Menu Zavřeno

Queenstown aneb hlavní město adrenalinu na Novém Zélandu

Ve Queenstown to žije ve všech směrech. Při putování po Novém Zélandu se ocitnete na místech, kde jsou skvělé turistické trasy, na místech kde se dobře najíte a napijete nebo třeba na místech, kde si užijete všemožných outdoorových aktivit. Queenstown má tohle všechno a mnohem víc v okruhu pár kilometrů. 

Co dělat, co vidět a co navštívit

Turistika, cykloturistika

Kolem Queenstown najdete spoustu krásných pěších túr i tras pro cyklisty, další trasy naleznete v blízkém Arrowtown, a pokud nemáte dost, můžete zamířit do Glenorchy, kde vás čeká ještě víc.

Ben Lomond Saddle / Summit

Lehká/střední 3 - 4 h / 6 - 8 h
Výhled z vrcholu Ben Lomond

Náš nejoblíbenější výšlap v Queenstown a nejbližším okolí. Trasa začíná buď na stejném místě jako Tikki Trail, nebo na Lomond Crescent. Kratší varianta znamená vystoupat na Ben Lomond Saddle ve výšce 1326m, delší varianta vás vezme až na samotný vrchol ve výšce 1748m.

Výhled z úplného vrcholu je k nezaplacení, nabízí se vám výhledy do všech stran a možnost potkat papoušky Kea. Musíte nicméně absolvovat poměrně náročný výšlap. DOC sice klasifikuje tuto trasu jako lehkou díky zpevněné stezce, ale od Ben Lomond Saddle po vrchol tak moc zpevněná není, zejména strmé závěrečné stoupání. Výšlap trvá zhruba 6 hodin. Mějte dobrou obuv a dost pití a jídla. Během trasy nastoupáte 1438m!

Remarkables

Střední/těžká 1,5 - 2 h ; 1,5 - 2,5 h

Remarkables je lyžařský areál blízko Queenstown, který ale v létě nabízí možnost výšlapů. Remarkables rozhodně stojí za to, jen počítejte, že se musíte nahoru do areálu dostat autem po dlouhé a strmé silnici. 

Nás inspiroval knižní průvodce po jižním ostrově, Frenzy, ve kterém si autor nemůže vynachválit výhled z vrcholu Remarkables, tzv. Shadow Basin Lookout. Dostat se na toto místo není úplně jednoduché, jelikož v některých místech to pod nohama dost ujíždí na jemném štěrku a těsně před koncem musíte jít po úzké stezce po kamenech a mezi nimi. 
Jakmile zaparkujete, vydejte se tedy po cestě směrem k vrcholu vleku Shadow Basin Chair a pak se dejte doleva, kde mezi kameny najdete cestičku.  Pokud budete mít štěstí na dobré počasí, užijete si nezapomenutelný výhled, kdy kromě Queenstown, Ben Lomond, či dokonce Mt. Earnslaw uvidíte až vrcholy ve Fiordland. Moc lidí o tomhle místě neví, takže si výhledy pravděpodobně užijete v soukromí.

V areálu Remarkables se můžete ale vydat i na kratší a méně náročnou procházku kupříkladu k jezeru Alta. Cesta tam a zpět zabere asi hodinu a půl.

Jezero Alta

Bob’s Cove Track do Twelve Mile Delta

Lehká 2 - 4 h Lehká - Grade 2

Trasa vedoucí z Bob’s Cove do kempu Twelve Mile Delta vás provede lesem podél jezera Wakatipu. Tam a zpět byste ji měli zvládnout během dvou až čtyř hodin. Trasa je vhodná i pro cyklisty.

 

Queenstown Hill

Lehká 2 - 3 h

Trasa začíná na Belfast street v Queenstown a pětisetmetrové stoupání vás vezme až k vrcholu Te Tapunui s výhledem do všech stran. Uvidíte například The Remarkables nebo Cecil Peak. Nahoře a zpět jste do tří hodin, a proto tento krátký výšlap určitě stojí za to.

Moke Lake Loop

Lehká 2 - 3 h Střední - Grade 3
Moke Lake

Hezká procházka kolem jezera Moke Lake začíná v kempu u jezera. K Moke Lake se dostanete odbočením ze silnice vedoucí z Queenstown do Glenorchy. 

Tiki Trail

Lehká/střední 2 - 3 h

Začátek Tiki Trail naleznete u vstupu na gondolu, která představuje pohodlnější ale i dražší variantu, jak se dostat na vrchol. Tiki Trail vás dovede nahoru stejně jako gondola a ještě uděláte něco pro své zdraví. Výhled z vrcholu je super, i když nabízí docela podobnou podívanou jako Queenstown Hill, proto bychom spíš volili pouze jeden z těchto výšlapů.

Mount Crichton Loop

Lehká/střední 2 - 4 h

Výšlap na Mt Crichton vás ocení výhledy na jezero Wakatipu a jezero Dispute, kam se odtud můžete také vydat. Narazíte i na starou chatu a některé pozůstatky těžby zlata.

Každému se líbí něco jiného, takže pokud jste si z návrhů výšlapů v Queenstown nevybrali, můžete zkusit i další stezky jako například Lake Dispute, výšlap nad Moke Lake, Cecil Peak, Bob’s Peak nebo Arawata Bridle Track. Více o turistice v okolí Queenstown a Arrowtown se dozvíte v této DOC brožuře, kde naleznete i přehlednou mapku.

Trasy pro kola

Queenstown nabízí výborné vyžití pro cyklisty všech úrovní. Oblíbené trasy jsou třeba z Arrowtown do Gibbson Valleyz Queenstown do Gibbston nebo z Queenstown do Jack’s Point. Více informací o těchto trasách naleznete zde a zde.

Jestliže hledáte něco trochu více akčnějšího a máte rádi ježdění na trailech a v bike parcích, v Queenstown se nudit nebudete. Vemte kolo a vyražte na Skyline Gondolu, která vás vyveze až na vrchol Queenstown Hill. Odsud si můžete vybírat mezi více než třiceti traily různých obtížností. Otevřeno je od září do května od 9:00 do 17:00/20:00. Informace a mapu najdete tady. Když vyrazíte do Cardrona Bike Parku, budete mít možnost jezdit v nejvýše položeném bike parku na Novém Zélandu. Park je otevřený od prvního prosince do posledního března. Navštívit můžete i Coronet Peak , Remarkables, Wynyard DH & Jump Park, 7 Mile Bike Park nebo Gorge Rd Jump Park.

Vodní aktivity

Díky své poloze u řeky a velkého jezera nabízí Queenstown různorodé vodní aktivity, ze kterých si vybere snad každý. Tou nejzákladnější je samozřejmě možnost jít si v jezeře Wakatipu zaplavat, nicméně počítejte s poměrně nízkými teplotami vody, maximálně okolo 16°C, a to i v létě. Velkou kamínkovou pláž najdete téměř v centru Queenstown a několik dalších míst ke koupání podél hlavní silnice směrem na Glenorchy.

Pokud si chcete jezera Wakatipu užít nějak jinak než jen plaváním, můžete si půjčit kajak, paddleboard, vodní skútr a nebo vyzkoušet dnes tak populární flyboarding. Cena začíná na 149 NZD. Máte možnost vyzkoušet něco mezi ponorkou a jet boat s názvem Hydro Attack. Utratíte 139 NZD. 
Pro ty, co preferují něco klidnějšího, je tu možnost projížďky po jezeře sto let starým parníkem TSS Earnslaw. Ceny začínají na 70 NZD. 
Queenstown je známé svými možnostmi jetboatingu, neboli ježděním tryskovým člunem vysokou rychlostí po mělkých řekách. Nejznámější a výborně hodnocený je Skippers Canyon Jet, kde zaplatíte 159 NZD za jízdu. Operují tu ale i další společnosti jako Shotover Jet, KJet nebo Dart River Adventures.

Pro adrenalinové nadšence

Bungy Jumping na Kawarau Bridge

Queenstown se nepřezdívá hlavní město adrenalinu pro nic za nic. Pro jednoho je dost adrenalinu jízda na kole z kopce, pro jiného to bude skok s padákem z několika kilometrů, Queenstown v každém případě uspokojí i ty náročné.

I přesto, že horolezectvím je spíše proslulá Wanaka, zalozit si můžete i v Queenstown. Pro ty, co by si to chtěli zkusit poprvé nebo chtějí absolvovat nějaký kurz je k dispozici tato stránka. Můžete také vyzkoušet Via Ferrata. Někde na pomezí mezi vodními aktivitami a horolezectvím stojí canyoning. Pokud vás něco takového zajímá, v Queenstown je tato aktivita velmi dobře hodnocená.

