Také vždy bojujete s tím, jaké suvenýry dovést z cest domů? Někdy je pořádná fuška najít mezi všemi těmi nesmysly něco hezkého nebo praktického, obzvlášť pokud nemáte na vybírání suvenýrů moc času. Určitě je při vybírání suvenýru dobré myslet i na to, aby výrobky pocházely z dané země, podporovaly tamní ekonomiku a nevyráběly se třeba hromadně kdoví za jakých podmínek někde v Asii. Podle nás by dobrý suvenýr také měl mít nějakou estetickou nebo praktickou hodnotu a neměl by být jen něčím, co doma hodíte do šuplíku.
Na Novém Zélandu, tak jako kdekoliv jinde, není problém nakoupit hromadu blbinek z Číny, ale něco originálnějšího aby člověk pohledal. My jsme v zemi strávili více než rok a měli tak možnost si s výběrem suvenýrů dát na čas. Každému se líbí něco jiného, dárky jsou pro různé lidi a samozřejmě člověka limituje nějaký rozpočet. Všechno tohle bereme v potaz a v článku přinášíme tipy na suvenýry různorodé a cenově dostupné. Většina sortimentu ve velkých řetězcích se suvenýry jako například Simply New Zealand nebo Aotearoa nás úplně neoslovila, raději jsme se dívali po menších či specializovanějších obchůdcích.
1) Maorské umění
Maorské umění je rozhodně originální suvenýr, který jinde neseženete a navíc tím, že maorský výrobek koupíte, umění podporujete. Pod maorským uměním si můžete představit kdeco, často jsou to výrobky ze dřeva, můžou to být různé přívěšky, sošky či nástroje. Pravidelně narazíte také na výrobky z Paua mušlí.
Rozhodně doporučujeme nekupovat výrobky kdekoliv. Snažte se koupit něco autentického. Velmi dobrým místem na koupi dřevěných výrobků je gift shop v Te Puia, jelikož zde existuje přímo maorská řezbářská škola. Ceny jsou v Te Puia velmi rozumné a není problém koupit pěkný dřevěný výrobek už od páre desítek dolarů nahoru. Spoustu výrobků s maorskými vzory najdete i na jiných místech jako například v The Kauri Workshop v Kerikeri.
2) Greenstone – jadeit
Co by to bylo za článek s tipy na suvenýry z Nového Zélandu, kdyby tu chyběl světoznámý Greenstone. Tomu novozélandskému jadeitu se přezdívá Pounamu. Je to klasika, která se ze Zélandu vozí snad nejčastěji, ale je to dárek opravdu ověřený a určitě tím někomu uděláte radost. Kromě toho, je na vás, jestli si koupíte přívěšek, prstýnek, sošku nebo cokoliv jiného. Přívěšky jsou velmi rozšířené a na výběr je mnoho různých barev, tvarů a provedení. Můžete mít přívěšek vyřezávaný nebo jen opracovaný, matný či lesklý a tak dále.
Nejlepší místo na koupi je některý ze specializovaných obchodů ve městečku Hokitika na West Coast, kde je velký výběr. Podobné obchůdky najdete ale samozřemě i ve velkých městech a na turistických místech. Ceny za přívěšky se liší podle kvality, typu a opracování kamenu, začínají již na pár desítkách dolarech, za nějaký lepší pak utratíte spíše ve stovkách dolarů.
3) Tetování
Pokud se ohlížíte po něčem, co byste si chtěli přivést sami sobě, popřemýšlejte nad tetováním. V zemi jsou velmi rozšířené a oblíbené maorské vzory. Stačí si tatéry vygooglit a nebo vyhledat na Facebooku či Instagramu.
4) All Blacks fandovské předměty
Nemusíte být fanoušky ragby, abyste se s tímto fenoménem na Zélandu potkali. Vzhledem k tomu, že jsou Novozélanďani jedni z nejlepších ragbystů na světě a sport je na Zélandu tak oblíbený, najdete fanouškovské předměty na prodej všude možně. V obchodech se suvenýry nebo ve sportovních obchodech můžete zakoupit například trička, dresy a čepice. Občas můžete nějaké předměty zakoupit i za pár dolarů ve Warehouse.
5) Whittakers čokoláda
Přiznáváme, že máme pro tuto novozélandskou čokoládu velkou slabost. Na druhou stranu, neznáme mnoho lidí, kterým by tato čokoláda nezachutnala. Doma, v Česku, určitě ocení jednu z mnoha příchutí jako hořká čokoláda, mléčná čokoláda, čokoláda s mandlemi, čokoláda s lesními plody, hokey pokey, arašidová a podobně.
Kromě těchto velkých tabulek, které seženete kolem 7 NZD, vyrábí Whittakers také edici menších tabulek v krásném balení s příchutěmi jako nelsonská hruška s medem Manuka, mořská sůl z Marlborough s karamelem a šafránem, fidžijský zázvor s mandarinkou z Kerikeri nebo Švestka z Hawke’s Bay s praženými mandlemi.
Tip na závěr: Za nás vede lískooříšková a kokosová!
6) Výrobky z Merino vlny a Possum/Merino
O Oblečení z Merino vlny jste asi už slyšeli. Jedná se o kvalitní vlnu z ovcí Merino, využívanou pro své tepelné vlastnosti v oděvním průmyslu. Common Brushtail Possum neboli Kusu Liščí je vačnatec žijící na celém Novém Zélandu. Je to zvíře považované za škůdce a z tohoto důvodu je velmi hojně loveno. Specialitou na Novém Zélandu je oblečení vyrobené ze směsi Possum a Merino a jelikož srst Possum je ještě o 50% teplejší než Merino, má tento materiál ještě větší využití.
