Menu Zavřeno

Tonga: Průvodce rájem v Pacifiku bez turistů

Tonga je království ležící v Oceánii, a skládající se z více než 170 ostrovů. Hlavní ostrovní skupiny jsou Tongatapu, Ha’apai a Vava’u. Do ostrovních skupin patří i vzdálené ostrovy Niuas, kde však žije pouze zlomek obyvatelstva. Hlavním městem Tongy je Nuku’alofa, která leží na ostrově Tongatapu. Měnou na Tonze je Pa’anga. 1 Pa’anga (TOP) = asi 9 Kč.

Pamatuji si na to, jak jsme byli ještě před odjezdem na Nový Zéland na cestovatelské přednášce v Brně, kde jsme si udělali alespoň trochu představu o tom, co to ta Tonga vlastně je, a že by bylo fajn se tam někdy podívat. Díky tomu, že je Nový Zéland tak blízko, rozhodli jsme se na Tongu vyrazit na dovolenou, a rozhodně jsme nelitovali.

Pro někoho, kdo by chtěl vyrazit na dovolenou do Oceánie z Evropy, stojí kvůli dlouhé vestě určitě za to strávit na takové dovolené alespoň tři týdny. Navíc je třeba počítat, že na ostrovech plyne život pomaleji.

Pokud budete chtít navštívit pouze jednu ostrovní skupinu na Tonze, bude vám zřejmě stačit i týden, a pak se můžete přesunout na Fidži či Samou, nicméně pokud chcete prozkoumat Tongu trochu víc, doporučovali bychom týdny dva.

Kdy navštívit Tongu

Jedno z velkých lákadel Tongy je možnost plavat s velrybami – keporkaky – a tedy pokud tohle je i váš záměr, měli byste tomu uzpůsobit dobu vašeho příjezdu. Velryby totiž tráví u tonžských břehů pouze období zhruba mezi koncem června a koncem října, a pak plují zpět do vod Antarktidy. Co se týče počasí, nejlepší je cestovat na Tongu někde mezi květnem a listopadem, vyhnete se tak sezóně dešťů, a navíc si užijete příjemnější denní teploty do 30 stupňů.

Letecké spojení na Tongu

Pokud už jste nebo žijete na Novém Zélandu, je jednoduché se na Tongu dostat, let trvá asi tři hodiny. Lety bez přestupu od Air New Zealand –  a zpáteční letenku z Aucklandu seženete běžně do 10 000Kč. Často letenky bývají v akci. Přiletíte na letiště na ostrovní skupině Tongatapu.

Z Austrálie se na Tongu dostanete například ze Sydney s jedním přestupem s Air New Zealand nebo Fiji Airways. Přistáváte na letišti na Tongatapu.

Jestliže ale cestujete po ostrovech v Oceánii, je také možné se na Tongu dostat z Fidži, Samoi, nebo Vanuatu.

Nadi na Fidži tvoří hlavní dopravní uzel v oblasti, který obsluhují kvalitní Fiji Airways. Ti zajišťují spojení bez přesedání z Nadi na Tongatapu nebo na Vava’u. Stejně tak se ale na Tongu s mezipřistáním v Nadi dostanete i ze Samoi, Vanuatu nebo Tuvalu. Lety od Fiji Airways jsou cenově rozumné a nejvýhodnější. 

Letiště na Tongatapu

Dopravní spojení mezi ostrovy 

             Letadlem

Bezpečnější, časově výrazně nenáročnější a pohodlnější spojení zajišťuje letecká společnost Lulutai Airlines, vlastněná Tonžským královstvím. Aerolinka nahradila společnost Real Tonga, která už neexistuje. Z Tongatapu se létá na Ha’apai, Vava’u a Eua. Bohužel ale webové stránky jsou velmi stručné a nedá se přes ně momentálně lety rezervovat, musíte poslat e-mail. Byly také problémy s letadly a nějakou dobu se nelétalo, takže nejlépe opravdu aerolinku zkontaktovat a zjistit více informací.

               Lodí

Varianta pro baťůžkáře a dobrodružnější povahy 😀 Velkým lákadlem lodní dopravy je rozhodně cena, která může být až čtvrtinová oproti letecké. Otázka, kterou si ale musí každý položit je, zda mu to za to stojí.Vzhledem k tomu, že ale letecká vnitrostátní doprava je momentálně problematická, možná ani nemusíte mít jinou možnost. My jsme při cestách mezi ostrovy využili pouze lodě a zvládli jsme to. Nehoda z roku 2009 je velmi odstrašující, je třeba ale hned zezačátku upozornit, že situace v lodní dopravě se na Tonze v posledních letech zpřehlednila a velmi vylepšila například i tím, že byla nakoupena nová plavidla.

Naše zkušenost:

Následující informace jsou orientační, některé věci mohou být dnes stejné, některé rozdílné, jde spíše o to, ukázat jakým systémem věci fungují. V roce 2017 bylo velmi těžké získat informace o odjezdech lodí, a navíc bylo v provozu pouze jedno moderní plavidlo.

Absolvovali jsme cestu z Tongatapu na Eua a zpět s lodí Vaomapa společnosti Tofa Ramsay Shipping, kdy jedna cesta trvala asi dvě a půl hodiny a cena byla 23 TOP.

Z Tongatapu na Ha’apai trvala lodí Vaomapa cesta asi 13 hodin místo avizovaných 10 hodin za cenu 60 TOP. Čas se může lišit podle podmínek na moři, nicméně my měli moře (naštěstí) docela klidné a stejně nám to trvalo takto dlouho. Z Ha’apai na Vava’u lodí MV. Ótuangaófa společnosti FISA jízda vzala asi 9 hodin a stála 71 TOP.

Z našeho pobytu jsme měli informace o lodi Maui, která měla být moderní a rychlá, nicméně nikdy jsme ji v přístavu neviděli a nikdy se nedozvěděli, kdy jezdí, a tak se stala jakýmsi přízrakem, o kterém jsme si mohli povídat s jinými cestovateli.

Nemyslím si, že se poměry na uvolněné Tonze hekticky mění, a proto, jestliže byla situace kolem různých přepravních společností, jejich plavidel a odjezdů velmi zmatená tehdy, může to být podobné i dnes. Na internetu jste se dozvěděli nějaké odjezdy trajektů, v turistické kanceláři v Nuku’alofa jiné, a v kanceláři přepravních společností zase jiné.

Příhoda pro ilustraci: Počítáme s odjezdem trajektu z Ha’apai na Vava’u v určitý den a orientační čas. Na tento čas jsme nachystaní v přístavu. Čekají zde i jiní lidé. Jdeme si koupit jízdenky. V budce nám chlapík řekne, že žádná taková loď na Vava’u dnes nejede. Přijde nám to divné. Přemýšlíme, jestli ti lidé čekají na loď na opačný směr, tedy na Tongatapu. Během hodiny přijíždí nějaká loď. Ptáme se lidí, kam jede. Všichni tvrdí, že na Vava’u. Jdeme zpátky k budce. Ten stejný chlapík nám prodává jízdenky na loď, která jede na Vava’u, ale která podle něj ještě před hodinou neměla přijet.

Závěr je, abyste počítali s tím, jak věci na Tonze fungují, měli uvolněný plán a raději si ověřili časy odjezdů u více zdrojů s tím, že asi nejlépe se spoléhat na lodní společnost. A ještě raději přijít dříve.

Dnešní situace

Aktuální situace se zřejmě od našeho pobytu na konci roku 2017 zlepšila. Momentálně fungují na Tonze tři přepravní společnosti.

Nejstarší lodě vlastní společnost Tofa Ramsay Shipping, kterou jsme využívali i my. Podle rozpisu na facebookových stránkách momentálně jezdí MV. Vaomapa na ostrov Eua za dvě hodiny a Taka-I-Pomana na Ha’apai za 13 hodin a z Ha’apai na Vava’u za 9 hodin.

Eua Sea Transportation Council provozuje trajekt MV. Onemato, který obsluhuje třikrát až čtyřikrát týdně trasu Tongatapu – Eua za 2h 45min a provozuje také bájnou loď MV. Maui, jejíž rozvrh se ale zřejmě mění každý týden. Jeden týden loď jezdí pouze z Tongatapu na Eua dvakrát až třikrát týdně a doba plavby je hodina a půl, a druhý týden jezdí jedenkrát týdně na trase Tongatapu – Ha’apai za 7 hodin a Ha’apai – Vava’u za 4,5 hodiny a jedenkrát týdně na trase Tongatapu – Eua.

Všechny společnosti docela pravidelně aktualizují své facebookové stránky.

Tip na závěr zní: Vemte si s sebou nějakou deku nebo něco na spaní na zemi, obzvlášť pokud jedete pomalým trajektem přes noc, jelikož na sedačkách se kvůli houpání moc spát nedá.

Nalodění se na jednu z přepravních lodí

Co vidět a co zažít na Tonze

Plavání s velrybami

Než se pustíme do popisu toho, co se dá dělat na různých místech hlavních ostrovních skupin a ostrovů, odbudeme si tu hlavní důvod, proč je Tonga tak atraktivní. Není asi třeba zmiňovat, že šnorchlovat s velrybami je velmi zajímavý zážitek, a Tonga je jedno z mála míst, kde je to možné. Jak jsme již zmiňovali, velryby se u Tongy zdržují od konce června do konce října, ale tato doba je orientační a může se stát, že na konci června ještě mnoho velryb neuvidíte a nebo v půlce října už budou skoro všechny pryč.

Co se týče ideální doby, kdy přijet, to lze také těžko říct, ve hře jsou různé faktory. Z našeho osobního pohledu bychom zřejmě volili srpen, a celkově spíše někde veprostřed sezony. Máte jistotu, že velryby u Tongy budou, je možné že budete moci být u mladých velrybátek a třeba mít i možnost pozorovat tzv „Heat run“, tedy když skupina samců plave za samicí, zápasí o ni, a snaží se získat její pozornost. Pokud chcete vidět malá mláďata nebo mít větší šanci zažít Heat run, pak je lepší být na Tonze v červenci. Na druhou stranu, v té době jsou matky mnohem ostražitější, a nemusíte tedy mít vůbec šanci zůstat s matkou a mládětem v blízkosti. Výhodou pozdnější sezóny zase je, že mláďata jsou větší, rozumnější a matky méně starostlivé. Ať už přijedete kdykoliv, plavání s velrybami pro vás bude velkým zážitkem v každém případě.