Kde jinde zkusit Bungy Jumping poprvé než v místě svého původu na Novém Zélandu. V Queenstown existuje hned několik míst, kde si můžete Bungy Jumping nebo Swing vyzkoušet. Všechny patří pod firmu AJ Hackett, jednoho z prvních průkopníků Bungy Jumpingu na světě.
U Queenstown je pro Bungy Jumping několik lokací. Můžete skákat třeba z mostu nad řekou Kawarau za Queenstown směrem na Cromwell nebo můžete vyjet gondolou na kopec nad Queenstown a skočit si tam. Pokud si chcete dát rovnou 134 metrů dlouhý, největší Bungy na Novém Zélandu, hledejte jej pod názvem Nevis.
Jestliže preferujete Swing, tak ten si můžete skočit také nad Queenstown a nebo se pustit do swing Nevis, který je největším svého druhu na světě.

V Queenstown máte také možnost paraglidingu a nebo si rovnou skočit z letadla. Queenstown je pro skok s padákem určitě dobrá volba, ze vzduchu uvidíte moře, krásná jezera a hory. 

Zimní aktivity

Na Novém Zélandu je několik míst, kde si můžete užít zimní sporty. Většina z nich je na jižním ostrově a v největší koncentraci právě u Queenstown. V blízkém okolí jsou hned tři rezorty. Všechny z nich nabízí dobře vybavené zázemí,vyzdvihnout musíme především půjčovny lyžařského a snowboardového vybavení, díky kterým si můžete zapůjčit vybavení přímo na svahu. Půjčovny v Queenstown mohou mít lepší vybavení, ale pokud si zapůjčíte vybavení přímo na svahu, tak v případě závady či špatně padnoucího vybavení se nemusíte vracet do města a problém vyřešíte v řádu minut. Všechny rezorty nabízí také lekce lyžování a snowboardingu. Najdou se i aktivity pro ty, kteří nelyžují, například ve formě bobování nebo možnosti vyjet na sedačkové lanovce na vrchol kopce. Sezóna zpravidla běží od června do října, kvůli sněhovým podmínkám se ale každá lyžařská sezóna liší ve své délce.

Asi 20 minut od centra Queenstown leží Coronet Peak, kde můžete využít 8 vleků a máte na výběr sjezdovky různých obtížností. Když se vydáte opačným směrem od Queenstown, dorazíte po cca 35 minutách do střediska The Remarkables. Středisko nabízí 7 vleků a různorodý terén s velkým množstvím černých sjezdovek pro pokročilé jezdce. Plocha skiareálu je dvojnásobná oproti Coronet Peak. Cardrona je lyžařský areál mezi Queenstown a Wanakou, který nabízí 7 vleků a sjezdovky všech obtížností. Velikost skiareálu je porovnatelná s  The Remarkables. 

Místa v okolí

Kromě nepřeberného množství aktivit přímo ve městě, máte možnost z Queenstown vyrazit na výlety i do jiných míst v okolí, takže v cestovních kanceláří nebo hostelech se často setkáte s nabídkami na výlety do FiordlanduGlenorchyWanaky nebo Arrowtown. 

Slevy

Právě tyto aktivity v Queenstown a okolí vám mohou udělat vítr v peněžence. Proto bychom právě zde rádi zmínili několik slevových portálů, které často nabízí skvělé slevy a kde občas můžete sehnat až neuvěřitelně nízké nabídky. Určitě se vyplatí plánovat a rezervovat dopředu, ale ne každý má jasně daný plán a vzhledem k nevyzpytatelnosti novozélandského počasí to může být docela risk. Zajímavé nabídky naleznete ale i pár dnů předem či v den vámi zvolené aktivity. Nejznámější slevovou stránkou s nejvíce nabídkami pro Queenstown je Bookme, kde často bývají slevy například na jetboating, na gondolu či vyhlídkové lety nebo jídlo.
Dalšími slevovými portály, které můžete prozkoumat jsou Groupon , Backpacker Deals nebo Grabone

Jídlo a pití

Ferburger a Devil Burger

Vzhledem k popularitě Queenstown zde najdete opravdu velký výběr restaurací či bister nabízejících pokrmy ze všech koutů světa. A tak se s vámi rádi podělíme o naše tipy, kde doplnit palivo po celodenním hikování.

Na dobrou snídani si zajděte do velmi dobře hodnocené Vudu Cafe & Larder nebo se stavte pro nějaké pečivo ve Fergbaker (hned vedle Fergburger), kde určitě ochutnejte jeden z jejich proslulých pájů (pies). Výborně hodnocené Big Fig nabízí dobré jídlo od snídaně, přes oběd až po večeři. Možná půjdeme proti proudu, a co se týče hamburgerů, zmíníme jako první Devil Burger , kde dělají výborné hamburgery, nemusíte na ně stát desítky minut ve frontě a obvykle se můžete posadit i v restauraci.
Hamburgery dělají s hovězím (Man Killer nebo Hardcore, Mr. Scratch vás svojí velikostí určitě potěší) nebo kuřecím masem, samozřejmostí jsou i bezmasé verze, ryby, zvěřina nebo jehněčí maso.  Vybere si a pochutná každý.

Snad nejznámější burger místo na Novém Zélandu má název Fergburger, a je proslavené kromě svých burgerů také dlouhou frontou až do ulice. Ve fergburgeru nabízejí také zajímavé kombinace ingrediencí v burgeru, posviťte si třeba na Sweet Bambi, Chief Wiggum nebo vsaďte na klasiku. Nepočítejte, že si sednete vevnitř, budete si muset někde najít lavičku. Na dobré a levné sushi si skočte do Hikari Sushi Bar.

Je čas na dezert? V tom případě byste určitě neměli minout jednu z nejvyhlášenějších zmrzlin na Novém Zélandu – Patagonia. V prodejně nenajdete jen zmrzlinu, firma se specializuje i na čokoládu. Zároveň si můžete zakoupit například nanuk a zvolit si, jakou čokoládou si jej necháte polít a čím si jej necháte posypat. Co se týče zmrzlin, na výběr je jich většinou kolem dvaceti druhů. Můžete požádat o ochutnávku, abyste si byli jistí, že zvolíte správně. Mezi příchutěmi najdete třeba Dulce de Leche, pomeranč s bazalkou, bílou čokoládu s lískovými ořechy, tmavou čokoládu s makadamia oříšky, klasickou novozélandskou Hokey Pokey a spoustu dalších. Co se sladkého týče můžeme s chutí doporučit také Balls and Bangles v centru Queenstown. Jakmile vstoupíte do prodejny, ocitnete se v ráji milovníků koblih. Vybrat si můžete mezi koblihou se slaným karamelem, Oreo sušenkami, Mars tyčinkami, arašídovým máslem, popcornem či milkshaky s velkou koblihou nahoře. Cookie Time prodává sušenky – cookies ve všech různých podobách, včetně cookie shakes nebo cookie “těsta” ve formě zmrzliny.

Nákupy

PAK'nSAVE
Pak'nSave

Jelikož je Queenstown tak blízko Cromwellu a Alexandrii, tedy mekkám sběru ovoce, hodí se mnohým backpackerům spojit výlet do Queenstown s nákupem potravin či jiných potřebných věcí. Oblíbeným (čtěte levným) supermarketem pro nákup potravin je PAK’ n SAVE ve Franktonu, nakoupit ale můžete i v New World a Countdown.

Ve Franktonu je i nejoblíbenější backpackerský obchod na Novém Zélandu, Warehouse, pro potřeby všeho druhu, a další obchod podobného rázu, Kmart. Pokud chcete nakupovat oblečení, outdoorové potřeby, suvenýry a další, můžete navštívit Remarkables Park Town Centre ve Franktonu, kde je i zmiňovaný New World a nebo pak přímo ve Queenstown ulici Queenstown Mall nebo Shotover Street.

 

Ubytování

I vzhledem k velké návštěvnosti městečka, není v Queenston úplně možné kempovat za rozumnou cenu.
Jestliže máte stan nebo campervan, vyjde vás kempování v Queenstown pro dva od 50 NZD nahoru. Levnější variantou je využít DOC kempů v okolí, nicméně vevýhoda je samozřejmě v tom, že pěšky je to od centra Queenstown příliš daleko, a kemp nenabízí víc než suchý záchod. V blízkosti Queenstown jsou dva DOC kempy, Moke Lake a Twelve Mile Delta oba za cenu 15 NZD za osobu a noc. 
Pokud máte Self-contained vozidlo, můžete kempovat zadarmo na lokacích mimo město a rezidenční oblasti v případě, že místo není označeno značkou zakazující nocování. Blízko Queenstown ale mnoho takových míst nenajdete. 

Dobrou variantou je využít některý z hostelů v centru Queenstown. I když zaplatíte víc než za kemp, máte možnost vyrazit do baru, jste přímo v centru města a máte sprchu. Ceny začínají již na 25 NZD za osobu a noc ve velkém sdíleném pokoji, ale záleží samozřejmě na tom, s kolika lidmi jste ochotní pokoj sdílet. Mezi slušné hostely patří například NomadsYHA, Haka Lodge, Adventure Queenstown Hostel nebo Absoloot Value Accommodation.

Jestli přemýšlíte nad tím, jaký suvenýr přivést ze Zélandu sobě nebo svým blízkým domů, podívejte se na náš článek s tipy.

1 Comment

  1. Pingback:15 originálních suvenýrů z Nového Zélandu a kde je koupit ⋆ Workhol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *