanec má garantované hodiny (méně než 38 hodin).
  • Zaměstnanec musí uvědomit zaměstnavatele o úmyslu dát výpověď a stejně tak musí zaměstnavatel dát dopředu vědět zaměstnanci o úmyslu jej propustit.
  • Zaměstnanec má nárok na sick leave a annual leave.

Příležitostná práce

  • Zaměstnanec nemá garantované hodiny, může být nepravidelná pracovní doba.
  • Zaměstnanec může skončit z hodiny na hodinu, jestliže to není ošetřeno jinak ve smlouvě nebo v zákoně týkajícím se toho určitého zaměstnání.
  • Zaměstnanec nemá nárok na sick leave nebo annual leave.
  • Zaměstnanec má o 25% vyšší plat než zaměstnanec na plný úvazek (tzv. casual loading).

Mzda

Buď můžete být placení hodinově, nebo na kontrakt (tedy například za kbelík třešní). Ať už budete placeni jakkoliv, vždy si ověřte, že dostáváte alespoň minimální mzdu, na kterou máte nárok. Určitě se nechcete stát jedním z těch případů lidí, kteří dostávají polovinu minimální mzdy a pak se ptají na skupinách na Facebooku, jestli je to běžné.

Minimální mzda v Austrálii je momentálně 21,38 AUD (2022), pokud pracujete na plný nebo částečný úvazek, u příležitostného je pak vyšší. Všechny informace ohledně mezd najdete na Fairwork Ombudsman. Zde si můžete vyhledat tzv. Award, pod kterou spadá vaše zaměstnání a ověřit si, jestli vám platí správně. U některých zaměstnání navíc platí speciální tarify například za práci o sobotách a nedělích.

Pravidlo práce pro jednoho zaměstnavatele 

Work and Holiday víza umožňují držitelům pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 6 měsíců. Je ale možné pracovat i více než 6 měsíců, jestliže splňujete jednu z následujících podmínek:

  • Pracujete v zemědělství v chovu zvířectva nebo pěstování rostlin kdekoliv v Austrálii.
  • Pracujete v oblasti severní Austrálie v oboru péče o seniory a handicapované lidi, v rybářství, ve výsadbě a kácení stromů, ve stavebnictví, v těžbě nebo v pohostinství a turismu.
  • Pokud práci vykonáváte na různých místech, z čehož na jednom místě to může být maximálně 6 měsíců. Například dvě pobočky v různých městech.
  • Vypomáháte s následky velkých požárů v roce 2019.
  • Pokud vaše zaměstnání nesplňuje ani jednu z těchto podmínek, ale vy byste chtěli pro jednoho zaměstnavatele pracovat déle než 6 měsíců, musíte podat žádost.

Kde práci v pohostinství a turismu hledat 

Pracovní servery

BackpackerJobBoard – pracovní stránka mířená přímo na backpackery. Můžete si zvolit v jakém místě hledáte práci, v jaké pracovní oblasti nebo si můžete navolit vyhledávání pouze prací, které se kvalifikují na prodloužení víz. 

Gumtree – populární pro nákup a prodej zboží z druhé ruky, najdete tu ale také velký výběr pracovních pozic a specifické nabídky na brigády nebo práce v pohostinství a zemědělství, které na jiných pracovních serverech nenajdete.

Indeed – velký server, jen je trochu nešikovné, že si nemůžete vybrat z nabídky oborů.

Jobsearch – stránka vlády, je zde možné vyhledávat dle oborů a existuje tady speciální stránka na hledání práce v zemědělství.

Jora – můžete si vytvořit profil se svými zkušenostmi. Objevuje se zde hodně nabídek v pohostinství.

Seek – velmi intuitivní hledání, můžete si vybrat pracovní oblast a dále konkrétněji obory. Můžete si vytvořit profil se svým CV.

Facebook

Facebook je dnes po celém světě užitečným nástrojem nejen pro kontakt s lidmi, ale také pro kohokoliv, kdo chce cokoliv inzerovat. Pro lidi hledající práci je to samozřejmě zajímavé, jelikož na Facebooku existuje spousta skupin zabývající se touto tématikou, a navíc zde najdete i skupiny velmi specifické.

Obecné backpackerské skupiny

Některé pracovní nabídky můžete najít i na české skupině o Work and Holiday vízech jako Austrálie Work and Holiday CZ nebo na anglických, např. Australia Backpackers 2019.
Obecně práci pro backpackery najdete na skupinách Backpacker Jobs Australia či Backpacker Jobs in Australia

Práce v pohostinství

Na Facebooku naleznete jak skupiny s prací v určitém městě, tak i v určité oblasti pohostinství. Na ukázku několik příkladů: Melbourne Hospitality JobsPerth Hospitality Employment and Business ServicesHospitality Network BrisbaneSydney Hospitality Job-Waiter/Cook/Chef/Bar Staff/Barista nebo Barista jobs in Sydney.

Práce podle toho, kde bydlíte

Pokud hledáte práci v určité oblasti nebo v určitém městě, není nic snadnějšího než zadat do vyhledávače na Facebooku název města a slovo “jobs”. Přednostně se vám zobrazí nabídky práce přímo z Facebooku a následně i konkrétní skupiny, například Sydney JobsPerth Jobs nebo Melbourne Jobs.

Práce pro prodloužení víz o druhý rok

Někteří z vás si budou chtít pobyt o rok prodloužit, ale k tomu je třeba si sehnat práci, která se do prodloužení počítá. Existují skupiny, které vám takovou práci pomohou hledat, ale musíte být obezřetní, protože co může platit pro Working Holiday víza (417) nemusí platit pro Work and Holiday víza (462). Ten nejdůležitější rozdíl je v tom, že Češi si můžou hledat práci pro prodloužení při splnění určitých podmínek i v pohostinství. Příklady takových stránek jsou: Backpackers 88 days and counting Australia 2nd Year Visa Farm Work Australia.  

Agentury

Skoro vždy jsme si práci hledali a našli sami bez použití jakýchkoliv agentur, proto nemáme moc vlastních zkušeností s tímto způsobem, nicméně těch zprostředkovaných zkušeností je docela dost a většina z nich není pozitivního charakteru. Pořád si myslíme, že je lepší si práci najít sami než se spoléhat na někoho jiného. O různých agenturách jsme neslyšeli nic moc dobrého a shánět práci přes agenturu by dávalo smysl pouze pokud má agentura dobré jméno nebo pokud hledáte práci v nějakém specifickém oboru. Podle nás nemá smysl chodit do agentur shánět práci v zemědělství nebo pohostinství. 

Pokud máte zkušenosti, lze obzvláště ve velkých městech využít některé z agentur nebo aplikací jako Sidekicker.

Osobně

Jsme toho názoru, že je často úplně nejlepší přijít za zaměstnavatelem osobně. Ukazuje to, že máte o práci zájem, zaměstnavatel si o vás udělá nějakou představu a vy zase o něm, prohlídnete si pracoviště, a podobně. Nám se osobní přístup osvědčil na Novém Zélandu i v Austrálii v zemědělství, pohostinství a částečně i v práci na horách.

Zase je důležité rozlišit, v jakých situacích a v jakých oborech má osobní předání životopisu smysl. Pokud se hlásíte o pozici v IT, budou po vás pravděpodobně chtít všechno v elektronické formě. Osobní přístup dává smysl zejména v zemědělství, pohostinství a turismu nebo v prodejnách, a často spíše u menších podniků, jelikož ty větší firmy a řetězce spoléhají na své webové stránky. Na druhou stranu, i u těchto společností můžete být překvapeni a za zkoušku nic nedáte.

Kdy hledat práci v pohostinství a turismu

U některých prací v některých oblastech je docela jedno, kdy se po práci ohlížíte, nabídka a poptávka zůstávají poměrně stejné přes celý rok. Pro mnoho z typických backpackerských pozic ale platí určitá pravidla, která pokud znáte, můžete být na správném místě ve správný čas a tím pádem získat práci rychleji a snadněji.

Pokud práci v pohostinství a turismu hledáte ve velkém městě jako Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth a podobně, je lepší hledat během jara a začátku léta, tedy konec října až prosinec. Pokud máte nějaké zkušenosti, měli byste být schopní práci sehnat bez ohledu na sezónu, ale více nabídek je v období před sezónou.
Jestliže ale chcete získat práci v turistických oblastech, které ovlivňují sezónní výkyvy, musíte počítat s tím, že v těchto oblastech je zájem o nové pracovníky před začátkem sezóny a během ní a po zbytek roku může být dost mrtvo. Většinou je sezónou myšleno léto, ale třeba v případě lyžařských středisek se pro změnu bavíme o náboru pracovníků před zimou.

Jiná práce v Austrálii

Pokud hledáte práci v zemědělství, podívejte se sem, pro práci ve stavebnictví tady a článek o práci v prodeji naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *