Menu Zavřeno

Jak získat Working Holiday víza do Japonska

Working Holiday víza do Japonska jsou dobrou možností pro každého, kdo by chtěl tuto zemi poznat, ale nestačí mu víza turistická nebo nemá možnost získat víza pracovní. V článku se dozvíte, jaké jsou podmínky pro získání víz a co je nutné přiložit k žádosti. Working Holiday víza vám umožní v Japonsku cestovat a pracovat až po dobu jednoho roku bez jakéhokoliv omezení. Vízový program pro Česko odstartoval 1. listopadu 2018 (pro Slovensko tato víza platí již od 1. června 2016) a kvóta se obnovuje každý rok ve stejný čas. Počet osob na rok je 400 (pro Slovensko je počet stejný). Víza můžete získat jen jednou a nelze si je prodloužit.

Podmínky pro získání Working Holiday víz

Pro získání víz musíte:

  • mít platný cestovní pas ČR.
  • v době podání žádosti mít bydliště na území ČR. Jestliže bydlíte dlouhodobě v zahraničí a budete v Česku pouze kvůli získání víz, víza nedostanete. Klikněte na šipku pro více informací.
    Podobné by to bylo i v případě, že máte trvalé bydliště v Česku, ale strávili jste poslední rok například na Working Holiday na Novém Zélandu a do Česka se vrátili jen na pár týdnů kvůli vyřízení víz do Japonska. Je dost pravděpodobné, že vám bude žádost zamítnuta. Na tohle opravdu pozor, máme známého, který byl přímo v této situaci. Dotazovali jsme si i na možnost, kdyby někdo s trvalým pobytem v ČR odjel za prací jen na pár měsíců do někde po Evropské Unii a v průběhu pobytu se vrátil pouze za účelem vyřízení víz, a dostali jsme odpověď, že by tento člověk nesplňoval podmínky pro získání víz. V našem případě jsme v době žádosti byli po návratu ze zahraničí asi čtyři měsíce v ČR a víza jsme dostali.
     
  • cestovat do Japonska primárně za účelem dovolené, ne za účelem zaměstnání či studia. Zatímco u jiných zemí s Working Holiday (NZ, Kanada, Austrálie) je čistě na vás, kolik času strávíte prací a kolik cestováním, u japonských se klade důraz více na to, abyste po Japonsku spíše cestovali, poznávali, učili se jazyk a podobně, než abyste jeli vydělávat peníze nebo studovat. Klikněte na šipku pro více informací.
    Pokud by se ukázalo, že máte již podepsanou smlouvu a jedete výhradně pracovat, nebudou vám víza udělena a je nutné si požádat o víza pracovní. Váš itinerář, který odevzdáváte společně s přihláškou, by měl tedy odpovídat těmto kritériím. Nikde není řečené jaký poměr práce a cestování je přijatelný, a tudíž těžko říct, do jaké míry to může ovlivňovat udělení víz. Raději tedy v itineráři zmínit, že budete pracovat méně než více. Jestli se tímto itinerářem pak budete opravdu řídit, je čistě na vás.
    Co se týče práce v Japonsku, nesmíte pracovat v zábavní průmyslu pro dospělé, jako jsou bary, kabarety, noční kluby a podobně.
  • být v den podání žádosti ve věku 18 až 30 let (včetně).
  • necestovat společně se závislými osobami.
  • mít zpáteční letenku nebo dostatek peněz na její zakoupení.
  • mít dostatek financí (přibližně 45 000 Kč).
  • být v dobrém zdravotním stavu.
  • mít čistý trestní rejstřík.

Žádost o Working Holiday víza

Žádost musí obsahovat následující dokumenty:

