Menu Zavřeno

Jak získat práci ve stavebnictví v Austrálii

stavbau

Firmy neustále shánějí dělníky na stavby nebo na bourací práce, takže pokud jste někdy na stavbě dělali, práci seženete. Určitě je výhodou, pokud máte vzdělání nebo praxi v řemesle, v takovém případě můžete jednoduše získat práci jako tesař, malíř, klempíř a podobně, a dostanete také o něco zajímavější plat. Tak jako u zemědělství tady platí, že musíte být schopní pracovat ve vysokých teplotách po dobu několika měsíců. Plat je většinou vyšší než minimální mzda a práce je dost, tudíž pracujete většinou na plný úvazek. V některých obdobích můžete mít ale jako dělník na stavbě méně práce třeba kvůli tomu, že je hodně deštivých dnů.

Abyste mohli pracovat ve stavebnictví, musíte mít kvůli bezpečnosti práce tzv. White Card. Ceny začínají na cca 50 AUD. White Card si můžete vyřídit online pouze pro QLD a WA, nicméně všechny White Cards platí po celé Austrálii, takže můžete pracovat třeba na queenslandskou White Card v NSW. V některých případech si musíte pro práci na stavbě vyřídit ABN. Předtím už musíte mít své TFN. Proces vyřízení ABN je poměrně jednoduchý a dá se absolvovat přes internet zde

Obecné informace o práci v Austrálii

Pracovní poměr

V Austrálii můžete být zaměstnaní jedním ze tří základních pracovních poměrů – plný úvazek (full time), částečný úvazek (part time) nebo příležitostná práce (casual)

Plný úvazek

  • Zaměstnanec má garantované hodiny (alespoň 38).
  • Zaměstnanec musí uvědomit zaměstnavatele o úmyslu dát výpověď a stejně tak musí zaměstnavatel dát dopředu vědět zaměstnanci o úmyslu jej propustit.
  • Zaměstnanec má nárok na sick leave a annual leave.

Částečný úvazek

  • Zaměstnanec má garantované hodiny (méně než 38 hodin).
  • Zaměstnanec musí uvědomit zaměstnavatele o úmyslu dát výpověď a stejně tak musí zaměstnavatel dát dopředu vědět zaměstnanci o úmyslu jej propustit.
  • Zaměstnanec má nárok na sick leave a annual leave.

Příležitostná práce

  • Zaměstnanec nemá garantované hodiny, může být nepravidelná pracovní doba.
  • Zaměstnanec může skončit z hodiny na hodinu, jestliže to není ošetřeno jinak ve smlouvě nebo v zákoně týkajícím se toho určitého zaměstnání.
  • Zaměstnanec nemá nárok na sick leave nebo annual leave.
  • Zaměstnanec má o 25% vyšší plat než zaměstnanec na plný úvazek (tzv. casual loading).

Mzda

Buď můžete být placení hodinově, nebo na kontrakt (tedy například za kbelík třešní). Ať už budete placeni jakkoliv, vždy si ověřte, že dostáváte alespoň minimální mzdu, na kterou máte nárok. Určitě se nechcete stát jedním z těch případů lidí, kteří dostávají polovinu minimální mzdy a pak se ptají na skupinách na Facebooku, jestli je to běžné.

Minimální mzda v Austrálii je momentálně 21,38 AUD (2022), pokud pracujete na plný nebo částečný úvazek, u příležitostného je pak vyšší. Všechny informace ohledně mezd najdete na Fairwork Ombudsman. Zde si můžete vyhledat tzv. Award, pod kterou spadá vaše zaměstnání a ověřit si, jestli vám platí správně. U některých zaměstnání navíc platí speciální tarify například za práci o sobotách a nedělích.

Pravidlo práce pro jednoho zaměstnavatele 

Work and Holiday víza umožňují držitelům pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 6 měsíců. Je ale možné pracovat i více než 6 měsíců, jestliže splňujete jednu z následujících podmínek:

  • Pracujete v zemědělství v chovu zvířectva nebo pěstování rostlin kdekoliv v Austrálii.
  • Pracujete v oblasti severní Austrálie v oboru péče o seniory a handicapované lidi, v rybářství, ve výsadbě a kácení stromů, ve stavebnictví, v těžbě nebo v pohostinství a turismu.
  • Pokud práci vykonáváte na různých místech, z čehož na jednom místě to může být maximálně 6 měsíců. Například dvě pobočky v různých městech.
  • Vypomáháte s následky velkých požárů v roce 2019.
  • Pokud vaše zaměstnání nesplňuje ani jednu z těchto podmínek, ale vy byste chtěli pro jednoho zaměstnavatele pracovat déle než 6 měsíců, musíte podat žádost.

Kde práci ve stavebnictví hledat

Pracovní servery

BackpackerJobBoard – pracovní stránka mířená přímo na backpackery. Můžete si zvolit v jakém místě hledáte práci, v jaké pracovní oblasti nebo si můžete navolit vyhledávání pouze prací, které se kvalifikují na prodloužení víz. 

Gumtree – populární pro nákup a prodej zboží z druhé ruky, najdete tu ale také velký výběr pracovních pozic a specifické nabídky na brigády nebo práce v pohostinství a zemědělství, které na jiných pracovních serverech nenajdete.

Indeed – velký server, jen je trochu nešikovné, že si nemůžete vybrat z nabídky oborů.

Jobsearch – stránka vlády, je zde možné vyhledávat dle oborů a existuje tady speciální stránka na hledání práce v zemědělství.

Jora – můžete si vytvořit profil se svými zkušenostmi. Objevuje se zde hodně nabídek v pohostinství.

Seek – velmi intuitivní hledání, můžete si vybrat pracovní oblast a dále konkrétněji obory. Můžete si vytvořit profil se svým CV.

Facebook

Facebook je dnes po celém světě užitečným nástrojem nejen pro kontakt s lidmi, ale také pro kohokoliv, kdo chce cokoliv inzerovat. Pro lidi hledající práci je to samozřejmě zajímavé, jelikož na Facebooku existuje spousta skupin zabývající se touto tématikou, a navíc zde najdete i skupiny velmi specifické.

Obecné backpackerské skupiny

Některé pracovní nabídky můžete najít i na české skupině o Work and Holiday vízech jako Austrálie Work and Holiday CZ nebo na anglických, např. Australia Backpackers 2019.
Obecně práci pro backpackery najdete na skupinách Backpacker Jobs Australia či Backpacker Jobs in Australia

Práce podle toho, kde bydlíte

Pokud hledáte práci v určité oblasti nebo v určitém městě, není nic snadnějšího než zadat do vyhledávače na Facebooku název města a slovo “jobs”. Přednostně se vám zobrazí nabídky práce přímo z Facebooku a následně i konkrétní skupiny, například Sydney JobsPerth Jobs nebo Melbourne Jobs.

Práce pro prodloužení víz o druhý rok

Někteří z vás si budou chtít pobyt o rok prodloužit, ale k tomu je třeba si sehnat práci, která se do prodloužení počítá. Existují skupiny, které vám takovou práci pomohou hledat, ale musíte být obezřetní, protože co může platit pro Working Holiday víza (417) nemusí platit pro Work and Holiday víza (462). Ten nejdůležitější rozdíl je v tom, že Češi si můžou hledat práci pro prodloužení při splnění určitých podmínek i v pohostinství. Příklady takových stránek jsou: Backpackers 88 days and counting Australia 2nd Year Visa Farm Work Australia.  

Kdy práci ve stavebnictví hledat

U některých prací v některých oblastech je docela jedno, kdy se po práci ohlížíte, nabídka a poptávka zůstávají poměrně stejné přes celý rok. 
Vzhledem k tomu, že počasí je v Austrálii docela příznivé přes celý rok, zájem o pracovníky na stavbách je celoroční. 

Jiná práce v Austrálii

Pokud hledáte práci v pohostinství, podívejte se sem, pro práci v zemědělství tady a článek o práci v obchodech a prodeji naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *