Když se řekne Fidži, asi si představíte exotickou destinaci s krásnými plážemi. Tak nějak Fidži vypadá i ve skutečnosti a nabízí plavání, šnorchlování a potápění v azurovém moři. Kromě toho se ale můžete také vydat prozkoumávat vnitrozemí a objevovat místní kulturu.
Fidži leží v Oceánii blízko Tongy, Samoi či Vanuatu, a z těchto států je zřejmě nejvíce turisticky známé. Právě díky turistické infrastruktuře ale poskytuje zahraničním návštěvníkům například větší výběr kvalitního ubytování. Měnou je fidžijský dolar, v přepočtu něco přes 10 Kč. Hlavními ostrovy Fidži jsou Vanua Levu a Viti Levu s hlavním městem Suva a mezinárodní letištěm ve městě Nadi. Většina turistů zamíří přímo na krásné pláže a do turistických rezortů v pásu ostrovů Mamanuca a Yasawa. Pokud hledáte plážovou dovolenou, rozhodně doporučujeme vyrazit právě na tyto ostrovy, jelikož na hlavních ostrovech nejsou pláže ani moře tak hezké.
Kdy navštívit
Teploty a počasí jsou na Fidži poměrně konstantní, ale pokud se chcete vyhnout cyklónové sezóně, pak nejezděte mezi listopadem a dubnem. Jestliže máte v plánu objevovat i jiné ostrovní státy, a chcete například plavat s velrybami na Tonze, pak doporučujeme dobu zhruba od června do října. Teploty jsou navíc v tuto dobu příjemné.
Jak se dostat na Fidži
Nadi na Fidži je významným leteckým uzlem v Pacifiku, a navíc Fiji Airways je velká společnost, která létá do všech koutů světa,. Proto je spojení s Fidži velmi dobré. V případě, že jste na Novém Zélandu, můžete využít přímého letu z Aucklandu s Fiji Airways, Air New Zealand nebo Qantas a na místě jste za cca tři hodiny.
Z Austrálie provozuje přímé lety Fiji Airways, Jetstar, Qantas nebo Virgin a v Nadi jste ze Sydney za čtyři až pět hodin.
Z Evropy létá například spoj aerolinek Korean Air nebo Air New Zealand jen s jedním přestupem. Emirates a Qantas létají se dvěma přestupy přes Austrálii.
Jestliže máte v plánu cestovat mezi různými ostrovy v Pacifiku, je také jednoduché se na Fidži dostat z Tongy, Samoi, nebo Vanuatu. Všechny tyto ostrovy obsluhují aerolinky Fiji Airways, zde jsou jejich destinace. Z Tongy se na Fidži dostanete také s Real Tonga.
Jak cestovat po Fidži
Dopravní spojení mezi ostrovy
Z Viti Levu na Vanua Levu se dostanete za pomoci Fiji Airways. Lety jsou konkrétně z Nadi a Suva do Labasa či Savusavu. Další variantou jak se dostat z Viti Levu na Vanua Levu je využít kombinaci autobusu a trajektu s Fiji Searoad Service, kdy je možné nasednout například v Nadi nebo Suva do autobusu, převést se trajektem a znovu autobusem až do Savusavu. Tato varianta je výrazně levnější než let, ale také několikanásobně delší. Obdobně by měly fungovat i další společnosti na jiné ostrovy, mezi něž patří Interlink Shipping Line Ltd., Grace Ferry (mezi Vanua Levu a Taveuni), Consort Shipping nebo Patterson Brothers Shipping.
Co se týče ostrovů Mamanuca a Yasawa, některé rezorty mají zajištěnou vlastní dopravu z přístavu Denarau, ale nejvýhodnější je využít některý z trajektů či Water Taxi. Záleží samozřejmě i na tom, kam přesně míříte. Určitě je dobré se informovat i u vašeho rezortu. Nejoblíbenější variantou jsou trajekty společnosti Awesome Adventures Fiji, které jezdí na ostrovy Mamanucas i Yasawas. Ceny se liší dle místa destinace. Trajekt je rychlý, moderní a pohodlný.
U této společnosti lze také zakoupit tzv. Bula Pass, který vám umožňuje navštívit během několika dnů několik různých ostrovů. Ceny začínají na 187 Euro za pět dnů.
Dopravní spojení na ostrově Viti Levu
Místní autobusy jsou levné, dělí se na lokální a expres, a rozdíl je v tom, že expres nezastavuje na tolika zastávkách a je pohodlnější. Za lokální autobusy platíte přednabitými kartami, které se dají koupit třeba na letišti ale i u řidiče. Autobusy jezdí zhruba do 18:00.
Expres autobusy jezdí mezi Nadi a Suva a staví v centrech měst. V Nadi se prodávají jízdenky na nástupišti nebo u řidiče, a po cestě je zakoupíte přímo u řidiče. Jízdní řády některých společností provozujících expres linky, můžete najít i na internetu, třeba Sunbeam, Coral Sun a Pacific Express. Časy berte ale spíše jako orientační a moc na ně nespoléhejte.
Co dělat, co vidět, co navštívit
Největším lákadlem Fidži je bezesporu možnost odpočívat v rezortech a na krásných plážích a koupat se v průzračném moři na ostrovech Mamanucas a Yasawas. S tím souvisí i možnost šnorchlování či potápění na korálech. Zmíníme tu ale i aktivity na hlavním ostrově Viti Levu.
Mamanuca a Yasawa
Většina rezortů na ostrovech Yasawa a Mamanuca nabízí různé vodní aktivity, takže je nejlepší zjistit, co má ubytování k dispozici a pak se podle toho zařídit. Mezi aktivity nabízené rezorty patří šnorchlování, potápění, rybolov, plavání se žraloky, jízda na kajaku, na paddleboardu a podobně. Mantaray Island Resort nabízí plavání s Mantami, avšak nikdo vám dopředu neřekne, jestli zrovna Manty v oblasti jsou, takže jestli trávíte čas ve vodě s mantami, zjistíte až po příjezdu. Sezóna nicméně trvá zhruba od června do října.
Kromě těchto vodních aktivit rezorty často nabízejí různé výlety, kurzy vaření, výroby korálků a organizují kulturní večery jako například kava večery.
Vydat se také můžete na jednodenní a vícedenní výlety se South Sea Cruises a objevovat různé ostrovy a šnorchlovat. Fidži je také velmi dobrým místem pro potápění, jelikož jsou zde krásné korály, ale nabízí také dobré možnosti pro setkání se žraloky. Jestliže jste nadšenci do surfování, pak i v tomto směru má Fidži co nabídnout. Fidži znají ale zejména pokročilí surfaři, jelikož většina dobrých surfařských míst je na korálu. Na hodně surfařských míst se také špatně dostává, často je nutné využít loď. Většina dobrého surfování najdete právě na ostrovech Mamanuca. Mezi nejznámější místa patří Cloudbreak, Restaurants nebo Swimming Pools.
Ostrovy nicméně nabízí další možnosti i pro ty, kteří chtějí podniknout něco jiného než trávit den na pláži či ve vodě. Můžete si například skočit s padákem nebo nad ostrovy kroužit na vyhlídkovém letu. Některé z ostrovů ze skupiny Yasawa jsou také dost hornaté a máte tak možnost vyrazit na výšlap.
Viti Levu
Nadi
V Nadi najdete největší hinduistický chrám na jižní polokouli, Sri Siva Subramaniya. Do chrámu se můžete podívat, stačí zaplatit vstupné a zakrýt si ramena a nohy. Za shlédnutí stojí zejména malby na stropě chrámu. Jinak se ale nedá říct, že bychom chtěli vyzdvihovat krásy Nadi a že by tam bylo tolik k vidění. Město se nám moc nelíbilo, je velmi hlučné, je tam chaos a hodně aut.
Jelikož je Nadi důležitý dopravní uzel, je možné, že se tu ocitnete, ať už chcete či ne. Jestliže budete hledat něco k jídlu, výběr není příliš rozmanitý. Jelikož je asi polovina obyvatelstva Nadi indického původu, odráží se to i na místním občerstvení. Máme rádi indické jídlo, ale většina indického občerstvení v centru Nadi nestojí za moc. Jinak je docela problém najít jiné než indické jídlo. Světlou výjimkou je restaurace Grace Road Kitchen, která nabízí korejskou a asijskou kuchyni, není drahá a momentálně je číslo jedna restaurace na Tripadvisoru v Nadi. Restaurace si pěstuje sama zeleninu a dokonce i rýži přímo na Fidži.
Než se tedy zdržovat přímo v Nadi, doporučujeme vyrazit na výlety v blízkosti Nadi. Nedaleko jsou bahenní lázně nebo Garden of the Sleeping Giant. K zahradám si z Nadi můžete vzít taxík, ale levnější variantou je přijet autobusem, který zastaví na hlavní silnici kousek od odbočky směrem k zahradám a odsud buď jít cca 30 minut pěšky a nebo si vzít taxík za 5 FJD.
Suva
Samotné město Suva nás oslovilo více než Nadi, líbil se nám park v centru i procházka po nábřeží. Město má o pár desítek tisíc více obyvatel než Nadi a působí trochu více městským dojmem. Ve městě je také výrazně větší výběr restaurací, nekoupíte tu pouze kari, ale třeba čínské nebo fidžijské jídlo. Ve městě jsou také různé trhy a supermarkety. Za zmínku také stojí muzeum o Fidži. V blízkosti města Suva se můžete také vydat na procházku v Colo-i-Suva Forest Park.
Sigatoka
Sigatoka je městečko uprostřed populární turistické oblasti Korálové pobřeží. S tím samořejmě souvisí možnost zajít si na pláž, zkuste krásnou Natadola Beach. Na Natadola Beach jsou i mírnější vlny pro surfaře. Kousek od města jsou k vidění písečné duny, dosahující v průměru kolem dvaceti metrů. Nedaleko Sigatoky se také můžete projet po kolejích na elektrických šlapacích drezínách. Celý zážitek spočívá v tom, že jedete na upravených elektrických kolech, která jsou přimontovaná na staré koleje, jež dříve sloužily k přepravě cukrové třtiny. Tak jako na běžném elektrickém kole, můžete šlapat nebo používat akcelerátor, a tím pádem je tato aktivita vhodná pro téměř kohokoliv. Projedete přes pár vesnic, kolem pláží a na některých místech se můžete zastavit a podívat se kolem. Na Tripadvisoru má tato aktivita velmi vysoké hodnocení. Cena za jednoho je 149 FJD.
Levuka
Dalším zajímavým místem, které stojí za návštěvu, pokud se pohybujete v této oblasti, je bývalé hlavní město (či snad městečko) Fidži, Levuka, na ostrově Ovalau. Zachovalo se zde mnoho koloniálních budov a historická část města patří do UNESCO.
Kromě míst a aktivit v blízkosti větších měst můžete na Viti Levu navštívit tradiční horskou vesnici Navala, kam se většinou jezdí organizované zájezdy, ale je možné si pronajmout auto (alespoň SUV) a vydat se na vlastní pěst. Můžete se pokusit zdolat nejyvšší horu Fidži, Mt Tomanivi, a nebo vyrazit na vrchol Mt Batilamu v Koroyanitu National Heritage Park.
Ubytování
Náš pobyt se odehrával na hlavním ostrově Viti Levu a na jednom z ostrovů ve skupině Yasawas, proto jsme zde obsáhli informace o ubytování právě z těchto oblastí. Nemáme moc informací třeba o možnostech ubytování na Vanua Levu. Přes stránky jako Booking, Agoda nebo Airbnb však určitě není problém hezké ubytování v různých částech Fidži dohledat.
Na výběr jsou samozřejmě ubytování od budget možností až po luxusní rezorty.
Viti Levu
V Nadi jsme se ubytovali v oblíbeném hostelu Bamboo Backpackers a byli jsme docela spokojení. Restaurace a recepce je hned na pláži, ale levné pokoje jsou ve velké budově přes silnici. V našem dvoulůžkovém budget pokoji se nedalo otevřít do průvanu a v pokoji byl jen větrák. Restaurace nabízí docela dobré jídlo, k dispozici je kulečník, ping pong a malý bazének. U moře je pohoda a západ slunce je krásný, nicméně samotné moře alespoň v tu dobu moc hezké nebylo.
Travellers Beach Resort leží také u Nadi a patří mezi velmi oblíbené budget možnosti. Rezort nabízí vlastní pláž, bazén a restauraci.
Dalším oblíbeným hostelem je Beachouse, který najdete někde na půli cesty mezi Nadi a Suva a dá se sem dostat autobusem na pravidelné lince mezi těmito dvěma městy. Autobus přímo před Beachouse zastaví, jen je třeba to říct předem řidiči.
Místo je jako stvořené pro backpackery, všechno je pohoda, někdy ale až příliš. Místní čas je Fiji time, neboli všechno má svůj čas. Když jsme chtěli jít na Jungle track, museli jsme asi 45 minut hledat průvodce, kterého jsme nakonec ani nenašli. Když jsme měli odjíždět na výlet, museli jsme se připomínat, aby neodjeli bez nás. S tím se tady musí počítat. Celkově je ale prostředí hostelu výborné, jsou zde houpací sítě, bazén, travnatá plocha, posezení, dá se hrát kulečník nebo ping pong. Je jednoduché se tu s někým seznámit a dát do řeči. V ceně pobytu je ranní jóga a snídaně. Oboje jsme ocenili. Jídlo, které si můžete v Beachouse zakoupit sice není špatné, ale vzhledem k neexistující konkurenci dost drahé. Koktejly na baru jsou poměrně dobré.
Velkou nevýhodou Beachouse je, že vstup do moře je příliš pozvolný a pokrytý korály, takže při odlivu se do vody nedostanete a při přílivu zase člověk plave stovky metrů, aby si trochu zašnorchloval.
Trochu dražší ubytování, ale stále za rozumnou cenu nabízí také Mango Bay Resort v blízkosti Beachouse.
Mamanucas
Mamanucas jsou skupina ostrovů blízko hlavnímu ostrovu Viti Levu, lodí z Denarau se na ně dostanete maximálně během hodiny. Jestliže hledáte oblíbená místa za rozumnou cenu, nehledejte dále, tady jsou. Ceny za postel za noc ve společném pokoji začínají už na 400 Kč a ceny za dvoulůžkový pokoj na cca 1400 Kč.
Beachcomber Island Resort je známý párty resort na maličkém ostrůvku. Mana Lagoon Backpackers představují nejlevnější budget možnost. Ratu Kini Backpackers and Dive Resort je poměrně levný hostel na ostrově Mana. Serenity Island Resort je dražší, ale výborně hodnocený a krásný rezort. Ceny začínají kolem 3000 Kč za dvoulůžkový domeček.
Yasawas
Možností ubytování na ostrovech je spousta, záleží na tom, co hledáte, a hlavně, bez peněz na Yasawas nelez. Plavba lodí trvá necelé dvě hodiny na bližší ostrovy a až 5 hodin na nejvzdálenější.
Naqalia Lodge
Začneme tím, co dobře známe. Naqalia Lodge najdete na jednom z nejbližších ostrovů Yasawa zvaném Wayasewa. Rezort vlastní fidžijská rodina z vesnice z tohoto ostrova a mnoho vesničanů v rezortu pracuje. Díky tomu máte jako host dojem, že se účastníte něčeho víc opravdového a že peníze jdou lidem ve Fidži namísto milionářům v Austrálii, Americe a podobně.
Rezort nabízí bungalovy a jeden velký společný pokoj. My jsme bydleli v bungalovu, který jsme měli jen pro sebe. Bungalov je přímo u pláže a z verandy je výhled do zahrady a na moře. S ubytováním jsme byli naprosto spokojení. Zaplatili jsme si za snídani, oběd a večeři a jídlo jsme si nemohli vynachválit. Všeho bylo dost, často si člověk mohl jít přidat, v nabídce byla spousta ovoce. V ubytování byl i maličký obchůdek, kde se dalo koupit pivo a nějaké drobnosti. V rezortu panovala domácí atmosféra, při příjezdu a odjezdu se vždy několik zaměstnanců loučilo zpěvem za zvuku kytary a při každém obědu a při každé večeři se hrály a zpívaly fidžijské písničky.