  • Platný cestovní pas ČR.
  • Žádost o vízum (v japonském nebo anglickém jazyce).
  • 1 fotografie (stránky ambasády a políčko na formuláři udávají rozměry 4,5 x 4,5 cm, nicméně pasové fotografie jsou focené v jiném poměru, a tak stěží splníte, aby vaše fotografie měla rozměr čtverce. Na přepážce na velvyslanectví nám bylo navíc sděleno, že fotografie v tomto rozměru být nemusí. Stačí tedy klasická pasová fotografie. Na fotce by mělo být světlé pozadí a fotografie by neměla být starší než 6 měsíců).
  • Životopis (v japonském nebo anglickém jazyce).
  • Plán aktivit na dobu ročního pobytu v Japonsku (v japonském nebo anglickém jazyce). Jestliže neplánujete v Japonsku zůstat celý rok nebo nevíte, jak dlouho zůstanete, není nutné vytvářet itinerář na celý rok, ale pouze na tolik měsíců, kolik chcete. Itinerář nemusí být přehnaně detailní, stačí jej rozdělit například podle měsíců s pár odrážkami, co v určité období máte v plánu dělat. Pro roční pobyt vám může vystačit i jedná stránka A4. Jak jsme již zmiňovali, itinerář by měl být zaměřený spíše na cestování. Určitě ale můžete mezi tím vším cestováním zmínit i to, že si máte v plánu třeba v období červen až srpen hledat práci na Okinawě.
  • Průvodní neboli motivační dopis zdůvodňující podání žádosti. Tento průvodní dopis by měl mít rozsah jedné strany a být psaný volnou formou v japonském nebo anglickém jazyce. V dopise můžete zmínit vaši motivaci pro vycestování do Japonska, co hodláte v Japonsku podniknout nebo třeba na co se těšíte.
  • Potvrzení o lékařské prohlídce nebo potvrzení o zdravotním stavu. V podstatě vám stačí jakékoliv potvrzení od vašeho lékaře, které sděluje, že jste v dobrém zdravotním stavu.
  • Zpáteční letenka nebo potvrzení o finančních prostředcích k jejímu zakoupení. Můžete použít potvrzení o koupi letenky anebo potvrzení o zůstatku na bankovním účtu.
  • Doklady potvrzující dostatek financí. Nejčastěji potvrzení o zůstatku na bankovním účtu. V případě, že majitelem účtu je jiná osoba než žadatel, je třeba předložit též doklad prokazující vztah žadatele k majiteli účtu, např. rodný list.

Další informace

Víza jsou bez poplatku.

Žádost nelze odeslat poštou. Všechny výše uvedené dokumenty musíte osobně předložit na Velvyslanectví Japonska v České republice na adrese Maltézské náměstí 6, 118 01 Praha 1. Úřední hodiny jsou: PO-PÁ 9:00 – 12:30, 13:30 – 16:30 (kromě dnů pracovního volna). 
Celý proces na Velvyslanectví trvá asi 15 minut. Úřednice na přepážce zrovna zkontroluje, jestli má vaše žádost všechny náležitosti či něco chybí. Je možné, že vám na místě řekne, abyste ve formuláři žádosti něco upravili či doplnili. 

Většina víz by měla být vyřízena během pěti pracovních dnů
(naše žádost byla posouzena během dvou dnů). Jestliže si Velvyslanectví od vás vyžádá další dokumenty, může se tato doba prodloužit. Některé dodatečné dokumenty lze zaslat e-mailem (třeba průvodní dopis), některé ale musíte doručit opět osobně (třeba fotografie). Expresní vystavení víz není možné.

Jakmile je žádost posouzena, Velvyslanectví vás kontaktuje telefonicky nebo e-mailem a sdělí vám, abyste se znovu dostavili na vízové oddělení. V tento moment vám ale nikdo neřekne, jestli jste víza získali či ne, musíte počkat až na Velvyslanectví. 

Na víza musíte vycestovat do tří měsíců od jejich udělení a jejich platnost je od vstupu do země jeden rok. Víza jsou vícevstupová, jen je nutné, když z Japonska budete odlétat a budete mít v plánu se vracet, tuto skutečnost sdělit úředníkům na letišti. 

Pokud máte jakékoliv dotazy, můžete vízové oddělení kontaktovat na telefonním čísle +420 257 533 546 a e-mailu: ryoji@ph.mofa.go.jp.
Informace zde obsažené byly čerpány z oficiálních stránek Velvyslanectví Japonska v ČR a z osobní zkušenosti.
Podmínky pro Slovensko jsou velmi podobné, odlišnosti jsme zmínili v textu. Oficiální informace naleznete zde.

Summary
Jak získat Working Holiday víza do Japonska
Article Name
Jak získat Working Holiday víza do Japonska
Description
Průvodce procesem přihlášky o Working Holiday víza do Japonska. V článku jsou informace o podmínkách a žádosti o víza včetně oficiálních kontaktů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *