Menu Zavřeno

Pálava: Ideální turistická a cyklistická dovolená v Česku

Pálava návštěvníky láká na cyklistické a turistické trasy, možnosti koupání, zajímavá místa v okolí a samozřejmě dobré víno. Díky těmto ingrediencím se oblast Pálavy stává ideálním místem pro dovolenou v Česku pro mladé páry, pro seniory a nebo rodiny s dětmi.

Chráněná krajinná oblast Pálava zahrnuje mimojiné obce Mikulov, Dolní Věstonice, Klentnice či Pavlov, nicméně většina lidí si pod pojmem Pálava vybaví vápencové pohoří Pavlovské vrchy s vrcholem Děvín u Pavlova. 

Co vidět a navštívit na Pálavě a v okolí

Pavlov

Víno

Pavlov je díky dobrému vínu a krásnému prostředí Pálavy velmi vyhledávaným místem. O vínu na Pálavě koneckonců zpívají i Chinaski. V dubnu zde bývá výstava pálavských vín, v listopadu se zde zase pravidelně konají otevřené sklepy.

Archeologické nálezy

Už ve škole jsme se všichni učili, že z Dolních Věstonic pochází známá Věstonická venuše. Celá oblast byla dlouho zkoumána a je velmi významným archeologickým nalezištěm. Dnes se o archeologii v regionu dozvíte více v architektonicky zajímavém Archeoparku Pavlov.

Pavlovské vrchy a Dívčí hrady

Do Pavlovských vrchů můžete vyrazit na výšlap právě třeba z Pavlova. Více o pěších stezkách zjistíte dál v článku. Zříceninu Dívčí hrady vidíte již z dálky a pro mnoho lidí je jakousi dominantou Pavlovských vrchů. První zmínky o hradu jsou již z 13. století, zřejmě ale několikrát vyhořel a byl znovu přebudován a dnes z něj můžete vidět jen trosky.

Nové Mlýny

Nové Mlýny jsou kapitola sama o sobě. Pokud vás to zajímá, určitě si přečtěte něco o historii výstavby nádrže a o osudu zatopené vesnice Mušov. Z původní vesnice zůstal jen kostel sv. Linharta, který stával na kopci za vesnicí. Dnes nádrž slouží k rekreaci, lidé se sem jezdí koupat, rybařit nebo provozují vodní sporty. Funguje zde například Wake Park.

Klentnice

Sirotčí hrádek

Hrádek pochází zřejmě ze stejného období jako Dívčí hrady a dnes je i v podobném stavu. Z obce Klentnice se na hrádek dostanete za chvilku. Více o pěších trasách naleznete níže.

Café Fara

Původně měla vzniknout v bývalé budově fary malá kavárna, nicméně zájem návštěvníků byl obrovský, a tak dnes Café Fara funguje nejen jako kavárna, ale také jako ubytování. Kromě toho zde můžete navštívit muzeum kávy a strojů na přípravu kávy a malý obchůdek. Prostředí je to velmi příjemné, ale je úplně běžné na stůl i několik minut čekat.

Mikulov

Mikulov a okolí vybízí k napsání celého dalšího článku, takže tu spíše jen krátce zmíníme největší lákadla okolí. Oblíbený je určitě Svatý Kopeček, Lom U Mariánského mlýna, Geopark Turold a Jeskyně na Turoldu, Mikulovský zámek nebo Kozí hrádek.

Výlety po okolí Pálavy

Z Pálavy to už není tak daleko do vyhlášeného Lednicko-valtického areálu, můžete se tam klidně zajet podívat i na kole, mrkněte na tipy na cyklostezky o kousek níž. Pokud se chcete vy nebo vaše děti vyřádit ve vodě, zajeďte si  do obce Pasohlávky do velkého aqvaparku Aqualand Moravia. Často mívají zajímavé slevy na Slevomatu. Nedaleko Nových mlýnů mezi obcemi Zaječí a Přítluky jsou hned dvě rozhledny, doporučujeme výhled z rozhledny Maják.

Pálava pěšky

CHKO Pálava se dá krásně projít po značených stezkách od hranic s Rakouskem až k Novým Mlýnům. Zde máte pár tipů na pěší túry.

Pavlovské vrchy (Pálava)

Z Klentnice

Pokud si chcete udělat okruh z Klentnice, zaparkujte na placeném parkovišti u rozcestí hned na začátku Klentnice směrem od Pavlova. Kousek od rozcestí začíná modrá stezka, která vás povede kolem vápencových skalních útvarů.

U rozcestníku Pod Martinkou si můžete prolézt některými skalními útvary, zde je k vidění i velký zaklíněný balvan známý jako Velký špunt. Pokračujete dál až k rozcestníku Nad Soutěskou, kde se dáte doleva a po modré přijdete až ke zřícenině Dívčí Hrady. Dál můžete pokračovat po červené Svatojakubské cestě vedoucí kolem vysílače Děvín po hřebenu s výhledem až na Svatý kopeček u Mikulova. V závěrečné části sejdete velké schody k rozcestí Soutěska a po červené pokračujete až k silnici která vás už dovede zpět na parkoviště.

Můžete si zvolit i variantu opačnou a nebo se vracet do Klentnice z Divčích Hradů po zelené. V tom případě ale jdete lesem a ne po hřebenu a přijdete o krásný výhled.

DÉLKA OKRUHU: 8km
Jen jedno náročnější stoupání do kopce u vrcholu Děvín.

Z Pavlova

V Pavlově můžete zaparkovat na jednom z placených parkovišť a jen si vyběhnout na Dívčí Hrady po zelené stezce.

DÉLKA OKRUHU: 3km
Cesta tam je celá do kopce.

Pokud si chcete udělat delší okruh přes hřeben, dáte se z Dívčích Hradů po červené až ke Klentnici, na rozcestí Perná, odkud se budete vracet po modré zpět do Pavlova, stejně jako byste šli okruh z Klentnice.

DÉLKA OKRUHU: 11km
Stoupání je jen na začátku z Pavlova na Dívčí Hrady a na Děvín.

Z Dolních Věstonic a z Horních Věstonic

Z obou Věstonic se dá také na zmiňovaný okruh napojit.

DÉLKA OKRUHU: 12km

6
Velký špunt na Pálavě
Velký špunt na Pálavě
Nad Soutěskou
Nad Soutěskou
Skály nad Soutěskou
Dívčí hrady
Dívčí hrady

Sirotčí hrádek

Nejjednodušeji se na Sirotčí hrádek dostanete z Klentnice. Buď můžete zaparkovat v jižní části obci a vydat se na hrádek po zelené stezce, nebo zaparkujete na severu obce u rozcestí a vydáte se na hrádek po červené. Můžete si také udělat okruh. Procházka je vhodná i pro děti, není příliš náročná.

DÉLKA TAM A ZPĚT: 2km
DÉLKA OKRUHU: 3km

DÉLKA OKRUHU Z PAVLOVA: 13km

Sirotčí hrádek
11

Turold

V Mikulově zaparkujete u hlavní silnice hned u Turoldu a vydáte se po červené Svatojakubské stezce. Po cestě můžete odbočit a obhlídnout starý vojenský bunkr a následně pokračovat po Naučné stezce Turold do Geoparku Turold a k jeskyni Na Turoldu. Díky své délce procházka vhodná i pro menší děti.

DÉLKA TAM A ZPĚT: 1km

Pavlov – Mikulov

Jestliže si troufáte na delší pochod, projděte si červenou stezku od Pavlova až do Mikulova. Tímto způsobem uvidíte všechno, co se dá po cestě vidět. Vystoupáte k Dívčím Hradům, projdete přes Pavlovské vrchy, vylezete na Sirotčí hrádek, projdete přes Stolovou Horu, navštívíte Geopark Turold a dorazíte do Mikulova.

DÉLKA: 11km
DÉLKA OKRUHU: 21km

Pálava na kole

Pálavou vede několik cyklostezek a opravdu není problém udělat si výlet na kole přesně podle vašich možností a schopností. Určitě si udělejte přehled na mapách na internetu nebo ve vaší tištěné cyklomapě. Zde je pár návrhů na cyklovýlety na Pálavě a v okolí. Všechny trasy vedou po cyklostezkách nebo zpevněných silnicích a neměli byste mít takovou trasu problém zvládnout s běžným horským nebo trekovým kolem.

Z Pavlova

  1. Okruh kolem dolní nádrže Nové Mlýny přes Dolní Věstonice, Strachotín, Šakvice a Zaječí zpět do Pavlova. Užijete si rovinku kolem nádrže, můžete se vykoupat nebo se třeba zastavit v Archeoparku Pavlov.

    DÉLKA OKRUHU: 25km
    NASTOUPÁNO: 250m

    Okruh si můžete zvětšit a ozvláštnit o návštěvu rozhledny Maják u Zaječí.
    Nové Mlýny se dají objet i celé, vzdálenost je do 50km a nastoupáte asi 350m.

  2. Z Pavlova do Mikulova vede po silnici Moravská vinná stezka. Po cestě máte výhled na zříceniny, k Sirotčímu hrádku můžete i po zelené vyšlapat. V Klentnici se můžete občerstvit.

    DÉLKA: 10km
    NASTOUPÁNO: 190m 

    Zpět můžete jet stejně, nebo se dát za Turoldem na cyklostezku Stará Hora a přes Bavory, Pernou, Horní a Dolní Věstonice se vrátit do Pavlova.

    DÉLKA OKRUHU: 25km
    NASTOUPÁNO: 400m

Z Mikulova

  1. Cyklotrasa kolem Nových mlýnů. V podstatě zkombinujte trasu č. 1 a 2 z vedlejší karty.
    Vyrazíte po Moravské vinné cyklostezce a odbočíte na cyklostezku Stará Hora na Bavory, pokračujete přes Pavlov, Dolní Věstonice, Strachotín, Šakvice a Zaječí zpět do Pavlova a přes Klentnici do Mikulova.
    Tato cyklotrasa vám dovolí poznat velký kus Pálavy. Projedete se kolem vinic, uvidíte Pavlovské vrchy ze všech stran, užijete si rovinku kolem nádrže Nové Mlýny, můžete se vykoupat nebo se třeba zastavit v Archeoparku Pavlov. Kromě toho si můžete udělat několik různých zajížděk třeba na Sirotčí hrádek nebo rozhlednu Maják.

    DÉLKA OKRUHU: 45km
    NASTOUPÁNO: 500m

  2. Cyklovýlet do Valtic. Variant cesty je do Valtic více, určitě jednu cestu využijte příhraniční stezky Mikulovská / Greenway. Po cestě můžete u obce Hlohovec navštívit Hraniční zámeček.

    DÉLKA OKRUHU: cca 35km
    NASTOUPÁNO: cca 350m

    Okruh můžete i zvětšit a projet z Valtice přes rakouskou stranu přes Schrattenberg a Drasenhofen nebo okruh pozměnit a vyrazit místo do Valtic do Lednice.

  3. Greenway do Nového Přerova, Novosedly, Brod nad Dyjí kolem Nových Mlýnů přes Pavlov a Klentnici zpět do Mikulova. Trasa vede z Mikulova kolem hranic, po cestě je k vidění i několik bunkrů. U Brody nad Dyjí se můžete podívat jak vtéká Dyje do Nových Mlýnů.

    DÉLKA OKRUHU: 45km
    NASTOUPÁNO: 400m

    Okruh můžete pozměnit i tím, že v Brodu přejedete na Pasohlávky a uděláte si celý okruh kolem Nových mlýnů.

Dolní Věstonice a Nové Mlýny
Děvín

Doprava na Pálavu

Na Pálavu se lze poměrně dobře dostat z různých koutů republiky i ze zahraničí. Důležitým spojem je Brno nebo Břeclav. I přesuny po Pálavě jsou docela pohodové, pokud nemáte vlastní dopravní prostředek, můžete využít místní dopravy nebo třeba Turistbusu.

 

Vlakem

Vlaky zastavují u obce Šakvice, odkud je to jako by kamenem dohodil na Pálavu. Spojení jsou velmi častá, zastavují tu i rychlíky. Z Brna jste rychlíkem v Šakvicích za 20 minut, z Břeclavi je to necelých 20 minut. Více informací o jízdenkách a spojích v Jihomoravském kraji získáte zde.

 

Autem

Pálava leží hned na přímém tahu dálnice D2 z Bratislavy do Brna, takže dostupnost je z Čech, z Vysočiny a z Brna ideální. Stejně tak ze zbytku Moravy není problém využít dálnici D1 na Brno nebo se dostat do Břeclavi po E55 a následně se napojit na D2.

 

Na kole

Kdo rád jezdí na kole a nevadí mu i větší vzdálenosti, tak se může na Pálavu dopravit i na kole. Jak jsme již zmiňovali, Pálavou prochází cyklostezka Greenway, která vede podél hranic. Můžete jí využít ve směru od Znojma a od Brna nebo z Rakouska. Něco více o Greenway se dozvíte také tady. Stejně tak je jednoduché využít cyklostezek ve směru od Břeclavi.

 

Ubytování na Pálavě

V Mikulově, Pavlově a okolí můžete najít ubytování například za pomoci Airbnb.

1 Comments

  1. Pingback:Dovolená v karavanu: 8 pro a proti cestování v obytném voze ⋆ Workhol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *