Isle of Skye na západě Skotska je krásné místo, které by ve vašem itineráři rozhodně nemělo při návštěvě Skotska chybět. Není úplně blízko Edinburghu nebo Glasgow, nicméně opravdu stojí za to a naleznete zde některá z nejznámějších míst ve Skotsku.
Jak se sem dostanete?
Na Isle of Skye se dopravíte po silnici A87, která nabízí krásné výhledy po cestě. Z obce Kyle of Lochalsh na ostrov přejedete po Sky Bridge. Kdysi se za přejezd platívalo, dnes je to zdarma.
Na ostrov můžete zvolit také dopravu trajektem, který odjíždí z Mallaig a přijíždí do Armadale na Isle of Skye. Trajekt jede půl hodiny, za osobní auto a jednoho řidiče zaplatíte necelých 14 £. Časy odjezdů najdete zde. Nevýhodou trajektu je samozřejmě fakt, že jste omezení časy odjezdů.
Zajímavá místa
Začneme na mostě Skye Bridge a půjdeme postupně na sever po východní straně, vracet se budeme západní stranou zpět na jih. Treky zmiňujeme následně zvlášť.
Starý most ve Sligachan
Portree
Loch Fada
Lealt Falls
Rigg Viewpoint
Kilt Rock & Mealt Falls Viewpoint
An Corran Beach
Skye Museum of Island Life
Dunvegan Castle + Dunvegan Castle Viewpoint
Nest Point Lighthouse
Loch Harport
+další spousta výhledů a zastávek podle vašeho gusta a vašich časových možností
Mapka míst
Treky
Ve Skotsku platí, že byste měli být na treku připravení na jakékoliv počasí, obzvlášť mimo pozdní jaro a léto. Pláštěnka a nepromokavý oděv je nutnost vždycky, i když to dole vypadá, že bude celý den svítit sluníčko. Během chvilky může přijít déšť, během dne se to tak může vystřídat i několikrát.
Na získání informací o výšlapech je fajn použít stránky jako je tato a tato. Nejvytíženější treky na Isle of Skye jsou Quiraing a Old Man of Storr. Výhledy u obou stojí za to a u obou se vyplatí vyrazit na trek ráno, než přijede většina turistů.
Old Man of Storr
Asi nejoblíbenější trek celého ostrova začíná u hlavní cesty A855 z Portree směrem na sever kousek za Loch Leathan. U cesty je placené parkoviště, které se ale poměrně rychle zaplní a je problém najít parkovací místo. Je možné zaparkovat ještě o kousek dál na odpočivadle a vrátit se zpět pěšky. Lepší variantou ale opravdu je přijet brzy.
Celý trek má cca 5km, ale je možné vrátit se zpět dříve nebo naopak prozkoumávat kolem vrcholu, takže je to spíše orientační vzdálenost. Nastoupáte nějakých 340m. Reálně byste měli trek zajít do 2 hodin bez přestávek.
Krásné výhledy se vám ukáží už během stoupání, známý pohled na špičaté kameny pak získáte ke konci stoupání. Stezka je poměrně dobře schůdná, jen horní část může být docela rozbahněná.
Quiraing
Začátek treku je na parkovišti na cestě mezi Staffingem a Uigem. Placené parkoviště je poměrně velké kapacity. Trek má asi 6,5km, nastoupáte asi 390m. Počítejte cca se třemi hodinami chůze.
Už v první části hiku si užijete nádherné výhledy do údolí, stezka je poměrně upravená a jde se tedy dobře. Další část je více kamenitá, obcházíte různé skalní útvary a pokud chcete, můžete ze stezky odbočit a vyškrábat se k výhledu na The Needle. Odbočka bývá ale docela bahnitá. Hlavní stezka pokračuje dál do údolí na jehož konci vás čeká lehký výstup na vrchol hřebene.
Trek je okruh, stezka tedy stoupá dál doleva po útesu, ale osobně bychom (zejména pokud nedávno pršelo a zem je bahnitá) nejspíš doporučili se vrátit stejnou cestou zpět, protože odsud už je stezka více či méně bahno nebo nacucaná tráva. Stezka je ještě docela solidní v části stoupání, ale sestup dolů k parkovišti je už hodně špatný.