Takové oblečení lze koupit ve specializovaných obchodech nebo v obchodech se sportovním a outdoorovým oblečením. Ceny Merino oblečení jsou srovnatelné s cenami Merina v Česku.
7) Oblečení
Oblečení je oblíbeným suvenýrem z cest, bohužel, často jsou oděvy z nekvalitních materiálů a mají na sobě ty nejvíce klišé motivy. Naštěstí jsme na Zélandu našli obchody, které prodávají výrobky, co stojí za koupi.
Takovou značkou je třeba Global Culture. Tato značka má své obchody v Aucklandu, Wellingtonu, Nelsonu, Kaikouře, Christchurch, Queenstown a Punakaiki. V obchodech prodávají různá trička a mikiny s vtipnými novozélandskými motivy, merino výrobky, ale můžete zde také koupit různé další suvenýry. Je to vkusné a navíc za příjemnou cenu. Hezké vzory triček můžete najít i u značky Wild Kiwi, kterou naleznete v různých obchodech po Novém Zélandu, a která je dostupná za rozumnou cenu.
Docela náhodou jsme narazili na dobrá trička a mikiny také v zázemí Bungy Jumping na Kawarau Bridge u Queenstown. Pokud jste pracovali někde na horách ve středisku, nebo jste si byli ve středisku zalyžovat, můžete si zakoupit v tamních obchodech merchandise ski rezortů. Ceny triček začínají na cca 30 NZD, mikiny jsou o něco dražší.
8) Přívěšky, náramky, šperky
Osobně se nám líbí přívěšky od firmy Continuum, na které na Zélandu určitě někde narazíte. Obzvlášť dřevěné přívěšky jsou velmi hezké. Dřevěné přívěšky jsou vyrobené ze dřeva z poničených staveb při zemětřesení v Christchurch, a mají tak tedy i jakýsi symbolický význam. Za zmínku určitě stojí i Evolve prsteny, přívěšky, naúšnice a jiné. Některé ze šperků se dají například připojit k oblíbené Pandoře.
9) Víno
Vést v zavazadle flašky s vínem není úplně nejpraktičtější, ale pokud místo máte a chcete přiivést víno z jedné z nejznámějších vinařských oblastí světa, musíte se obětovat. Marlborough je oblastí, která novozélandské víno proslavila, ale světoznámé jsou i oblasti jako Hawke’s Bay a Central Otago. Nový Zéland je proslavený svým Sauvignon Blanc a Rulandským modrým (Pinot Noir).
10) Pán prstenů suvenýry
Rozhodně ne jedny z nejoriginálnějších suvenýrů z Nového Zélandu, nicméně, pro fanoušky Pána prstenů nezbytná záležitost. Kromě různého oblečení můžete v Hobbitonu zakoupit piva, cidery, hrnky, postavičky a vlastně úplně cokoliv.
11) Feijoa džem
Na Zélandu jsme si velmi oblíbili ovoce Feijoa, bohužel u nás není toto ovoce běžně k dostání. Pokud jste jako my a Feijou jste si zamilovali, proč ji nezprostředkovat známým doma alespoň ve formě Feijoa džemu? V obchodech jej budete muset pohledat, na moc místech jsme jej neviděli, nejčastěji můžete džem najít v obchodech se suvenýry. Pokud se toho nebojíte a je zrovna sezóna, můžete si zkusit džem vyrobit sami.
12) Marmite
Chcete přivést suvenýr i pro neoblíbeného člena rodiny nebo kolegu v práci? Sáhněte po Marmite. Teď ale vážně. V mnoha novozélandských domácnostech nedají na Marmite dopustit. My si myslíme, že Marmite chutná jako roztíratelná bujónová kostka. V každém případě se jedná o originální dárek.
Tip na závěr: Marmite neni Nutella, proto si chléb nejprve potřete máslem a až následně teňoučkou vrstvou Marmite. Bon appétit.
13) Med Manuka
Chuťově zajímavý med pocházející z Nového Zélandu od včel, které opylují keře Manuka. Kousek od městečka Taupo najdete obchůdek Huka Honey Hive, kde můžete ochutnat různé druhy medů a zakoupit si je.
14) Magnety na lednici
Magnety nemůžou chybět z žádné dovolené! Pokud si ujíždíte na magnetcích na lednici, pak máme návrh na originálnější a stylovější magnety. 3D Vintage Magnets se vám podaří najít v některých obchodech se suvenýry, pokud budete dobře hledat. Vypadají třeba takhle a stojí kolem 13 NZD.
15) Pohled
Nemáte místo v kufru? Nemáte skoro žádné peníze? Tak alespoň pošlete některý z krásných pohledů se scenérií Nového Zélandu.
Posílání poštou
Většinu ze suvenýrů byste měli být schopní poslat domů i poštou, nicméně vzhledem k ceně nedoporučujeme posílat například Greenstone nebo šperky. Výrobky z mušli Paua posílat můžete, neměli byste posílat neopracované Paua, které jste sami našli někde na pláži.
Zajímá vás Nový Zéland? Přečtěte si našeho průvodce po Queenstown.
Pingback:Queenstown aneb hlavní město adrenalinu na Novém Zélandu ⋆ Workhol