Připravte se ale také na to, že ne každý den plavání s velrybami přeje a klidně se vám může stát, že ve vodě nestrávíte tolik času, kolik jste si představovali. Je dobré jít štěstí trochu naproti a vybírat si dobře společnosti, se kterými půjdete šnorchlovat. Často se mluví o plavání s velrybami na Vava’u, a je pravda, že je tam nejvíce poskytovatelů, ale plavání je tam také nejdražší, a na moři může být trochu „přecpáno“. My jsme šnorchlovali na Ha’apai, slyšel jsem dobré hodnocení o šnorchlování na Tongatapu, i na Eua. Pokud si chcete plavání s velrybami opravdu užít, doporučujeme si zaplatit dva, i tři výlety, pokud finance dovolí. Pokud máte v plánu po Tonze cestovat, klidně absolvujte jeden na Tongatapu či Eua a další na Vava’u.

Určitě je třeba si i udělat trochu průzkum mezi společnostmi, které plavání nabízejí a vybírat si takové, které jsou licencované a nebo u kterých víte, že plavání provádí s ohledem na samotné velryby. Čím méně lidí ve vodě, tím líp. Samotná loď by měla vypadat, že výlet přežije. Mělo by se dbát na bezpečnost a na pohodlí velryb.

Pokud víte, jak bude váš harmonogram vypadat, určitě si plavání dopředu zarezervujte.

Běžně neočekávejte levnější cenu než cca 350 TOP za osobu za den a počítejte až s cenou 600 TOP.

Kava večery

Druhá věc, která je společná snad všem ostrovním skupinám na Tonze je pití nápoje Kava. Kava kava, česky Pepřovník opojný, je rostlina, ze které se připravuje nápoj populární v celé oblasti jižního Pacifiku. Nápoj se většinou konzumuje ve společnosti více lidí, tradičně mužů. Dnes se pití kavy stalo populární i mezi zahraničními turisty, a tak jsou některé kava večery tomuto přizpůsobeny. Rituál kavy se dnes dělá i třeba přímo pro hosty v rezortu. Účinky kavy jsou uvolňující. Ze začátku je dobré pít menší dávku, účinek se projeví i tak. Po chvilce začnete cítit prlení na jazyku. Jestliže byste se chtěli takového večera zúčastnit, stačí se pozeptat místních. Často se tyto večery organizují na hasičských stanicích, například na té v Neiafu na Vava’u.

Hlavním a největším ostrovem Tongy je Tongatapu s hlavním městem Nuku’alofa. V blízkosti ostrova Tongatapu se nachází ostrov Eua, o kterém se zde budeme obšírněji zmiňovat také. Na sever od Tongatapu leží Ha’apai a ještě výše na sever Vava’u. Každá ostrovní skupina nabízí něco trochu jiného, ale možnost plavat s velrybami naleznete všude.

Co vidět a co zažít na Tongatapu

Pokud si budete chtít prohlídnout celý ostrov Tongatapu, doporučujeme si půjčit auto, a nebo, pokud máte dost volného času, můžete zkusit stopovat, setkáte se tak s místními a budete mít zážitky. V takovém případě ale určitě místním za ochotu strčte pár Pa’anga. Další možností je ještě půjčení kola, Tongatapu je velká placka.

    Nuku‘alofa

Výchozím bodem pro prozkoumávání ostrova je hlavní město Tongy, Nuku’alofa. Sem pravděpodobně přiletíte, a pokud nebudete ubytovaní v nějakém resortu, tak se zde i ubytujete. Seženete zde i jakékoliv dostupné informace o Tonze v turistickém centru. Oficiální taxík poznáte podle písmena T na SPZ.

Co se památek a zajímavostí v Nuku’alofa týče, nečekejte zázraky, ale na hezkou procházku to vystačí. K vidění je například Tržnice TalamahuKrálovský palác (ale pouze přes plot), královské hrobkyFree Church of Tonga, nebo Katedrála svaté Marie. Pro nákup tonžského umění a suvenýrů doporučujeme Langafonua Handicraft Centre. Zajímavé ale určitě je i jen bloudit ulicemi, pozorovat místní život a zastavit se třeba v místní pekárně.

Pokud byste rádi někam na hezkou pláž v blízkosti hlavního města, je tu možnost vyjet do Pangaimotu Island Resort, který leží na ostrově jen 10 minut jízdy lodí od Nuku’alofa. Loď by měla jezdit tam i zpět každý den, ale časy bych si raději ověřil v turistickém centru. Hlavně kvůli ztroskotané lodi, která slouží jako atrakce, je to oblíbené místo na výlet na den.

Co se týče jídla a pití v Nuku’alofa, velmi se nám líbilo ve Friends Café, která je vyhlášená, a kde mají zajímavý jídelníček se směsí evropské a polynéské kuchyně, jídlo je chutné a porce docela velké. Na snídani jsme byli i třeba v Coffee Post, kde měli výborné lívance. Dobré hodnocení má i Café Escape

Na závěr pár praktických informací o Nuku’alofa. Na hlavní třídě, naproti moře je turistické centrum, kde by vám měli být schopní poradit. Ve městě je několik bankomatů (dva ANZ) a dokonce jedna pobočka ANZ. V Nuku’alofa je dále několik půjčoven automobilů a jezde i centrála Digicel, tedy Tonžská mobilní síť, kde si můžete vyřídit simkartu.

Na západ od Nuku‘alofa

Až úplně na severním cípu západního pobřeží Tongatapu, leží Ha’atafu Beach, místo, které má být nejkrásnější pláží a jedním z nejlepších míst na plavání a šnorchlování na Tongatapu. Kromě toho se prý jedná také o jedno z nejlepších míst na surf. Můžete se tady ve stejnojmenném resortu i ubytovat.

Po cestě dolů po západním pobřeží narazíte jako první na Tsunami Rock, tedy velký kámen kousek od pobřeží. Tento kámen je zřejmě pozůstatkem největšího Tsunami v dějinách.

Po cestě dolů na jih narazíte na ‘Mapu ‘A Vaea Blowholes u města Houma. Blowholes jsou díry v kamenech na pobřeží, skrz které pod tlakem vystříkává mořská voda, když přijde k pobřeží vlna. Dalším místem, o něco dál na východ s blowholes je Keleti Beach.

Blowholes

Na východ od Nuku‘alofa

Když se vydáte od Nuku’alofa na jih a následně na východ, může být vaší první zastávkou vesnice Mu’a. Vesnice v minulosti byla hlavním městem tonžského království, a proto tam naleznete několik prastarých hrobek. Nejznámější ve tvaru základů jakýchsi pyramid jsou umístěny u pláže severně od kostela.

Následně se můžete podívat do vesnice Talafo’ou, kde některé večery při odlivu najdete na pláži rybařit prasata. Prasata pobíhají po pláži, noří rypáčky do vody a do písku a hledají mořské plody k snědku.

Dalším místem po cestě je Haamonga a Maui Trilithon, což je velká člověkem vytvořená kamenná struktura skládající se ze dvou stojících kvádrů, na nichž leží kvádr třetí. Hmotnost každého kvádru se odhaduje na 30 až 40 tun. Útvar je zřejmě až 900 let starý, a je v otázce, jak jej lidé v té době dokázali postavit.

Blízko vesnice Haveluliku, u pobřeží, je známá jeskně Anahulu. Pokud jste si ve svém životě již pár jeskyní prošli, nenabídne vám tato jeskyně unikátní zážitek, nicméně za návštěvu stojí, a navíc se v ní můžete na konci vykoupat.  Pro vstup do jeskyně musíte zaplatit poplatek.

Jestliže pokračujete dál na jih, přijedete do Oholei Beach Resort. My máme tento rezort spojený s kulturní večerem. Na Tongatapu se můžete zúčastnit kulturního večera v několika rezortech. My máme zkušenost s Oholei Rezortem. Celou akci jsme si jednoduše domluvili v informačním centru. V daný den a čas nás vyzvedlo v našem ubytování auto, které nás odvezlo do Oholei Resort. Na místě byla připravená hostina a každý si mohl vybrat z mnoha druhů pokrmů. Večeře byla velmi dobrá. Celou dobu u večeře hráli a zpívali hudebníci. Po jídle jsme se přesunuli do jeskyně hned vedle, kde pak probíhalo krásné taneční vystoupení. Na závěr ještě proběhla ohňová show.

O kus dále, na jižním pobřeží se můžete zajet podívat na Hufangalupe Natural Bridge, tedy obouk pod nímž vidíte do pobřeží narážet vlny.

Oholei Beach Resort
Hufangalupe Natural Bridge

Co vidět a co zažít na Eua

Od ostrova Eua určitě neočekávejte to stejné jako od ostatních ostrovních skupin a určitě neočekávejte rezorty na pláži. Na ostrov Eua má smysl jet z úplně opačných důvodů. I přesto, že Tongatapu také není přelidněno turisty, na ostrově Eua nenajdete téměř žádné. I obydlenost ostrova místními je poměrně malá, ubytovací kapacity nízké a dostupnost potravin základní.

Eua však nabízí klid pro nerušené objevování a jakousi možnost poznat dostávat se na místa, kde vedle vás není dvacet selfie tyček. Ostrov je také více kopcovitý a zalesněný, a rozmanitější než například Tongatapu.

Na ostrov Eua se z Tongatapu dostanete buď desetiminutovým letem, a nebo trajektem (více info v sekci o dopravě).

Podle toho, kolik máte na ostrově Eua dní, a jak jste zdatní, můžete po ostrově chodit, jezdit na kole nebo jet na organizovaný výlet. Určitě doporučujeme se na některá místa zajít podívat a objevovat vlastním tempem, ale zároveň stojí za to, aby vás někdo po ostrově povozil, protože auto si zde stejně nepůjčíte, a navíc často potřebujete pohon na čtyři kola a jinak byste se na některá místa nedostali. Jak jsme již zmiňovali, výlety vám zajistí v ubytování.