Fairy Pools
Dalším nesmírně oblíbeným trekem jsou na jihu ležící Fairy Pools. Jedná se o říčku s různými bazénky a vodopádky. Spíše než o trek se jedná o procházku. Stezka je zpevněná, lehce stoupá. Cesta je stejná tam i zpět a měří asi 2,5km. V podstatě je na vás, kdy se otočíte zpět, protože stezka pokračuje až do Coire na Creiche a dá se jít jako osmikilometrový okruh.
Na velké placené parkoviště na začátku stezky se dostanete po single track silnici z Merkadale. U odbočky je ukazatel. Navigace by vás také mohla vést trochu jinou silnicí, která není zdaleka tak dobře sjízdná.
Další možnosti
Na Isle of Skye je velká spousta treků, které nejsou tak vytížené, ale přitom moc krásné, tak si klidně vyberte něco, co se vám zalíbí a může to být mnohem lepší zážitek než některý z předešlých treků.
Pro vaši inspiraci například lehčí trasy jako Neist Point k majáku, Fairy Glen s kruhem poskládaným z kamenů, středně těžké jako Rubha Hanish v severním cípu ostrova, Flodigarry Hike kolem dvou jezer a hřebene Quiraing, Camasunary s výhledem na pohoří Cuillin či těžší Coire Lagan a Blà Bheinn na jihu ostrova (mimochodem s výborným parkovištěm na začátku trasy vhodným k přespání) a spousta, spousta dalších.
Restaurace a kavárny
Lean to Coffee – Skye Cafe – kavárna s dobrou kávou a se zajímavým venkovním posezením
Deli Gasta – chutné snídaně a toasties a dobrá káva
Café Cùil – velká kavárna i s posezením venku s chutnou kávou, s brunchy, obědy i zákusky
Caora Dhubh Coffe Company – malá kavárnička v kontejneru
Birch Cafe – malá kavárna s dobrou kávou v Portree
The Oyster Shed – prodejna ryb, kde ale také nabízí čerstvé ústřice a dělají výborné obědy jako slávky, krevety, Fish and chips, humr s hranolkami a podobně.
Sea Breezes a The Lower Deck Seafood Restaurant – nejdoporučovanější restaurace s mořskými plody v Portree, nicméně naše zkušenost v Sea Breezes byla průměrná co se týče obsluhy a ceny. Mořské plody chutné.
Stein Inn – doporučovaná restaurace v průvodcích, ale neměli jsme možnost vyzkoušet.
Místa a oblasti na přespání v dodávce
Pro hledání freekempovacích míst po Skotsku se hodí si stáhnout aplikaci Park4night, ve které vidíte různá místa, kde se dá přespat včetně hodnocení a komentářů lidí. V aplikaci jsou jak placené kempy, tak neplacená místa. Můžete si také různě vyfiltrovat, jaká místa chcete hledat (například se záchodem, se sprchou, jen s vysokým hodnocením apod.) Pokud si aplikaci třeba na měsíc zaplatíte, máte možnost offline map.
Ohledně freekempování s autem ve Skotsku obecně platí, že byste měli být ohleduplní, neparkovat na cizím pozemku nebo snad tam, kde je to značkou zakázané, samozřejmě zanechat místo tak, jak jste jej našli. Často dobře poslouží různá větší odpočivadla. Spousta z takových míst ani v aplikaci není a je pak na vás vyhodnotit, kde by se vám líbilo přespat, kde je to pro vás vhodné.
Je dobré si dávat pozor třeba na to, abyste nespali před bouřkou někde pod stromy, vzít v potaz že na břehu moře může hodně foukat nebo že po dešti budete mít problém vyjet z bahna. Hluk v noci většinou na Isle of Skye problém není, protože doprava je docela mizivá.
Dobrou oblastí, kde hledat na jihu ostrova místo na přespání je záliv od Torrinu po Kilmarie, dostanete se tam po single track silnici z Broadford.
Dobrou oblastí jsou i odpočivadla u silnice v oblasti Loch Harport.
Dost míst najdete také v severním cípu ostrova zhruba od městečka Digg dál.
Místa najdete i podél hlavní silnice A87, nicméně zde je poměrně hustá doprava. To samé platí o A855 z Portree.
Závěrečný tip k freekempování…v Kyle of Lochalsh je veřejná sprcha a to se hodí! Nachází se v Kyle Community Facilities. Ve sprše se dá platit kartou. Prvně musíte zaplatit 50 pencí na turniketu, který vás pustí k záchodům a následně 2 libry za pětiminutovou sprchu.