Rezort nabízel několik různých aktivit, vyráběním náramků počínaje, přes rybaření, návštěvu školy, šnorchlování a plavání se žraloky konče. Šnorchlování zdarma jsme se účastnili často, a stálo to za to. Zajímavou zkušeností bylo i šnorchlování s malými žraloky. Mezi aktivitami byl i výšlap na vrchol ostrova s průvodcem, což jsme ale zvládnuli sami. Večer se pořádaly kava večery. V rezortu se dal hrát volejbal, prostě jen lenošit nebo si jít zaplavat a šnorchlovat. Přístup do vody ale přes korály nebyl úplně ideální, a tak jsme spíše ocenili, když nás vyvezli na šnorchlování na loďce.
Ubytování splnilo naše očekávání a my si vždy mohli vybrat, jestli něco chceme dělat nebo chceme jen relaxovat. Pro někoho, kdo hledá zábavu, litry alkoholu a diskotéku tento rezort rozhodně není. Velkým plusem Naqalia Lodge je samozřejmě i cena, která je velmi příznivá v porovnání s jinými rezorty, a také vzdálenost od Denarau.
Orientační ceny v Naqalia Lodge:
1 noc ve vlastním bungalovu – cca 2000 – 2500 Kč
Plavání se žraloky – 60FJD
Návštěva vesnice a školy – 25 FJD
Voda – 6 FJD
Pivo – 6 FJD
Sušenky – 4 FJD
Pokud chcete pít něco víc než pivo, určitě se vyplatí si nějakou láhev přivést z Viti Levu, jelikož alkohol na ostrovech je velmi výrazně dražší.
Následuje výběr několika dalších rezortů na ostrovech v oblasti Yasawa, které jsou cenově přijatelné a dobře hodnocené. Ceny za osobu za noc ve společné místnosti se pohybují zhruba kolem 600 – 1000 Kč. Noc ve dvoulůžkovém pokoji nebo ve vlastním bungalovu vás bude stát 2000 – 3000 Kč. Barefoot Kuata Island Resort je velmi dobře hodnocený rezort na malém ostrově hned vedle ostrova Waya, kde se nachází Naqalia Lodge. Mantaray Island Resort nabízí možnost plavat s mantami. Barefoot Manta Island Resort nabízí také možnost plavat s mantami. Boathouse Nanuya a Safe Landing Eco-Lodge najdete nedaleko od sebe na ostrovech Nanuya a Nacula.
Suvenýry
Pokud máte šanci, doporučujeme kupovat suvenýry od vesničanů a nebo z míst, kde budete mít jistotu, že je za výrobky výrobcům dobře zaplaceno. Také byste se měli ujistit, že suvenýr je skutečně z Fidži. Na výrobku byste měli najít nálepku “Fijian made”. V Nadi se můžete setkat i s několika obchody, které všechny prodávají úplně totožné výrobky. Ty se zřejmě někde hromadně vyrábí. Mezi tradiční výrobky, které si můžete z Fidži odvést patří keramika, pletené košíky a podložky, plátna vyrobená z kůry či různé dřevěné výrobky. Vzhledem k popularitě a úspěchům fidžijského rugby najdete určitě i spoustu suvenýrů spojených s tímto fenoménem. Můžete začít třeba tím, že si domů přivezete fidžijskou sedmidolarovku, která vyobrazuje olympijský úspěch rugbistů. Velmi oblíbená nejenom mezi turisty ale i mezi místními jsou také trička Bula. Kdo má rád módu, určitě ocení fidžijské perly nebo kosmetické výrobky značky Pure Fiji.
Pokud si z Fidži vezete nějaký přírodní výrobek, nezapomeňte jej deklarovat na letišti, když přiletíte z Fidži zpátky.