Východní pobřeží

Fangatave Beach

Pláž leží na úplném severu východního pobřeží, obklopená vysokými útesy. Dá se na ni slézt po útesech dolů a ještě při tom prozkoumat jeskyně v útesech. Počítejte ale s náročnějším sestupem.

Pramen Kahana

Po cestě na jih narazíte na pramen Kahana, který zásobuje ostrov Eua pitnou vodou.

Palác Anokula

Na místě najdete pouze úplné ruiny paláce, který začal stavět král v roce 1983, ale nedostavěl, nicméně místo nabízí krásný výhled na útesy a pobřeží.

Lokupo Beach

Ve střední části východního pobřeží leží tato pláž, ke které, stejně jako k Fangatave, je strmý a náročný sestup, je proto dobré mít na cestu dost času.

 ‘Ana Kuma – Rat‘s Cave

Jeskyni naleznete nahoře na útesu nad Lokupo Beach. Těžko říct, jestli tuto jeskyni vůbec nazývat jeskyní, jedná se spíš o jakousi dutinu. Vlezete do malého otvoru a skrčení prolezete pár metrů na druhou stranu, směrem k pobřeží. Chce to mít nějakou minimální fyzickou zdatnost, jelikož při vylézání na druhé straně se musíte z otvoru spustit ven směrem dolů, a při cestě zpět se zase do otvoru dostat. Výhled za to stojí.

Lokupo Lookout, Lau’ua Lookout

Obě vyhlídky najdete kousek dál po cestě od Rats Cave, a obě nabízí krásné výhledy na útesy a nedotčený les na pobřeží.

Liangahu’o ‘a Maui

Liangahu’o ‘a Maui najdete úplně na jihu ostrova. Je to přírodní kamenný oblouk spojující dvě části útesu a tvořící tak otvor, přes který vidíte moře.

Kameny a divocí koně

Kousek od oblouku je oblast, která je trochu jiná než zalesněný zbytek ostrova Eua. Přímo u útesů tu roste tráva a všude jsou rozesety kameny. Mezi kameny pobíhají polodivocí koně.

Západní pobřeží

Západní pobřeží je méně hornaté, a tak tady naleznete veškeré osídlení a několik přístupných pláží, například Olu Beach, Kapa Beach, Ufilei Beach (leži blízko vesnice Ohonua a je oblíbená i mezi místními jako pláž k plavání), Fangalahi Beach nebo Ha’aluma Beach. Poslední dvě pláže mají nabízet dobré šnorchlování, ale vzhledem k tomu jak ostré jsou kameny v mělké vodě u břehů jsme o tom nebyli úplně přesvědčení. Na druhou stranu, pokud jsou velké vlny, nabízí Ha’aluma Beach krásnou podívánou se svými blowholes.

Střed ostrova Eua

Banyán

Velký strom Banyán stojí kousek od Taina’s Place.

‘Ana ‘Ahu – kouřící jeskyně

Poblíž Banyánu najdete malý vodopádek, který padá do hluboké díry v zemi, ze které vychází pára.

V Taina’s Place si můžete vypůjčit ručně kreslenou mapku se zajímavými místy na ostrově a vydat se objevovat. Z Taina’s Place můžete vyrazit například na pár hodinovou procházku směrem na východ a navštívit Banyán, kouřící jeskyni, Rat’s Cave a Lokupo Lookout a Lau’ua Lookout. Musíte ale správně trefit cestu vedoucí od banyánu k pobřeží, nikde nejsou ukazatele a po cestě je několik odboček, a tak si můžete snadno zajít. Když pokračujete od banyánu po cestě vedoucí od Taina’s Place, jdete pořád rovně, a když se začne cesta stáčet doprava, tak po ní jdete jen chvilku a dáte se hned na první cestu doleva, ta vás už dovede k vyhlídkám. Stejně tak můžete vyrazit na pláž Fangalahi a Ha’aluma, které jsou obě asi 5 km od Taina’s Place.

Společnost Deep Blue Diving  zajišťuje potápění a plavání s velrybami. Podle dostupných informací je Eua výborným místem na potápění kvůli krásným podmořským jeskyním a živočichům, které tam najdete. Cena za potápění by měla být dle stránek cca 470 TOP.

Banyán

Co vidět a co zažít na Ha’apai

Ostrovní skupina Ha’apai je nejméně turistická ze tři hlavních ostrovních skupin Tongy, ale přitom stejně nebo i více krásná. Právě kvůli poklidu a krásným plážím jsme na Ha’apai zastavili i my a strávili tady krásný týden.

Lifuka

Letadlo i loď přistávají na ostrově Lifuka u vesnice Pangai, což je správní středisko ostrovní skupiny Ha’apai. Celkově jsme ale Lifuku neměli možnost prozkoumávat více než kolem přístavu, jelikož jsme hned odjížděli na jiný ostrov, Uoleva. Určitě se ale hodí vědět, že v blízkosti přístavu jsou asi dva obchody, kde můžete nakoupit nějaké základní potraviny, a že na hlavní cestě, když se dáte doprava, když vyjdete z přístavu, narazíte za chvíli na bankomat Westpac Bank of Tonga. ANZ automat zde není. Blízko přístavu je také Mariner’s Cafe and Bar, kde se můžete najíst a napít, a získat turistické informace.

Tofua a Kao

Součástí ostrovní skupiny Ha’apai jsou i ostrovy Tofua a Kao, které mohou lákat k návštěvě. Oba ostrovy jsou vulkanického původu, a ostrov Kao je navíc s 1030 m n. m. nejvyšším bodem celé Tongy. V Mariner’s Cafe se prý dá domluvit výlet na tyto vzdálenější ostrovy. Oba ostrovy jdou při západu slunce vidět na horizontu z Uolevy.

Uoleva

Spousta lidí doporučuje vyrazit z Lifuky zrovna na ostrov Uoleva, a my to doporučujeme také, protože je to ráj na zemi. Není špatný nápad si na Lifuce nakoupit nějaké potraviny, které se nezkazí a vzít si je s sebou, jelikož na Uolevě nejsou žádné obchody. Není tam kromě ubytování nic. Celý ostrov se dá kolem dokola při troše snahy obejít zhruba za dvě hodiny. Na ostrově je možné na různých místech šnorchlovat, půjčit si kajak nebo paddleboard nebo třeba jet na výlet, ale pokud chcete nedělat nic, tohle je na to ideální místo.

Co vidět a co zažít na Vava’u

Vava’u je zřejmě nejznámějším a turisticky nejnavštěvovanější oblastí na Tonze, a proto, když přijíždíte do Neiafu, centra ostrovní skupiny, máte představu, že přece jen turistů potkáte víc než do té doby na Tongatapu a Ha’apai. Naštěstí brzy zjistíte, že ani tady se nebudete nikde mačkat v davu. Jestliže do nebo z Vava’u letíte letadlem, cena do Neiafu taxíkem je 30 TOP.

Pozorování velryb a plavání s velrybami

Asi největší zajímavost na Vava’u. Více jsme již popsali v samostatné části. Určitě vybírejte certifikované společnosti.

Potápění

Jsou tu různé možnosti jít se potápět. Známé místo je například Split Rock. V oblasti operuje několik společností, které potápění nabízejí. Můžete si tu udělat i PADI zkoušky. 

Mt. Talau

Nejvyšší „hora“ na Vava’u. Jelikož se jedná o nejvyšší bod na ostrově, nabízí se vám z vrcholu výhled na kus ostrova a na celý záliv. V poměru úsilí/výhled hodnotíme tento kopec velmi vysoko. Ke kopci se dostanete tak, že vyrazíte ze středu Neiafu po Tapueluelu Rd, a ta vás dovede až ke schodům u paty kopce. Tady si trochu máknete, no a jste nahoře. Dáte se doprava, kde jsou dva různé výhledy. Nad schody je i cesta doleva, ale tam nic zajímavého nenajdete. Dá se tudy slézt dolů mezi kameny, ale je to kluzké a nebezpečné. Potkali jsme i někoho, kdo si na této cestě rozřízl dlaň a chodil s ní zavázanou po zbytek dovolené. Z Neiafu se dá bez problémů dojít pěšky, je to asi 2 km.

Mariner’s Cave, Swallows Cave

Mariner’s Cave najdete u ostrova Nuapapu. Vstup do jeskyně nejde vidět, je přístupný od moře, a musíte podplavat pod skálu a plavat asi tři metry pod vodou, abyste se tam dostali. Swallows Cave je u ostrova Kapa. Tady je vstup viditelný nad hladinou.

Botanické zahrady Ene’io

Jediné botanické zahrady na ostrovech.

Pláže Ano & Hinakauea

Na jihu ostrova Pangaimotu, který leží jižně od Neiafu, ale je spojený s Vava‘u mostem, najdete tyto dvě krásné pláže. Je to ideální místo například na šnorchlování.

Utakalongalu Market
Tento trh najdete přímo u přístavu v Neiafu. Doporučujeme pro dobrý výběr ovoce a zeleniny. K vidění jsou i údajně lokální suvenýry, nicméně o tom, jak lokální některé ze suvenýrů byly, jsme měli pochybnosti. Také jsme někde viděli papíry s informacemi o tom, že nějaké přívěšky jsou z Číny, ale tohle nemáme ověřené.

Langafonua Handicrafts

Na suvenýry si raději zajít do Langafonua Handicrafts na Tongatapu.

Samozřejmě se nemusíte zdržovat jen na hlavním ostrově, a můžete vyjet objevovat další ostrovy jako Ofu nebo Mafana.

Ostrov Ofu
Hřbitov na Vava'u
Kostel
Mt. Talau

Restaurace

Jelikož na Vava’u najdete docela solidní restaurace, uvádíme tu několik  na ukázku.

Bellavista

Podle nás, i podle Tripadvisoru, nejlepší restaurace na Vava’u. Prostředí restaurace je příjemné a zevnitř máte krásný výhled na záliv. Bellavista, díky svým italským majitelům, nabízí italskou a pacifickou kuchyni. Na menu najdete ryby, těstoviny, pizzu a mnoho dalšího. Máme rádi dobrou pizzu, a tady jsme nebyli zklamaní.

Mango Cafe

Mango Cafe má podle Tripadvisoru dobré hodnocení, nemáme vlastní zkušenost. Servíruje snídaně, mořské plody či pizzu.

Cafe Tropicana

Kromě toho, že jde o kavárnu, jedná se taky o jakési neoficiální informační centrum, takže určitě využijte, pokud něco potřebujete. Jde tedy spíše o kavárnu s dobrou kávou než o restauraci, ale něco k zakousnutí tu koupíte také. Oblíbené místo na snídaně.

Basque Tavern

Restaurace servírující mimo jiné tapas. Majitel je z Baskicka. Jde o pohodové místo s dobrým jídlem.

Paella Restaurant 

Už podle jména je jasné, že jde o španělskou kuchyni. Zprostředkovaněm dobrá zkušenost.

Ubytování na Tonze

Na začátek je důležité si říct, že Tongu zasáhnul nejprve v roce 2020 cyklón a následně v roce 2022 tsunami. Kromě toho samozřejmě byla platná covidová omezení. Mnohá ubytování zůstala zavřená, mnohá neaktualizují své stránky a Facebookové stránky a podobně, takže je dobré zkusit napsat mail a pohledat na Facebooku v cestovatelských skupinách, jak to na Tonze momentálně vypadá.

Tongatapu

Na Tongatapu je možností ubytování docela dost a je možné si ubytování najít přes Booking nebo Airbnb, takže tady nebudeme nějaké konkrétní uvádět.

Eua

Levné ubytování naleznete v Taina‘s Place (neplést s Taina’s Resort na Uolevě). Je možné zde i jíst, vaří se místní kuchyně. Výhodou tohoto ubytování je i to, že díky své pozici odtud můžete vyrážet na procházky po ostrově. Taina také dokáže zařídit odvoz na z a na letiště nebo z a do přístavu. Stejně tak vám zajistí projížďku po ostrově. Momentálně ale nevíme, jestli ubytování stále funguje.

Dražší možností je Ovava Tree Lodge , kterou naleznete blízko přístavu.

Ha’apai

Lifuka

Pokud byste chtěli na Lifuce zůstat, máte možnost například v Ha’apai Beach Resort, který je v blízkosti letiště. Na sousedním ostrově Foa zase můžete strávit pár dní v Matafonua Lodge nebo Sandy Beach Resort.

Uoleva

Na ostrově existují v podstatě tři rezorty, každý je jiný a nabízí jiný typ dovolené.

Sea Change Eco Retreat 

Nejnovější ale také nejdražší ubytování na Uolevě, které nabízí glamping stany dřevěnou fale. Můžete mít ale all-inclusive, takže vůbec neřešíte jídlo. Sea Change provozují plážový bar, kde si můžete koupit chlazené nápoje i když nejste host.Pro návštěvníky baru nabízí také elektřinu na dobití. Hodnocení na Tripadvisoru je výborné. Sea Change jsou certifikovaným provozovatelem plavání s velrybami. 

Serenity Eco Retreat

Serenity nabízí různé tradiční fale na pláži na jižním cípu ostrova Uoleva. Serenity je dražší variantou na Uolevě. Osobní zkušenost nemáme, nicméně podle fotek vypadají fale hezky a pohodlně, a na Tripadvisoru má Serenity výborné hodnocení. Serenity také nabízí možnost plavat s velrybama.

Taina’s Resort 

Osobní zkušenost máme s ubytováním v Taina’s Resort, kde jsme strávili asi týden. Určitě si nepředstavujte pod názvem resort něco honosného, jedná se o velmi obyčejné ubytování přímo na pláži, pár set metrů od Sea Change. Taina’s Resort je provozován tonžskou rodinou a nabízí několik klasických fale na pláži a nově i několik pokojů ve zděném domku. Fale jsou velmi jednoduché, postavené ze dřeva, přírodních materiálů a igelitu, aby vám nenapršelo do postele. Vevnitř najdete matraci na zemi s moskytiérou. Pokoje ve zděném domku nemají stropy, tudíž slyšíte i sousedy, na druhou stranu poskytují komfort zděné budovy oproti obyčejným fale. Všichni hosté sdílí jednu sprchu a dvě toalety. Je dobré si dopředu při e-mailové komunikaci říct, které ubytování preferujete.

Je možné si dokupovat až tři jídla za den, jídlo je obyčejné, ale zasytí. Žádné chlazené drinky nečekejte, občas je k dispozici pár piv v chladicím boxu. Pitná voda je k dispozici dešťová.

Pokud mnoho nepotřebujete, hledáte levnou variantu ubytování, a skutečně vám jde o pláž, moře a nicnedělání, je Taina’s Resort ideální volbou. Pokud potřebujete studené pivo, můžete zajít vedle do Sea Change. Pláž před Taina’s Resort je krásná a moře tyrkysové.

Když jsme byli v Taina’s Resort ubytovaní my, vedla ubytování Finau s manželem Noahem, a kolem poletovalo ještě pár dětí. Finau byla velmi schopná a přátelská, na čem jsme se domluvili, platilo. Využili jsme i nabídky plavání s velrybami, kdy s námi do vody chodila Finau. Bylo vidět, že se Finau snaží být co nejohleduplnější k velrybám a nenarušovat jim jejich prostor. Na druhou stranu, jsme četli několik novějších negativních hodnocení na Tripadvisor na otce, který rezort založil, Kalafi, který byl na hosty hrubý, nepříjemný, a celkově panovala za jeho přítomnosti v rezortu špatná nálada. Nevíme, jaká je v ubytování momentální situace a ani nevíme, jestli ještě resort funguje.

Kitesurf Tonga 

Uoleva je znalci kitesurfingu považována za jedno z nejlepších míst v jižním Pacifiku. Pokud vás tedy něco takového zajímá, skočte na stránky Kitesurf Tonga a můžete se dozvědět víc. Ubytování je situováno v severní části ostrova a nabízí krásné dřevěné fale včetně tří jídel, možnosti půjčení paddleboardu nebo šnorchlovacího vybavení, apod.

Vava’u

Neiafu

Low cost

Port of Refuge Villas 

Nabízí postel ve společném pokoji nebo dvoulůžkový pokoj. Bydlíte v malém domku, kde je pouze pár pokojů, které se ale nedají zamknout. My jsme ale třeba měli celý domek s krásným výhledem z kopce na moře pro sebe skoro celou dobu. Na druhou stranu ubytování je trochu z ruky, z centra Neiafu, nicméně dá se v pohodě dojít.

The Village Backpackers

Hostel je asi 10 minut chůzí od hlavní ulice.

     Jinde na ostrovech

               Low cost

Beautiful Ofu Island Backpacker

Na blízkém ostrově Ofu, kam se dostanete lodí za 15 minut, najdete toto malebné ubytování. Můžete si přivést vlastní jídlo nebo za příplatek si nechat navařit od paní domácí. Můžete si také přivést alkohol, který si můžete nechat v coolboxu. Zdarma jsou k dispozici kajaky. Nám paní udělala zdarma jednou snídani a jednou oběd. Je také možné se socializovat a v neděli jít s paní domácí do kostela. Nás vzala v jeden den na typickou tonžskou oslavu, kdy každý něco přinese a stůl se pak prohýbá pod jídlem. Sice jsme nerozuměli o co jde, ale rozuměli jsme, že máme jíst.

Na ostrově samotném není tak úplně co dělat, můžete se projít, přístup do vody ale není ideální kvůli kamenům a řasám.             

Jídlo

Jelikož Tonga toho mnoho neprodukuje ve velkém a dovážené potraviny, které koupíte v obchodech jsou většinou konzervy, krekry a polívky ze sáčku, opírá se tonžská kuchyně o vlastní zdroje a o tradiční způsob přípravy jídla. Nalezneme zde tudíž mnoho různých druhů ryb a mořských plodů, jako chobotnice, mušle, humr, tuňák, marlín nebo plachetník. Co se týče masa, oblíbené je vepřové. Ve stravě samozřejmě nechybí tropické ovoce, saláty, kokos a kokosové mléko, sladké brambory či taro.

Klasickým a oblíbeným pokrmem i mezi turisty je Ota Ika, což je syrová ryba v kokosovém mléku s citronovou šťávou a zeleninou. Stejně tak se ale setkáme i s podobně upravenou chobotnicí. Kapisi Pulu je zase hovězí v konzervě s kokosovým mlékem v zelných listech, podobnou variantou je Lu Pulu, což je to samé jen s listy z taro.

Častým jídlem na slavnostech je ugrilované celé prase.

Výbornou přílohou jsou osmažené kousky plodu chlebovníku (Breadfruit).

Jestliže jste na sladké, ochutnejte Faikakai Topai, tedy jakési knedlíčky v karamelu s kokosovým sirupem. Oblíbené jsou i různé lívance s malými sladkými banány.

Mimochodem, na Tonze se vaří i pivo, takže si můžete dopřát lokálního moku značky Ikale, Outrigger nebo Maka (které se ale vaří na Zélandu).

Suvenýry

Jaké suvenýry si přivést z Tongy? Tonga naštěstí není ještě tolik turistická, a tak, pokud nebudete kupovat na tržišti vyhnete se prodejcům s napodobeninami nebo levnými suvenýry, přivezenými z asijských zemí. Nejlepší je, zajít si přímo do prodejny ručně dělaného umění jako Langafonua Handicrafts na Tongatapu nebo Vava’u, dovezete si tak alespoň něco opravdového. Může to být třeba výrobek ze dřeva, vypletený košík nebo tapa (tkanina z kůry stromů). Můžete si domů přivést třeba i tonžský kokosový olej.

Pokud se vám líbí tonžská muzika, existuje možnost přivést domů CD s hudbou. Nečekejte ale, že někde koupíte originální CD od interpreta (alespoň na Vava’u to možné není). V Neiafu v Angelica Computer and DVD, naproti policejní stanice, si můžete nechat vypálit třeba tonžskou hudbu (nebo klidně Eda Sheerana) za cenu 5 TOP za CD. CD si ale musíte nejprve koupit kousek vedle v samoobsluze:D

Možná přemýšlíte nad tím, jestli nespojit dovolenou na Tonze s dovolenou na Fidži. Podívejte se na našeho průvodce po Fidži tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *